Preskupa nepažnja kraniste

Izvor:   Pres

Komplikovana popravka visokonaponskog kabla. Mesto na kojem je oštećen kabl je potpuno izolovano, napravljena je "hirurška sala" u kojoj će se obaviti veoma komplikovana operacija popravke kabla

Radovi na popravci visokonaponskog kabla, koji je pre nekoliko dana teško oštećen tokom radova na petlji Jurija Gagarina, zbog čega je gotovo pola Novog Beograda ostalo bez struje, uveliko su toku. Sanacija kvara trajaće još najmanje nedelju dana.

Reporteri Presa posetili su juče gradilište. Mesto na kojem je oštećen kabl potpuno je izolovano, a napravljena je i mala "hirurška sala" u kojoj će se obaviti veoma komplikovana operacija. Radnici sa iskustvom, sticanim i u inostranstvu, objasnili su nam zbog čega je ovakav kvar toliko komplikovan i zbog čega će njegova sanacija trajati toliko dugo.

Drugačija pravila igre

“Reč je o visokonaponskom kablu, a onda se pravila igre menjaju. Sve je drugačije. Prvi korak je kopanje i to je već urađeno. Odmah potom neophodno je postaviti kontejner koji će kabl potpuno izolovati i zaštititi. Spojnica mora da se uradi u milimetar precizno, a uslovi moraju da budu hirurški čisti. Ne sme da bude vlage, ni zrnce prašine ne sme da padne na kabl. Ako do toga dođe, posledice po ceo grad bile bi katastrofalne,” priča nam Dušan Babić, koji ima više od 20 godina iskustva na poslovima sa strujom, sticanog u Dubaiju, Kataru, Rumuniji i Italiji.

Babić podseća da je do kvara došlo prilikom kopanja, zbog nepažnje jednog od radnika koji su angažovani na izgradnji petlje kod Mosta na Adi.

Sreća u nesreći je da je oštećena samo jedna žila. Da su oštećene sve tri, ceo Novi Beograd ne bi mogao da ima struju. Moramo da otvorimo kabl, da ga vakuumiramo. U kablu se nalazi ulje koje ga hladi. Sa obe strane spojnice to ulje moramo da zaledimo kako ne bi iscurilo. Ne možemo da radimo ako je mnogo hladno, a da je mnogo toplo, morali bi da donesemo klimu koja bi hladila - objašnjava naš sagovornik.

Njegov mlađi kolega Dejan Stanković, koji je prošao specijalnu obuku kako bi se specijalizovao za ovakve popravke, kaže da je dovoljan trenutak nepažnje pa da se od "gotovog napravi veresija".

“Cela trasa od Toplane do trafoa u blizini Hajata dugačka je nekih 2.700 metara. Maksimalno smo oprezni jer je i milimetar za nas mnogo. Za kvarove na visokom naponu potreban je vrlo skupocen alat, specijalni nož i presa od 60 tona. I materijal je vrlo skup. Uostalom, ovakvih vodova u celom gradu ima samo pet-šest. Kada završimo, sledi testiranje kako ništa ne bismo prepustili slučaju,” kaže Stanković, koji ima sedam godina iskustva u EDB-u.

Kazne za odgovorne

Radnici kažu da im nije jasno kako je kabl oštećen.

“Kabl ima zaštitnu opnu, trake i beton. Potrebna je velika sila da bi se oštetio. Prilikom kopanja treba voditi računa i proučiti dokumentaciju,” pričaju naši sagovornici.

Predrag Petrović, sekretar za komunalne i stambene poslove, najavio je da će protiv odgovornih za havariju grad pokrenuti krivične prijave. Za vreme popravke ovog kabla potrošači iz Novog Beograda i Zemuna neće osetiti posledice, jer će dobijati struju sa alternativnih trafo-stanica.

Procedura

*Postavljanje posebnog šatora koji će kabl potpuno izolovati i zaštiti

*U kablu se nalazi ulje koje ga hladi. Sa obe strane spojnice ulje mora da se zaledi kako ne bi iscurilo

*Spojnica mora da se uradi u milimetar precizno, a uslovi moraju da budu hirurški čisti

*Ne sme da bude vlage, ni zrnce prašine ne sme da padne na kabl


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...