Suša i dalje ugrožava Elektroprivredu Republike Srpske

Izvor:   Nezavisne.com

Iz Elektroprivrede Republike Srpske nema najava restrikcije eletrične energije iako suša koči remont termoelektrana (foto: TE Ugljevik)

Planirani veliki remonti u termoelektranama koje djeluju u sastavu Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) biće urađeni u manjem obimu zbog nedovoljne količine električne energije u hidroakumulacijama Republike Srpske, koja se mora nadomjestiti termoenergijom, najavljuju u ERS.

„Pored kapitalnih stvari koje smo planirali remonotvati u termoelektrani Ugljevik, mislili smo uraditi i automatizaciju postrojenja, ali ćemo remont, koji je planiran da bude započet 1. aprila, prolongirati za petnaestak dana, očekujući da će u tom intervalu doći do padavina koje bi poboljšale stanje na akumulacijama, a odgodiće se i automatizacija“, kaže Jovo Marić, izvršni direktor za tehničke poslove Elektroprivrede Republike Srpske.

Marić objašnjava da je u Elektroprivredi Republike Srpske usaglašeno da se automatizacija u Ugljeviku izbjegne u ovoj i prebaci za narednu godinu kako bi se dobilo što više termoenergije u ovom periodu, dok je remont termoelektrane Gacko za ovu godinu predviđen tek za četvrti kvartal, kada se nadaju velikim vodama.

Budući da je ERS, i pored svih napora, trenutno u manjku za oko 150 gigavat-časova, taj bi se dio mogao nadoknaditi upravo skraćenjem remonta Ugljevika.

„Ako bi u Drinu i Trebišnjicu, odnosno u Bočac, došle značajne vode, onda bismo imali i više vremena za remont Ugljevika“, objašnjava dalje Marić, dodajući da vremenske prognoze, barem kada je u pitanju narednih petnaest dana, ne podrazumijevaju i velike padavine.

Marić kaže da ni snjegovi, koji su donedavno zadavali veliku glavobolju stanovništvu, nisu dali očekivane količine vode u jezerima, pa je trenutna situacija u akumulaciji Bilećko jezero 23 metra ispod plana.

„Iako su očekivane i poplave usljed otopljenja snijega, do toga nije došlo, već su u slivu Trebišnjice, gdje je u snijegu bilo preko 350 miliona kubika vode, dotoci u jezero bili dosta mali, a slična je situacija i na Drini, gdje doduše ima još snijega, ali je neizvjesna brzina njegovog topljenja i dotok vode“, kaže dalje Marić.

Statistike u Elektroprivredi kažu da su i trenutno vrlo loši dotoci na svim vodotokovima Republike Srpske, pa su oni i ispod 50 odsto, a u pojedinim se danima dešavalo da proizvodnja hidroenergije u odnosu na plan ne bude veća od 20 odsto.

Energetski se u narednom periodu ne očekuju značajne promjene do kraja marta, pa će proizvodnja struje u Republici Srpskoj za sada ostati bazirana na termoelektranama.

Ono što je za sada najbitnije, iz ERS nema najava za restrikcije eletrične energije, jer, kako kažu, najveće vrijeme krize je vjerovatno prošlo.

Ekstremne pojave

Zanimljivo je da su se u Republici Srpskoj, u vremenskom intervalu od petnaest mjeseci, desila četiri ekstrema koja su uslovila da se vrlo teško vodi elektroenergetski sistem.

U pitanju su bile najprije velike poplave, koje se, prema statistici, dešavaju jednom u 200 godina, a nakon toga je uslijedila velika suša, koja se dešava jednom u 100 godina, a početak ove godine zahvatile su velike hladnoće i snjegovi, koji se dešavaju jednom u 50 godina.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...