TRGOVINA ELEKTRIČNOM ENERGIJOM U SRBIJI

Jelica Putniković

Berza električne energije projekat je od velikog nacionalnog i regionalnog značaja

 

Centralni položaj Srbije u regionu i činjenica da Elektroprivreda Srbije posle višegodišnje pauze ponovo proizvodi više struje od potrebe domaćih potrošača, preduslovi su za uspostavljanje berze električne energije u Srbiji, SERPEX što je neophodno za dalji razvoj nacionalnog tržišta električne energije.

Glavni akteri na budućoj berzi električne eneregije u Srbiji treba da budu: Elektromreža Srbije (EMS), javno preduzeće za prenos električne energije i upravljanje prenosnim sistemom kao operator prenosnog sistema i operator tržišta električne energije Republike Srbije i Elektroprivreda Srbije (EPS), javno preduzeće sa osnovnim ciljem da pokrije sve energetske potrebe privrede i stanovništva Republike Srbije. Glavne aktivnosti na tržištu električne energije su proizvodnja, distribucija i upravljanje distributivnim sistemom i trgovina električnom energijom.

Berza traži mnogo učesnika

Da bi berza funkcionisala neophodni su i strateški partneri, standardizovana platforma za trgovinu, aktivnosti finansijskog poravnanja (Clearing funkcija), implementacija regionalne berze električne energije (implicitne aukcije, formiranje cenovnih zona, spajanje tržišta.

-Berza električne energije projekat je od velikog nacionalnog i regionalnog značaja. Berza zahteva aktivno učešće svih najvažnijih interesnih strana prisutnih u elektroenergetskom sektoru Srbije: Ministarstva rudarstva i energetike, Agencije za energetiku, JP Elektromreža Srbije i JP Elektroprivrede Srbijem, kao i ostalih učesnika na tržištu električne energije: trgovaca i potencijalnih kvalifikovanih kupaca i nezavisnih proizvodjača – kaže Miloš Mladenović, pomoćnik generalnog direktora JP Elektromreža Srbije.

Srbija zauzima centralno mesto u regionu i predstavlja strateški nezaobilazan faktor u procesu uspostavljanja funkcionalnog i efikasnog regionalnog tržišta električne energije Jugoistočne Evrope. Sa osam granica prema susednim elektroenergetskim sistemima JP EMS je TSO (Transmision System Operators) sa najvećim brojem granica kojima upravlja u Evropi.

Dovoljno indikativno je navesti podatke iz 2008. godine, gde je, pored približno 35 TWh električne energije razmenjene na regulisanom tržištu za potrebe snabdevanja tarifnih kupaca, ukupan obim internih transakcija na slobodnom bilateralnom tržištu iznosio 2,045 TWh, a ukupan obim nominovanih prekograničnih transakcija 7,077 TWh u smeru ulaza u Srbiju i 7,204 TWh u smeru izlaza ka susednim balansnim oblastima. Takodje, bitan je i podatak da je na tržištu Srbije prisutno 36 licenciranih učesnika na tržištu, od kojih je 26 registrovano kod JP EMS kao operatora prenosnog sistema i tržišta električne energije, a 20 aktivno u procesu nominacije dnevnih planova rada (JP EPS je jedini učesnik sa mestima injektiranja i povlačenja električne energije iz sistema (nominuje planove proizvodnje, potrošnje i razmene), dok je 19 učesnika aktivno na tržištu prekograničnih kapaciteta (nominuju planove internih i prekograničnih razmena)).

Svi gore navedeni pokazatelji, uz činjenicu da JP EPS sa svojim dobro izbalansiranim hidro-termo proizvodnim portfoliom može uspešno odigrati ulogu market maker-a, naročito neophodnu u prvoj fazi implementacije berze, i da se u skoroj budućnosti mora računati na veće prisustvo nezavisnih učesnika, kako kvalifikovanih kupaca, tako i nezavisnih proizvodjača, na tržištu električne energije u Srbiji, jasno ukazuju na potrebu i izvodljivost uspostavljanja berze električne energije u Srbiji, pre svega u vidu dan-unapred tržišta koje bi se u početku odnosilo samo na balansnu oblast Srbije, a kome bi se kasnije, putem implicitnih aukcija, tj. putem uvezivanja trgovine sa prenosnim prekograničnim kapacitetom, i uz eventualno uključivanje u strukturu respektabilnih strateških partnera iz EU i regiona, mogli pridružiti i potencijalni učesnici iz susednih zemalja.

Mladenović ističe da se u skoroj budućnosti mora računati i na veće prisustvo nezavisnih učesnika, kako kvalifikovanih kupaca, tako i nezavisnih proizvodjača na tržištu električne energije.

-U taj proces treba ući bez odlaganja, bazirajući napore prvo na uspostavljanju dan-unapred tržišta koje bi se u početku odnosilo samo na balansnu oblast Srbije, a kome bi se kasnije, putem implicitnih aukcija, tj. putem uvezivanja trgovine sa prenosnim prekograničnim kapacitetom, i uz neophodno prisustvo respektabilnih strateških partnera iz EU i regiona, mogli pridružiti i potencijalni učesnici iz susednih zemalja. Taj proces bi doneo značajne benefite, kako učesnicima na tržištu, tako i široj regionalnoj zajednici kroz uvećanje ekonomije obima koje bi donelo ograničen investicioni rizik i manje investicione i operativne troškove, što takodje predstavlja i jedan od vrlo bitnih ciljeva Energetske zajednice zemalja Jugoistočne Evrope- navodi Mladenović

EPS i berza električne energije

Otvaranje tržišta električne energije u Srbiji diktira Vlada Srbije svojim odlukama, pre svega odlukama koje se odnose na cenu električne energije za tarifne kupce. Sada su svi kupci električne energije, osim domaćinstava, „teorisjki“ slobodni da izaberu drugog snabdevača koji nije JP EPS. Zadatak da se to sprovede imaju Vlada Srbije i Agencija za energetiku.

-Praktično otvaranje tržišta električne energije vodi do pojave novih snabdevača i proizvođača električne energije u Srbiji koji nebi bili deo EPS ili nebi prodavali el.energiju samo EPS-u. Prvi korak u otvaranju tržišta električne energije je da EMS svoje potrebe za električnom energijom i snagom podmiruje kupovinama na tržištu i to javnim pozivom. Zatim da se uspostavi balansni mehanizam na tržištu električne energije u Srbiji, tako što će se doneti i usvojiti „Pravila o radu tržišta električne energije u Srbiji“, od strane JP EMS i AERS – kaže Dragan Vlaisavljević, direktor Direkcije za trgovinu električnom energijom u EPS-u, navodeći da EPS i AERS treba da donesu i usvoje „Pravila o radu distributivnog sistema“ kao i tarifa za prenos el.energije po distributivnoj mreži.

Sve ovo neophodne su radnje da bi se imalo praktično otvaranje tržišta električne energije i sa stanovišta kupaca i sa stanovišta proizvođača u Srbiji.

U prvoj fazi EMS formira berzu električne energije u Srbiji za trgovanje za dan unapred (I faza). U prvo vreme bi trgovali samo licencirani trgovci i JP EPS. (Zadatak da to sprovedu imaju EMS, AERS i Ministarstvo rudarstva i energetike).

JP EPS kao odgovoran za snabdevanje el.energijom tarfinih kupaca, kroz rad na srpskoj berzi električne energije ima mogućnost dvosmerne trgovine (i prodaja i kupovina) u skladu sa evropskom praksom u trgovini el.energijom. Sada je kupovina električne energije ograničena zakonom o javnim nabavkama. Kupovina preko berze omogućava JP EPS-u bolju optimizaciju pogona elektrana EPS (minimizaciju troškova snabdevanja tarifnih kupaca. Odnosno, bio bi manji pritisak na podizanje regulisane cene električne energije za krajnje kupce – domaćinstva i privreda.

Prerastanje srpske berze električne energije, koju treba da osnuje EMS, u regionalnu berzu el.energije jugoistočne Evrope moguće je uz pomoć strateškog partnerstva iz inostranstva. Sada EPS, kao javno preduzeće, nema zakonsku mogućnost izgradnje svoje trgovačke infrastrukture u regionu, tako da ne može da bude prisutan na drugim tržištima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...