Finiš pregovora za TE TO Novi Sad

J. Putniković

Juče potpisanim Protokolom o započinjanju pregovora za zaključenje ugovora za TE TO Novi Sad načinjen novi korak do toga da Srbija posle tri decenije dobije nov elektroenergetski kapacitet značajnijeg kapaciteta (400 MW električne snage i 300 MW toplotne). Za realizaciju ključna cena energenta – prirodnog gasa, koja treba da se ispregovara sa novim članom u projektu – NIS-om.

Predstavnici JP Elektroprivrede Srbije (JP EPS) i Grada Novog Sada juče su sa predstavnicima Konzorcijuma ponuđača za projekat rekonstrukcije postojećeg i izgradnju savremenog postrojenja za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije Termoelektrane –toplane (TE TO) Novi Sad potpisali Protokol o započinjanju završnih pregovora za zaključenje ugovora o zajedničkom ulaganju u ovu kogenerativnu elektranu. Sa Konzorcijumom, koga čine grčka kompanija Metka, Grafobal grup enerdži (GGE) iz Slovačke i Optima energostroj iz Ruske Federacije Protokol za realizaciju ove investicije je potpisao i predstavnik Društva za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije Energija Novi Sad (ENS a.d.), projektna kompanija koju su osnovali JP EPS i Grad Novi.

Pored toga NIS i slovačka kompanija GGE su potpisali Memorandum o saradnji, kojim potvrđuju nameru da osnuju kompaniju sa drugim članovima konzorcijuma, Elektroprivredom Srbije i Gradom Novim Sadom za modernizaciju TE TO Novi Sad. Time će se, pored investicione uloge, preko matične firme NIS-a, obezbediti i dodatna sigurnost snabdevanja gorivom TE TO Novi Sad.

„Projekat rekonstrukcije postojećeg i izgradnja savremenih postrojenja za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije u gasno-parnom ciklusu je veoma važan za Novi Sad, EPS i Srbiju. Ovim projektom dugoročno će se obezbediti ekonomski i ekološki održivo energetsko snabdevanje u široj zoni grada Novog Sada. Instalisana električna snaga TE-TO Novi Sad će biti oko 400 MW, dok će toplotnu snagu od najmanje 300 MW koristiti za grejanje više od 80.000 domaćinstava i poslovnih korisnika u Novom Sadu,“ rekao je Dragomir Marković, generalni direktor EPS-a navodeći da je investiciona vrednost projekta oko 320 miliona evra.

Predviđeno je da se projekat modernizacije TE TO Novi Sad odvija u dve faza, od koje će prva biti realizovana do kraja 2014. godine, i tokom koje će ukupna ulaganja izositi 240 miliona evra.

Nema tehničkih problema da se ova elektrana izgradi za dve godine. Dakle, ako se do kraja ove godine okončaju pregovori prvi kilovati struje i toplotne energije mogli bi „poteći“ već 2014. godine.

Da bi se projekat realizovao ključno je snabdevanje gorivom - prirodnim gasom, odnosno, cena ovog energenta za budući rad elektrane. Jer, bez cene prirodnog gasa koja će obezbediti konkurentnost cene električne i toplotne energije, koje će proizvoditi TE TO Novi Sad zavisi i isplativost ove investicije. Narodski rečeno, ako ENS sa Konzorcijumom ponuđača ne uspe sa NIS-om da ispregovara povoljnu a garantovanu cenu gasa neće ni doći do realizacije ove investicije.

„Važno je pomenuti da će novi gasno-parni blok biti i prvi novi veći kapacitet u našem elektroenergetskom sistemu. Tako će biti i manja opasnost od manjka električne energije u narednim godinama, dok ne izgradimo velike termoblokove Kolubaru B i TENT B3,“ kaže Marković, ne krijući da sve učesnike na ovom projektu „narednih meseci čeka mnogo posla na realizaciji projekta TE-TO Novi Sad. Kako je ENS a.d. doneo odluku o uslovnom prihvatanju ponude koju je dostavio Konzorcijum ponuđača, započinjemo pregovore u kojima ćemo zajedno detaljno definisati tehnička rešenja iz Ponude, a potom usaglasiti tekst ugovora o zajedničkom ulaganju, pre svega regulatorni i finansijski aspekt.“

Marković je, takođe, istakao da je veoma „važna volja i namera svih potpisnika Protokola da ulože napore radi stvaranja uslova za brzu i uspešnu realizaciju ovog Projekta. Takođe je od izuzetnog značaja da strateški partner, pored neophodnog finansijskog kapaciteta, primeni svoja iskustva iz gradnje i upravljanja sličnim postrojenjima.“

Kiril-Kravcenko-Roland-Tot

Kiril Kravčenko i Roland Tot

U ime predstavnika konzorcijuma ponuđača Roland Tot, direktor GGE je rekao da su svesni izuzetnog značaja projekta, ali i ogromne odgovornosti koju donosi ova investicija.

GGE je slovačka kompanija koja, kao deo velike energetske grupacije, ulaže u različite oblasti energetike i proizvodi električnu i toplotnu energiju visokoefikasnom kogeneracijom.

Generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko rekao je da se još pregovara o ceni gasa za buduću elektranu. NIS će kao deou Konzorcijumu imati učešće od 34 odsto.

„Investicija NIS-a u projekat modernizacije TE TO Novi Sad u skladu je sa energetskom strategijom kompanije i predstavlja deo novog poslovnog pravca koji razvija Blok Energetika, postavljajući na taj način temelj za pretvaranje NIS-a u regionalnu energetsku korporaciju,“ rekao je Kravčenko.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...