ZELENO NE ZA NUKLEARNI OTPAD U PEĆINAMA

Plan Evropske unije da otpočne sa skladištenjem nuklearnog otpada u pećinama izazvao velike kritike ekologa i predstavnika stranaka zelene politike.

Evropska unija uskoro će početi da skladištiti nuklearni otpad na dubini od 100 do 700 metara pod zemljom - u pećinama! Taj plan je naišao na glasne kritike, a među najglasnijima su predstavnici stranaka zelene politike.

Kritičari kažu da nije dokazano da nuklearni materijal neće moći "probiti" svoja prirodna skladišta i trajno zagaditi podzemne vode Evrope. Zagovornici nove ideje skladištenja otpada tvrde da će stene bolje izolirati nuklearni otpad nego bilo koji materijal koji bi čovek mogao proizvesti, izveštava Deutsche Welle.

Evropski komesar za energiju Günther Oettinger treba da objavi “smernice” (uputstvo) za konačno skladištenje nuklearnog otpada. Te smernice treba da posluže kao temelj za nacionalne planove, koje članice Evropske unije treba da usvoje najkasnije za četiri godine. U celoj EU još nema ni jednog jedinog skladišta za konačno odlaganje radioaktivnog otpada, ali zato ima mnoštvo nuklearnih elektrana.

Predstavnica Zelenih u Evropskom parlamentu Rebecca Harms smatra da u smernicama ima mnogo propusta.

„Ako neka zemlja na primer saopšti da će i dalje koristiti gorive elemente, onda se propisi više ne odnose na tu zemlju. Nije jasno definisan ni problem finansiranja skladišta. Osim toga, zahteva analizu sadašnjeg stanja, jer je nejasno koliko uopšte u Evropskoj uniji ima radioaktivnog otpada. Upravo u Nemačkoj smo imali veliki incident u jednom eksperimentalnom skladištu za konačno odlaganje otpada i zato bi prava stvar bilo napraviti procenu situacije,“ kaže Rebecca Harms.

Da podsetimo, u bivšem rudniku soli Asse, koji je smatran idealnim konačnim skladištem, od 1967. do 1978. godine skladišten je nuklearni otpad, ali se onda ispostavilo da postoji pukotina kroz koju prodire voda koja je mogla “isprati” radioaktivni materijal. Sve u svemu, za predstavnicu Harms su smernice nejasne, ali ona zna ko će s njima biti zadovoljan.

„U svakom slučaju, u predlogu Oettingera ispunjene su mnoge želje industrije,“ kaže Rebecca Harms.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...