Španci zainteresovani za srpske OIE

BM

EPS sa konzorcijumom španskih firmi potpisao memorandum o iskorišćavanju obnovljivih izvora energije. Biće razmatrane lokacije za izgradnju novih mini hidroelektrana, posebno na rekama Ibar i Velika Morava, a sarađivaće i na iskorišćenju solarne energije

Dragomir Marković, generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) potpisao je danas protokol o saradnji sa tri španske kompanije u oblasti obnovljivih izvora energije i ocenio da je ovo šansa i prilika da u Srbiju dođu evropski investitori, koji će doneti iskustvo, tehniku i pojačati konkurentnost zemlje.

Kompanije Sunco Renewable Energy, Energy Resources i Grupo Labaro su formirale konzorcijum za saradnju sa EPS-om. Sunco Renewable Energy se bavi projektima solarne energije a Energy Resources je kompanija specijalizovana za projektovanje, izgradnju i rad instalacija zasnovanih na energiji iz hidroelektrana, dok se treća kompanija, Grupo Labaro bavi projektovanjem, izgradnjom, finansiranjem i radom objekata za upravljanje otpadom.

Dragomir Marković i Dušan Petrović
Dragomir Marković, generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS)  i Dušan Petrović,
ministar poljoprivrede, šumarstva, vodoprivrede i trgovine

Marković je na skupu u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti istakao da su obnovljivi izvori energije neodvojivi deo sigurnog snabdevanja, očuvanja životne sredine i ekonomske održivosti, piše Fonet.

„Razgovaraće se o izgradnji malih hidroelektrana, možda projektima solarne energije, ali još je rano govoriti o konkretnim projektima i megavatima koji će se proizvoditi. EPS pokreće snažan investicioni ciklus u oblasti obnovljivih izvora energije, u iskorišćenje malih vodotokova i rehabilitaciju 23 male hidrolektrane, u koje će biti uloženo oko 45 miliona evra iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj,“ naveo je generalni direktor EPS-a navodeći da će „EPS sa konzorcijumom španskih kompanija razmotriti lokacije za izgradnju novih mini hidroelektrana u Srbiji, s obzirom na preostali raspoloživi potencijal vodotokova, posebno na rekama Ibar i Velika Morava, kao i da će sarađivati na iskorišćenju solarne energije.“

Ističući da su obnovljivi izvori energije oblast koja može da privuče strane investicije i da se na taj način uvedu savremene tehnologije u Srbiji Marković je precizirao da će ti projekti moći da budu realizovani na tri načina: kroz samostalne investicije zainteresovanih kompanija, njihovim učšćem na tenderima EPS-a i formiranjem zajedničkih kompanija za EPS-om.

Marković je najavio da će uskoro biti potpisani i memorandumi o saradnji EPS-a sa kanadskim i američkim kompanijama u sektoru obnovljivih izvora energije.

Nikola Hajdin, Dušan Petrović, Petar Škundrić, Dragomir Marković
Nikola Hajdin, Dušan Petrović, Petar Škundrić i Dragomir Marković

Dušan Petrović, ministar poljoprivrede, šumarstva, vodoprivrede i trgovine rekao je da, kada se govori o biomasi, imamo kapacitete koji su ekvivalentni količini od 2,7 miliona tona nafte. Od toga milion tona dolazi iz šuma, a 1,7 miliona tona od otpada iz poljoprivredne proizvodnje.

„U Srbiji 1,3 miliona ljudi vlasnici su šuma, što je ogroman ekonomski potencijal,“ rekao je Petrović napominjući da je ministarstvo na čijem je čelu „partner EPS, kompanije koja je temelj srpske privrede i ekonomije.“

Petar Škundrić, savetnik premijera za energetiku rekao je da, kada se govori o resursima obnovljivih izvora, na biomasu otpada od 62 do 64 odsto, nešto manje na solarnu energiju, a potom na hidroelektrane, geotermalne izvore i energiju vetra.

„Tokom ove godine mogla bi da počne izgradnja dve hidroelektrane na Ibru,“ rekao je Škundrć nabrajajući dalje da je „dato 12 dozvola za izgradnju turbina na vetar, instalisane snage od 400 megavata, kao i 150 dozvola za male hidrocentrale i nekoliko dozvola za izgradnju energana.“


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...