Japanci u dilemi zbog NE

Izvor:   capital.ba

Nakon incidenta u nuklearnoj elektrani Fukušima, zbog provere i remonta, u Japanu od 54 reaktora radi samo jedan. Reaktori broj tri i četiri u nuklearnoj centrali Ohi prvi su prošli nove testove, koji su neophodni za njihovo ponovno pokretanje. Vlada Japana odlaže odluku o ponovnom pokretanju reaktora. (foto: Nuklearna elektrana Ohi, januar 2012.)

Zbog straha da u Japanu posle prošlogodišnje katastrofe u Fukušimi tokom leta neće biti dovoljno struje Ministarstvo trgovine Japana je saopštilo da im je potrebno još vremena za donošenje odluke o pokretanju dva ugašena nuklearna reaktora.

Premijer Jošihiko Noda sastaće se sa članovima svog kabineta radi razgovora o ponovnom pokretanju reaktora, ali neće odmah doneti odluku, rekao je ministar trgovine Juki Edano, koji je zadužen i za energetiku.

„Bezbednost treba da bude povećana kako bi se izbeglo masovno curenje radioaktivnih materijala, što se dogodilo tokom krize u Fukušimi, čak i ako se dogode zemljotres i cunami koji prevazilaze očekivanja“, rekao je Edano novinarima dodajući da Vlada treba da uvaži i mišljenje lokalnih zajednica o ovom pitanju.

U Japanu je trenutno od 54 reaktora aktivan samo jedan, a razlog gašenja su provere i poslovi održavanja posle katastrofe u centrali Fukušima, koja je oštećena u udaru cunamija u martu 2011. godine. Poslednji aktivni reaktor biće ugašen radi remonta 5. maja.

Reaktori broj tri i četiri u nuklearnoj centrali Ohi, u prefekturi Fukui, na zapadu Japana, prvi su prošli nove testove i kompjuterske simulacije koji su neophodne za njihovo ponovno pokretanje.

Aktiviranje ova dva reaktora umanjilo bi uvoz tečnog prirodnog gasa za oko dva miliona tona godišnje.

Da bi nadoknadio gašenje atomskih centrala, Japan trenutno troši 25 odsto više uvezenog gasa, odnosno 51,8 miliona tona godišnje, kao i 150 odsto više sirove nafte nego u godini pre nesreće u Fukušimi, pokazuju najnoviji podaci.

Nuklearne elektrane proizvodile su oko 30 odsto japanske struje pre krize, a Nodina administracija sada vodi debatu o tome da li toliki udeo treba da zadrže i u budućnosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...