KO ĆE BITI PARTNER EPS-A?

Jelica Putniković

Reč je o dva velika investiciona projekta, ukupne vrednosti od oko 1,5 milijardi evra. Primetno je da među odabranima nema ruske firme Inter RAO.

Danas (25. maja), na sednici Upravnog odbora Elektroprivrede Srbije zvanično treba da bude potvrđeno da su se za strateško partnerstvo sa EPS-om kroz zajednička ulaganja u izgradnju novih termoelektrana u Srbiji kvalifikovali češki: ČEZ, italijanski Edison, američka kompanija AES i nemačke firme RWE Pauer i EnBW. U konkurenciji za TE Nikola Tesla B3 učestvovaće svih pet firmi, dok RWE, prema nezvaničnim informacijama iz EPS-a, nije više zainteresovan za projekat TE Kolubare B – termoelektrane čija izgradnja je svojevremeno u analizama Svetske banke ocenjena kao energetski objekat od značaja za elektroenergetski sektor Jugoistočne Evrope.



TE Kolubara odavno je započeta ali ne može da se dovrši bez strateškog partnera

Reč je o dva velika investiciona projekta, ukupne vrednosti od oko 1,5 milijardi evra.

“Na osnovu broja prispelih pisama o zainteresovanosti za strateška partnerstva sa EPS-om kroz zajedničko ulaganje u izgradnju novih termoelektrana u Srbiji, jasno je da za te investicije postoji veliko interesovanje najznačajnijih evropskih elektroprivreda”, rekao je Dragomir Marković, generalni direktor EPS-a 24. marta, komentarišući to što je u roku predviđenom za podnošenje zvaničnih prijava (do 20. marta) pristiglo 53 pisma o zainteresovanosti: 26 za TE Kolubara B i 27 za TENT B3. Javni poziv za podnošenje pisama o zainteresovanosti i dokaza o ispunjenju kriterijuma za kvalifikaciju za zajednička ulaganja u TE Kolubara B i TE Nikola Tesla B3, EPS je objavio 20. januara ove godine.

“Za učešće u jednoj ili u obe tenderske procedure interesovanje je pokazalo 14 respektabilnih energetskih kompanija, dok su ostala pisma o zainteresovanosti pristigla od građevinskih kompanija, proizvođača opreme i trgovaca električnom energijom”, rekao je Marković.

Svim kompanijama koje su dostavile pisma o zainteresovanosti EPS je poslao kvalifikacione dokumentacije. U daljem kvalifikacionom postupku EPS je napravio listu kandidata, potencijalnih partnera, koji zadovoljavaju kriterijume i uslove iz kvalifikacione dokumentacije i to za svaki projekat posebno. U daljoj proceduri, odabrane kompanije treba da dostave konačne ponude, kako bi se izabrali strateški partneri za ove dve elektrane.

Zanimljivo je da informacije o tome da RWE nije zainteresovan za učešće u izgradnji TE Kolubare B stižu ne samo iz EPS-a već i iz redova Demokratske stranke, iako u resoru ove partije nije energetika. Čuju se, takođe, i komentari da, iako je u preraspodeli privrednih resora među vladajućim partijama u Srbiji energetika pripala Socijalističkoj partiji Srbije, demokrate sve agresivnije pokušavaju da upravljaju ovim sektorom. Tako je, kažu, u DS-u a ne u EPS-u pravljen odabir stranih kompanija, koje će biti pozvane da dostave ponude za strateško partnerstvo sa srpskom elektroprivredom prilikom izgradnje TENT B3 i TE Kolubare B. Primetno je da među odabranima nema ruske firme Inter RAO. Razlog tome je lobiranje protiv nastavljanja saradnje koju je sa ovom ruskom kompanijom EPS započeo u vreme kada je ministarstvom energetike rukovodila Demokratska stranka Srbije. Tada je sa Inter RAO pregovarao o saradnji i potpisao protokol (14. aprila 2008. godine) zamenik generalnog direktora EPS-a Dragan Tomić.

I bez Rusa nadmetanje za strateško partnerstvo sa EPS-om biće vrlo zanimljivo. Jer, reč je o velikim igračima u sferi elektroenergetike. Prema pisanju Wall Street Journala (marta prošle godine), Francuska energetska kompanija (Electricite de France - EDF) je 2000. završila preuzimanje nemačke energetske kompanije EnBW za 2,5 milijardi evra, a istom sektoru pripada i italijanski Edison, kompanija koju je EDF kupio 2005. za 6,7 milijardi evra.

Učešće u izgradnji termoelektrana u Srbiji za češki ČEZ bi mogla biti zamena za projekat TE Gacko u Republici Srpskoj. ČEZ je ovih dana podneo predlog da spor sa Elektroprivredom Republike Srpske oko termoelektrane Gacko reši međunarodni arbitražni sud. ČEZ se u spori sa ERS-om jer nije ispunila obaveze iz ugovora o zajedničkom poduzeću Nove elektrane RS (NERS). Gacko je važilo za do sada najveće češko strano ulaganje od oko 1,4 milijarde evra. Najmanje toliko vrede i dve buduće termoelektrane EPS-a.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...