FINIŠ TRKE ZA NOVOSADSKU GASNU ELEKTRANU

J. Putniković

Ruska Optima gropu, slovačka PPC Energy group, slovenački HSE Balkan Energy d.o.o. i italijanski Edison u trci za modernizaciju i izgradnju novih kapaciteta u TE TO Novi Sad

 

Ruska Optima gropu, slovačka PPC Energy group, slovenački HSE Balkan Energy d.o.o. i italijanski Edison otkupili su tendersku dokumentaciju za učešće na tenderu za modernizaciju i proširenje kapaciteta Termoelektrane toplane (TE TO) Novi Sad. Rok za podnošenje ponuda za ovu gasnu elektranu je 1. oktobar ove godine a u Elektroprivredi Srbije EPS), koja je sa gradom Novim Sadom sredinom prošle godine osnovala Društvo za kombinovanu proizvodnju termoelektrične i toplotne energije Energija Novi Sad (ENS) očekuju da će pregovori sa izabranim strateškim partnerom početi već u decembru ove godine.

Zoran Manasijević, pomoćnik direktora EPS-a za tehnički sistem kaže za Balkanmagazin da je, uprkos kašnjenju clog postupka za izbor strateškog partnera za TE TO Novi Sad optimista, jer su tendersku dokumentaciju otkupile velike energetske kompanije.

„Neke komanije, koje su se interesovale za učešće na ovom tenderu obavestile su nas da, zbog promene investicione politike, odustaju od učešća u tenderskoj proceduri,“ kaže Manasijević za Balkanmagazin, odbijajući da potvrdi da je reč o češkom ČEZ-u.

Manasijević, takođe, nije želeo da komentariše otkud među ove četiri firme nema nemačkog RWE-a.

Kriza produžila rokove

EPS je, inače, 8. oktobra prošle godine uputio javni poziv svim zainteresovanim kompanijama da budu partner EPS-u i gradu Novom Sadu za ulaganje u proširenje TE TO Novi Sad. Potom je 1. decembra prošle godine upućen javni poziv partnerima za dostavljanje pisama o zainteresovanosti i dokaza o ispunjavanju kvalifikacionih uslova za ulaganje u modernizaciju i proširenje TE TO Novi Sad. Prema nezvaničnim informacijama, stiglo je 15-ak prijava a organizatori su odbili da otkrivaju detalje o kome je reč, mada se nije krilo da su u igri najveće elektroenergetske kompanije iz regiona. Već tada u EPS-u nisu krili da zbog ekonomske krize odgađaju rok za izbor budućeg partnera, koji bi ovih dana već istekao. Umesto toga krajem februara ove godine održana je investitorska konferencija u Novom Sadu, posle koje je najavljeno da u dalju tendersku proceduru ide devet kompanija. Imena komanija niko nije ćeleo da otkriva ali, i pre javnog poziva kao potencijalni strateški partneri za ovaj projekat pominjani su nemački RWE, ruske kompanije Inter RAO, kao i jedana kineska firma. Sada je jasno da u igri nema prva dva potencijalna kandidata, za koje se pretpostavljalo da će biti glavni igrači.

Umesto Inter RAO Optima

Svakako je iznenađenje što tendersku dokumentaciju nije otkupio ruski Inter RAO, firma koja u Beogradu nezvanično najavljuje velike investicije u elektroenergetski sektor, ne samo u Srbiji već na celom Balkanu.

Učešće Optima group ne treba da čudi jer ova firma, koja u Republici Srpskoj posluje u sastavu ruskog Njeftgazinkora je posle privatizacije Naftne industrije RS (Rafinerije nafte u Brodu, Rafinerije ulja u Modriči i lanca od 78 benzinskih pumpi Petrol) najavila širenje i na druge entitete u BiH ali i u Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru.

Optima grupa radi u sastavu Njeftgazinkora, kompanije koja je deo ruske državne naftne kompanije Zarubežnjeft. Svoju ekspanziju već su započeli maja ove godine otkupom (za 25 miliona konvertibilnih maraka) lanca od deset benzinskih pumpi Zovko na području Federacije BiH i Distrikta Brčko, a u pregovorima su i oko izlaska na Jadransko more – preko gasnih terminala u dalmatinskim lukama. Najavljuju, takođe i učešće u gradnji gasovoda Sava kroz Republiku Srpsku.

Slovaci ozbiljan takmac

O firmi PPC Energy group iz Slovačke u Srbiji se malo zna ali, interes ove kompanija ne treba da čudi jer je tokom prošle godine otpočelo međudržavno pregovaranje o tome da Slovačka kreditira izgradnju drugog skladišta gasa u Srbiji, a da izvođač radova budu kompanije iz te zemlje. Rano je, naravno, govoriti ko je od ove četiri firme favorit ali, ovaj fgasni biznis je svakako dobar adut Slovacima.

HSE Balkan Energy d.o.o. je ćerka firma Holdinga sSlovenske elektrane (HSE), sedište joj je u Beogradu, i nije tajna da su Slovenci zainteresovani za ulazak u srpski energetski sektor.

Učešće Edisona svakako je deo realizacije planova italijanske vlade da se u što većem obimu realizuju elektroenergetski projekti, o kojima su dve države potpisale i sporazume.

Start 2013. godine

EPS i grad Novi Sad osnovali su, inače, kao ravnopravni partneri firmu Energija Novi Sad (ENS) a.d. Sam izbor strateškog partnera za TE TO Novi Sad treba da bude završen u prvoj polovini ove godine. Elektrana, instalisane snage za proizvodnju električne energije od 400 do 500 megavata, sa baznim toplotnim izvorom od najmanje 300 megavata trebala je, prema prvobitnim planovima da bude završena 2012. godine. Sada se rok pomera na 2013. godinu.

Vrednost projekta je, prema procenama, 200 do 250 miliona evra a treći partner će ovim ulaganjem postati većinski učesnik u ENS-u.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...