KILOVATI IZ SMEĆA

J. Putniković

Predstavnici EPS-a i grada Užica potpisali su memorandum o izgradnji prve srpske energane za proizvodnju struje sagorevanjem komunalnog otpada kao energenta. Buduća energana, koja će biti i prvi objekat takve vrste u jugoistočnoj Evropi, gradiće se na prostoru regionalne sanitarne deponije Duboko kod Užica, koja će od naredne godine služiti za potrebe odlaganja smeća iz devet opština Zlatiborskog i Moravičkog okruga.

Umesto naslaga smeća, užička deponija Duboko će biti lokacija sa elektranom za proizvodnju električne energije iz komunalnog otpada. Memorandum o izgradnji elektrane - energane potpisali su (15. septembra) Elektroprivreda Srbije (EPS) i grad Užice. Pored memoranduma o izgradnji spalionice na deponiji Duboko predstavnici grada Užice i EPS-a potpisali su i protokol o izgradnji nove trafo-stanice 110/35 KV "Užice 2". Izgradnjom te trafo-stanice Užice će dobiti napajanje na visokom naponu iz dve tačke, čime će biti eliminisani prekidi u napajanju grada strujom, što se dešavalo tokom proteklih letnjih meseci, posebno u julu.



Duboko-mapa

Na deponiji Duboko odlagaće se dnevno 250 tona komunalnog otpada iz devet opština i gradova užičkog i čačanskog kraja, u kome živi oko 370.000 stanovnika. Vrednost investicije je 12,5 miliona evra, a biće završena u junu naredne godine.

“Izgradnjom spalionice i energane, koja će otpad pretvoriti u električnu energiju, vek trajanja deponije produžiće se sa 12 do 15 na 50 godina. Gradnjom elektrane-energane otvara se mogućnost spaljivanja otpada sa šireg područja koje bi moglo da obuhvati Kraljevo i Kruševac sa okolnim opštinama”, kaže gradonačelnik Užica Jovan Marković.

Napominjući da je ovo primer kako se iz komunalnog otpada, sa malim investiranjem, može dobiti čista energija, prof. dr Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike, ističe da će se po završetku deponije, pristupiti realizaciji projekta energane za preradu otpada i proizvodnju energije čiji će deo biti namenjen za izvoz po posebnim cenama.

„Energana na lokaciji Duboka je projekat koja će koristiti gradu Užice, regionu i Srbiji. Cilj je države da u perspektivi postane značajan izvoznik električne energije. Za ovaj projekat obnovljivih izvora energije, čija je vrednost, od 30 do 60 miliona evra, zavisno od opreme i tehnologije koja se izabere, već su zainteresovane firme iz Italije, Švajcarske, Austrije i Nemačke. Dakle, EPS i grad Užice neće biti mnogo finansijski opterećeni ovom investicijom”, kaže Škundrić, ističući da će izgradnja trajati oko godinu dana, sa rokom puštanja u rad 2. avgusta 2010. godine, kada će biti obeležavan jubilej prve hidrocentrale u Užicu, Srbiji i na Balkanu.

U Užicu je, naime, pre 109 godina na Đetinji izgrađena prva „električna fabrika“ u Srbiji, a treća u svetu, po Teslinim principima polifazne struje. Sada Užice opet prednjači, jer će dobiti prvu elektranu na Balkanu koja će koristiti otpad kao energent.

Pre potpisivanja memoranduma u EPS-u su analizirali strukturu postojećeg otpada i onog što bi i ubuduće moglo da se tu sakuplja i zaključili da je reč o projektu koji je održiv.

„Ovaj projekat uklapa se u “Zelenu knjigu EPS-a”. EPS je prihvatio inicijativu gradonačelnika Užica Markovića da se zajedničkim projektom reše infrastrukturni problemi odlaganja otpada, tako što će se umesto deponovanja smeće koristiti za proizvodnju električne energije“, kaže Bratislav Čeperković, izvršni direktor u EPS-u.

Prema potpisanom dokumentu EPS će u budžetu za narednu godinu obezbediti sredstva za nabavku postrojenja za insineraciju, odnosno kontrolisano sagorevanje čvrstog komunalnog otpada.

„Ova elektrana je planirana sa instalisanom snagom od tri megavata u prvoj fazi, što nije beznačajan kapacitet, a postoji mogućnost nadogradnje sistema za produkciju električne energije. Ako bude više otpada, moguće je povećanje kapaciteta na šest ili devet megavata. Takva iskustva već postoje u svetu. U Beču je, na primer, izgrađena energana – elektrana koja sagoreva otpad čiji je kapacitet 100 megavata. U Nemačkoj se nekoliko desetina deponija zatvara i ide na izdvajanje sekundarnih sirovina i spaljivanje. I na deponiji Duboko će biti reciklažni centar, gde će se određene sirovine izdvajati pre sagorevanja. Ovo je u duhu EPS-ove „Zelene knjige”, značajno je i za lokalnu infrastrukturu i sam EPS, koji dokazuje svoj liderski uticaj u ovoj oblasti“, kaže Čeperković, naglašavajući da nikako nije beznačajan i podatak da će se strujom iz otpada rešiti problem snabdevanja električnom energijom u ovom regionu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...