Brisel i na sudu traži liberalizaciju tržišta struje i gasa

Izvor:   EurActiv.rs / AFP

Evropska komisija upozorila je osam članica EU da imaju rok od dva meseca da otvore za konkurenciju svoje mreže za transport gasa i električne energije ili će ona pokrenuti proceduru protiv njih pred Evropskim sudom pravde.

Evropska komisija upozorila je osam članica EU da imaju rok od dva meseca da otvore za konkurenciju svoje mreže za transport gasa i električne energije ili će ona pokrenuti proceduru protiv njih pred Evropskim sudom pravde. Te članice treba da u tom roku usklade svoje zakone sa novim evropskim propisima u oblasti energetike koji predviđaju liberalizaciju tržišta ali i razdvajanje delatnosti proizvodnje i transporta energenata. Novi propisi su deo napora za uspostavljanje jedinstvenog energetskog tržišta u EU koje bi, pošto bude konačno formirano u 2014, trebalo da podstakne i privredni rast Unije.

dalekovod

"Ovih osam zemalja - Španija, Holandija, Luksemburg, Bugarska, Rumunija, Slovačka, Kipar i Estonija - nisu apsolutno ništa učinile da bi se uskladile (sa propisima EU)", rekla je portparol evropskog komesara za energetiku Marlen Holcner (Marlene Holzner) i naglasila da te zemlje nisu čak ni pokušale da to učine.

Članice EU su imale rok do 3. marta 2011. da svoje zakone usklade sa evropskim propisima prema kojima se energetska tržišta moraju otvoriti za konkurenciju kako bi se potrošačima omogućilo da biraju preduzeća koja će ih snabdevati gas ili strujom. Cilj je i da se kompanijama u tom sektoru omoguće jednaki uslovi na tržištu.

U saopštenju Evropske komisije se navodi da je Španija, Holandija, Luksemburg, Bugarska, Rumunija, Slovačka i Kipar nisu obavestile da su uskladile zakone sa direktivama o gasu i električnoj energiji a da Estonija to nije učinila u vezi sa Direktivom o gasu. Komisija je 27. februara uputila pismo člnicama i dala im rok od dva meseca da usklade svoje zakone kako se ne bi pokrenula proceduru protiv njih pred Evropskim sudom pravde.

gasovod

Komisija je navela da analizira mere koje su preduzele članice koje su samo delimično prenele direktive, kao i da će u narednim mesecima odlučiti o odgovarajućim koracima.

Stvaranje jedinstvenog energetskog tržišta, čije je uspostavljanje predviđeno za 2014, trebalo bi da poveća rast EU za 0,6 % do 0,8 % bruto domaćeg proizvoda do 2020, ali još mnogo toga ostaje da se uradi, rekla je protparol evropskog komesara za energetiku.

Evropska komisija je preduzela korake protiv monopola u sektoru gasa i električne energije u septembru 2011, kada je otvorila proceduru protiv 18 članica, ukljucujuhi Francusku, Veliku Britaniju i Španiju, koje su ključne zemlje na evropskom energetskom tržištu.

Sve članice su imale rok da početkom marta prošle godine da usklade zakone sa direktivama o električnoj energiji i gasu iz trećeg energetskog paketa koji, takođe, predviđa razdvajanje proizvodnje, s jedne strane, i transporta energenata. To razdvajanje delatnosti treba da stupi na snagu 2012. godine.

sistem dalekovoda
Sistem dalekovoda za tranzit elektične energije

U februaru 2011. šefovi vlada ili država EU saglasili su se da je do 2014. potrebno dovršiti stvaranje jedinstvenog energetskog tržišta. Da bi se to postiglo potrebno je da članice u potpunosti prenesu zakone EU o jedinstvenom tržišta gasa i električne energije u nacionalne zakone.

U saopštenju Evropske komisije navodi se da treći energetski paket sadrži ključne odredbe za pravilno funkcionisanje energetskih tržišta, uključujući nove propise o razdvajanju mreža, propise o većoj nezavisnosti i nadležnosti nacionalnih regulatornih tela i boljem funkcionisanju snabdevanja krajnjih korisnika.

Proces otvaranja energetskog tržišta u EU za konkurenciju počeo je pre 10 godina, čime su građanima i privredi omogućeni veći izbor, niže cene, bolja usluga i već sigurnost u snabdevanju. Od jula 2004, mala preduzeća u svim članicama mogu da promene snabdevača gasom i strujom, a od jula 2007. svi potrošači imaju tu mogućnost.

mreža evropskih gasovoda
Mreža evropskih gasovoda

U članicama su formirana nezavisna nacionalna regulatorna tela koja prate poslovanje i snabdevanje u energetskom sektoru. Evropska komisija pomoću njihovih godišnjih izveštaja prati prilike na tržištu i otkriva prepreke i nedostatke.

Evropska komisija je u septembru 2007. iznela predloge o daljem otvaranju tržišta gasa i električne energije. U julu 2009. Evropski parlament i Savet EU usvojili su treći paket propisa za jedinstveno tržišta gasa i struje u EU. Taj set propisa je stupio na snagu 3. septembra 2009, a članice EU su imale rok od 18 meseci da prenesu direktive u nacionalne zakone, kao i još tri propisa - o uslovima pristupa transportnim mrežama prirodnog gasa, uslovima pristupa mreži za prekograničnu razmenu struje i o formiranju Agencije za saradnju energetskih regulatornih tela.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...