Srbi treba da uče od Japanaca

Izvor:   Beta / Fonet

EPS-a tokom zamene dotrajalih proizvodnih kapaciteta i za izgradnju novih elektrana treba da koristi najsavremenije japanske tehnologije u zaštiti životne sredine, rečeno juče u PKS-u. Predstavnici japanskih kompanija zainteresovani su za srpsku energetiku.

Zvaničnici japanskih kompanija zainteresovani su za ulaganje u energetiku i zaštitu životne sredine u Srbiji, rečeno je na jučerašnjem Seminaru o savremenim japanskim tehnologijama za termoelektrane na ugalj.

Takeši Ito, direktor bečke kancelarije japanske Agencije za promociju saradnje sa drugim zemljama kazao je na seminaru u Privrednoj komori Srbije (PKS) da postoji veliki potencijal za razvoj poslovnih veza Srbije i Japana.

Učesnici seminara u PKS
Učesnici seminara u PKS

„Japanske kompanije obratiće više pažnje na Balkan sa približavanjem regiona EU“, kazao je Ito i čestitao Srbiji dobijanje kandidature za članstvu u EU, ocenjujući da će to ubrzati poboljšanje poslovnog okruženja.

Ito je kazao da će na seminaru sedam japanskih kompanija, među kojima su Kavasaki, Micubiši i Hitači, predstaviti tehnologije za zaštitu životne sredine u energetici i uspostaviti kontakte sa potencijalnim partnerima iz Srbije.

Petar Škundrić, savetnik za energetiku srpskog premijera kazao je će kredit Vlade Japana za izgradnju postrojenja za odsumporavanja gasova u Termoelektrani Nikola Tesla A (TENT) od oko 250 miliona evra značajno doprineti povećanju zaštite životne sredine u Srbiji.

Lignit koji Srbija koristi u termoelektranama sadrži od 0,8 do jedan odsto sumpora. U njegovim sagorevanjem emituje se od 2.500 do 7.800 miligrama sumpor-dioksika (SO2) po kubnom metru. Izgradnjom postrojenja za odsumporavanje, dodao je Škundrić, emisija tog gasa biće manja od 200 miligrama po kubnom metru, što je u skladu sa evropskim standardima.

Tošio Cunozaki, ambasador Japana u Beogradu izrazio je očekivanje da će taj projekat biti dobra prilika za transfer japanskih tehnologija u Srbiju.

„Velika mi je želja i da taj projekat privuče nove investicije iz Japana“, naglasio je ambasador ističući da se nada „da je njegova vlada doprinela poboljšanju energetske efikasnosti i ekološke tehnologije širom sveta, pružajući podršku unapređenju tehnologije u termoelektranama na ugalj. U Srbiji postoji veliki potencijal za razvoj delatnosti vezanih za energiju i životnu sredinu. Očekujem da će taj potencijal biti iskorišćen radi doprinosa ekonomskom razvoju Srbije, kao i da će investicije iz Japana uzeti učešće u tom razvoju.“

Dragomir Marković, generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) kazao je da Srbija, kao kandidat za članstvo u EU, teži ka ispunjenju evropskih normi u zaštiti životne sredine, a iz EPS-a planiraju da zamene dotrajale proizvodne kapacitete i da koriste najsavremenije tehnologije u zaštiti životne sredine.

„Predstavnici EPS-a u narednih nekoliko godina planiraju značajne investicije u izgradnju novih kapaciteta uz pomoć kredita, sopstvenih sredstivma i u saradnji sa strateškim partnerima. U razvoju budućih projekata EPS računa na japanske kompanije“, istakao je Marković.

Zvaničnici EPS-a i japanskih kompanija decenijama uspešno sarađuju, rekao je Marković i naveo projekat modernizacije reverzibilne hidroelektrane Bajina Bašta, iz donacije Japana od 10 miliona evra i rekonstrukciju mlinova u TENT-u, vrednu 30 miliona evra, koju je obavio Hitači.

Marković je naglasio da bi moderne tehnologije iz Japana mogle da se koriste za modernizaciju postojećih i izgradnju novih elektrana, ali da je saradnja potrebna i na razmeni iskustava i znanja u menadžmetu, zaštiti životne sredine, energetske efikasnosti i smanjenju emisije štetnih gasova.

U okviru jednodnevnog Seminara o savremenim japanskim tehnologijama za zaštitu životne sredine i proizvodnju električne energije organizovani su i bilateralni sastanci privrednika iz Srbije i Japana, na kojima će biti reči o uspostavaljanju saradnje.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...