MOGUĆI POLITIČKI KURŠLUSI ZBOG STRUJE

Autor:   J. Putniković

Ledeni snežni talas mogao bi u Srbiji pored zavejanih puteva doneti i svojevrsno političko okliznuće unutar vladajuće koalicije

Sve zavisi od toga hoće li elektroenergetski sistem Srbije izdržati preopterećenje zbog povećane potrošnje struje za grejanje. Dok se ministri i vodeći političari sa članskim kartama Demokratske stranke i G 17 plus, prosto nadmeću u okrivljavanju Elektroprivrede Srbije i Srbijagasa zbog cena i poslovne politike ovih javnih preduzeća, Socijalistička partija Srbije, kojoj pripada resor energetike u Vladi, menadžerska pozicija u Srbijagasu i deo direktorskih fotelja u EPS-u - ne uspeva da im parira. Struja i gas, odnosno, cene ovih energenata, mogle bi biti povod za ozbiljan raskol u vladajućoj koaliciji. Pogotovo ako dođe do kakvog većeg kvara na elektranama za proizvodnju struje i(li) većih kvarova u distribuciji električne energije.
Bilo bi pretenciozno reći da će Srbija cvokotati zbog ovoga ali, na ispitu su tehničke mogućnosti EPS-a. Zato se niko od nadležnih ne sme oglušiti na uzastopne apele iz ove firme. Jer, sasvim je izvesno da je, pre nego što je građane pozvao da smanje „loženje“ kilovata Dragomir Marković, generalni direktor Elektroprivrede Srbije sa alarmantnom situacijom upoznao i nadležne u državnom vrhu - da ne garantuje da će ovo javno preduzeće uspeti da odradi rekordnu proizvodnju i rekordnu potrošlju električne energije kako bi nadomestili lošije grejanje iz gradskih toplana. Pri tome, ni političarima u Vladi Srbije i lokalnoj samoupravi, kao ni vodećim ljudima u energetskim kompanijama nije nova informacija da toplane kubure sa manjkom mazuta i neplaćenim računima za ovaj energent i gas.

"Juče, 26. januara oboren je istorijski rekord u potrošnji električne energije u Srbiji - 156,28 miliona kilovat-časova! Da bi Elektroprivreda Srbije odolela tolikoj potrošnji, punom snagom rade 74 raspoložive proizvodne jedinice. Svi rudnici uglja u sistemu EPS-a rade besprekorno i u izuzetno teškim zimskim uslovima kopaju dovoljno uglja za rad termoelektrana. Sva elektrodistributivna preduzeća su u stanju maksimalne mobilnosti. Danas se očekuje novo obaranje rekorda i još veća potrošnja nego juče – do čak 158 miliona kilovat-sati. To prevazilazi tehničke mogućnosti EPS-a. Kako vreme prolazi, a potrošnja raste sve više, logično je da se povećava i mogućnost da se pokvari neka od preopterećenih proizvodnih jedinica. Kako je zajednički interes svih nas da održimo redovno snabdevanje, EPS traži od potrošača da danas i narednih dana smanje svoju potrošnju, posebno u periodu od 17 do 21 sat. Tada je opterećenje elektroenergetskog sistema i najveće. Cenim da to nije veliko odricanje: može se isključiti po neka sijalica, neko grejno telo, može se kuvanje i pranje veša odložiti u neko drugo vreme, kad je sistem manje opterećen", poručuje Marković građanima Srbije u danas poslatom saopštenju napominjući da „ovakvi apeli nisu neuobičajeni ni u drugim mnogo razvijenim i energijom bogatijim zemljama.“

Marković dalje kaže da je upoznat sa svim problemima sa kojima su suočene toplane u nabavci i plaćanju energenata. Ali, apeluje i na njih „da u ovom periodu pojačaju svoj rad. Čim se negde slabije greje, građani odmah uključe grejna tela na struju i skoči opterećenje sistema. Ističem da se ovi rekordi ostvaruju u uslovima značajno smanjene industrijske potrošnje, pa je jasno da su rekordi rezultat enormnog rasta potrošnje struje u domaćinstvima.“

Svestan da je EPS pre ovog hladnog talasa u žižu javnosti dospeo zbog najavljenog poskupljenja struje i zahteva sindikata da se zaposlenima povećaju plate Marković kaže:

"Apelujem da se ova molba ne dovodi u vezu sa zahtevima za poskupljenjem struje i platama u EPS-u, jer niko ne treba da sumnja da će i u ovoj situaciji, kao i uvek do sada, EPS pružiti svoj maksimum. Nemamo nameru nikoga da plašimo, ali imamo obavezu da najširu javnost upoznamo sa nepobitnim činjenicama o stanju u sistemu."

Njegova napomena da „svi oni koji svojim izjavama podstiču dalji rast potrošnje struje to čine na sopstvenu savest“ upućena je već političarima.

A političari se nadmeću u ulagivanjima potrošačima i obećavaju, kao što to, na primer, radi ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević (član Demokratske stranke), da struja neće poskupeti jer Vlada nije donela takvu odluku, a da gas treba da pojeftini. Po pitanju gasa oglasio se i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas (takođe DS), koji očigledno pokušava da anulira sopstvenu i krivicu gradske uprave na čijem je čelu što Beogradske elektrane kubure s energentima, nenaplaćenim dugovanjima od potrošača i dugovima ka Srbijagasu, NIS-u...

U EPS-u smatraju da im na ruku ne ide ni to što je iz ministarstva energetike najavljeno da će struja poskupeti tek kad prođe grejna sezona.

"To je jasan je poziv da se ko god može greje na struju, što je dovelo do potrošnje od 152 miliona kilovat-sati (25. januara), a uskoro se očekuje i neverovatnih 160 miliona kWh. Očekuje se dalji rast potrošnje najjevtinijeg energenta za grejanje, koji po nekim najavama neće poskupeti do početka aprila, odnosno do kraja grejne sezone. Već sutra, u sredu, očekuje se obaranje do sada zabeleženog rekorda u potrošnji od 156 miliona kilovat-sati i približavanje do nedavno nezamislivog nivoa od 160 miliona kilovat-časova. Potrošnja je znatno veća nego u vreme gasne krize", piše u jučerašnjem saopštenju EPS-a.

Iz Elektroprivrede Srbije upozoravaju da danas rade sa istim kapacitetima kao i pre 25 godina, kada je potrošnja bila između 100 i 125 miliona kilovat-sati.

"Ostvarujemo rekordne proizvodnje, kako bi pratili sadašnju rekordnu potrošnju. To je moguće samo zahvaljujući ogromnim ulaganjima u proizvodne kapacitete. U zimsku sezonu, koju EPS nikako ne smatra grejnom, jer je posao EPS-a da obezbedi struju a ne grejanje, elektroprivreda je ušla potpuno spremna, sa dovoljno zaliha uglja na deponijama i značajnim rezervama vode u akumulacijama,» kažu u EPS-u ističući da «sa postojećim kapacitetima nije moguće dalje povećavanje proizvodnje da bi se pratila neverovatna potrošnja izazvana grejanjem na struju. Nije moguće, jer ni u proizvodnom ni u distributivnom delu sistem nije projektovan za ovoliku potrošnju. Jednostavno, nedostaju nove elektrane da bi se moglo proizvesti više."

"Ovaj nivo potrošnje ugrožava redovno snabdevanje i prirodno se očekuje povećanje broja kvarova i ispada, posebno na distributivnom nivou. Postrojenja i mreža EPS-a je opremljena automatskim sistemima zaštite čiji je zadatak da spreče pojavu težih kvarova na opremi. Dakle, oni će reagovati automatski i na pojavu prekomerne potrošnje iznad tehničkih mogućnosti. Posebne probleme mogu da imaju oni kupci koji su sami sebi, protivzakonito prepravljali te sisteme zaštite, da bi iz sistema povlačili veću snagu od one za koju su se ugovorom obavezali. U tim slučajevima veoma je moguća pojava pregorevanja instalacija“, upozorava Zoran Manasijević, pomoćnik generalnog direktora EPS-a, podsećajući da su u susednim zemljama već počeli veliki problemi u snabdevanju strujom.

Ovo zapravo znači da EPS ne može računati na sigurne pozajmice struje ako dođe do kakvog većeg kvara. Stabilnosti elektroenergetskog sistema verovatno se može pripomoći gađenjem po koje sijalice i štednjom struje unutar svake kuće u Srbiji. Na građanima je da odluče hoće li poslušati ove apele. Ali, političari nisu obični građani. Čak i ako se greju na struju, jer je to zbog cene ekonomičnije nego ložiti drva, ugalj a po nekima i jeftinije nego grejati se na gas, oni bi morali da razmišljaju o tome da su ministri svim građanima Srbije. Da svima treba da obezbede istu pažnju jer, na stovarištima niko ne poklanja ugalj i drva dok se ne plate, EPS isključuje struju domaćinstvima – neplatišama, a Srbijagas i distributeri gasa, takođe, ne tolerišu neplaćanje računa. Samo oni koji su priključeni na kotlove toplana sebi u Srbiji još mogu da priušte luksiz da ne plaćaju grejanje.

Ministri u Vladi konačno bi morali početi da se bave poslom za koji primaju platu, a ne samo pozicioniranjem svojih partija. Da bi se regulisalo tržište energenata i ozbiljno pristupilo restrukturiranju EPS-a i Srbijagasa (gde spada i rešavanje problema viška zaspolenih) potrebno je uvesti tržište u sektor energetike. Odistinski. Gradske toplane, koje nisu u ingerenciji ministarstva energetike već lokalnih samouprava, takođe, treba dovesti u red, jer tehnološki je moguće isključiti one koji ne plaćaju isporučenu toplotnu energiju.

Da bi se pomoglo onim građanima koji ne mogu da plaćaju tržišne cene Vlada mora konačno odrediti kriterijume za pravljenje socijalne karte stanovništva. Kad to uradi samo zaista socijalno ugroženi će imati beneficije, i za priključak na gradske toplane i za potrošnju struje i gasa, a ostali će morati da plate ono što potroše.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...