Ima prostora za poskupljenje struje (?)

Izvor:   Tanjug

Iako ima prostora za povećanje profita i dobiti od prodaje električne energije u Srbiji to ne treba da ugrozi standarde građana. Zbog deficita energije postoje velike potrebe za izgradnjom energetskih kapaciteta, rekao je Vojin Lazarević, predsednik Upravnog odbora Rudnap Grupe

Cena struje treba postepeno da postane ekonomska kategorija za sve korisnike, osim za socijalno ugroženo stanovništvo, smatraju energetski stručnjaci.

„Treba zaštititi socijalne kategorije, ali nema razloga da linearno štitimo one koji to mogu da plate“, rekao je Vojin Lazarević, predsednik Upravnog odbora Rudnap Grupe i ukazao na to da treba povesti računa o krađi struje jer su godišnji gubici po tom osnovu od oko šest procenata.

„U regionu jugoistočne Evrope, uključujući i Srbiju, postoje velike potrebe za izgradnjom energetskih kapaciteta zbog deficita energije i očekivanog rasta industrijske proizvodnje“, naglasio je Lazarević. Srbija treba da gradi one poizvodne kapacitete za koje ima resurse ili da se udruži sa zemljama koje raspolažu energetskim resursima.

Vojin Lazarević
Vojin Lazarević

Ocenjujući da ima prostora za povećanje profita i dobiti od prodaje struje, Lazarević je dodao da priču ne treba svoditi na ugrožavanje standarda građana. Siromašni građani učestvuju sa 10 odsto u ukupnoj potrošnji. Povećanje cene struje za samo jedan cent donelo bi 300 miliona evra dodatnog prihoda. Taj prihod bi bio dovoljan sa finansiranje izgradnje energetskih objekata.

Izgradnja termoelektrane Kolubara B i Termoelektrane Obrenovac TENT B3, kao i otvaranje novih kopova, koštalo bi četiri milijarde evra, a polovinu vrednosti tog posla mogle bi da rade domaće kompanije, objasnio je Lazarević.

Goran Novaković, bivši ministar energetike izjavio je da je cena struje u Srbiji od pet evro centi za jedan kilovat čas niska i „da će sigurno ići gore“. Ta cena bi trebalo da iznosi najmanje sedam evro centi, a za četiri do šest godina bi čak bilo realno očekivati da dostigne devet evro centi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...