EPS IZABRAO NEMCE ZA PARTNERE

Jelica Putniković

Srpski državni vrh odlučio da Nemcima prepusti gradnju hidrocentrala na Drini, Dunavu i Moravi

 

Iako su Vladi Srbije svoju zainteresovanost za izgradnju hidrocentrala na Dunavu Moravi i Drini predočili Rusi, Kinezi i Italijani, srpski državni vrh se odlučio da primat u ovom sektoru energetike prepusti Nemcima. Otud je juče (16. novembra), za vreme posete srpskog predsednika Borisa Tadića Nemačkoj upriličeno potpisivanje memoranduma o razumevanju za izgradnju hidrocentrala u Srbiji između nemačke kompanije RWE sa Vladom Srbije i Elektroprivredom Srbije.




Drina, Morava i Dunav

Srpskim medijima u Nemačkoj je rečeno da prvi stepen sporazuma podrazumeva izgradnju hidrocentrala ukupne jačine 3.000 megavata. U tom projektu će RWA razmotriti tri potencijalne lokacije za izgradnju centrala na Dunavu, Moravi i Drini. Planira se i saradnja u drugim zajedničkim projektima, radi razvoja tržišta električne energije u Srbiji, kaže se u saopštenju.

Reč je, konkretno, o projektima izgradnje reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3, projektu energetskog i privrednog iskorišćenja Velike Morave i zajedničkom projektu EPS-a sa Elektroprivredom Republike Srpske o izgradnji hidroelektrana na potezu Gornje Drine.

"Ukupna vrednost svih tih projekata u konačnom obimu, jer je to dugotrajan proces, prevazilazi pet milijardi evra. Nadamo se da ćemo ovim projektima čiste energije, iz hidropotencijala, poboljšati energetski portfolio naše kompanije", rekao je Dragoslav Marković, direktor Elektroprivrede Srbije (EPS). Marković se nada da će realizacija ovih projekata, kroz izradu studija i analiza početi već ove godine.



Kanjon Drine

Zbog toga što je memorandum sa nemačkim RWE-om potpisan u prisustvu srpskog predsednika Tadića i ministra privrede Nemačke Rajnera Briderlea ceo ovaj scenario podseća na to kako je Srbija sa Rusijom dogovorila prodaju 51 % Naftne industrije Srbije AD (NIS AD) Gazpromu i partnerstvo sa većinskim ruskim vlasništvom u firmama za izgradnju gasovoda Južni tok i dovršetak i eksploataciju podzemnog skladišta gasa Banatski dvor.

Za sada svi zvaničnici u Vladi Srbije i EPS-u odriču mogućnost da je ovaj memorandum zapravo samo priprema terena za prodaju EPS-a Nemcima. A nemački RWE je i tokom 90-ih godina prošlog veka otvoreno pokazivao da je zainteresovan za EPS. Početkom ove decenije o prodaji EPS-a RVE-u je pregovarao lider G 17 plus i sadašnji potpredsednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić. Prodaju EPS-a tada je, kako sam kaže, sprečio tada aktuelni ministar energetike Radomir Naumov (član DSS-a). Ni sadašnji ministar energetike prof dr Petar Škundrić (SPS) ne zagovara prodaju EPS-a ali treba videti šta će se dešavati dalje sa ovim aranžmanom.

Nemci ili Rusi

DSS je, inače, navijao da u EPS kao strateški partneri uđu Rusi (Inter RAO) a ne Nemci. Iz ove ruske firme stalno se, međutim, šalju signali Beogradu da su vrlo zainteresovani za Đerdap 3. Italijani, sa kojima je veze posebno učvrstio ministar Škundrić, primat daju hidroelektranama na Drini. U celu priču umešali su se i Kinezi kojima je, pre svega, interesantan potencijal reverzibiln HE Đerdap.




Za projekat hidroelektrana na Drini EPS i EPRS već su poprilično odmakli u potpisivanju raznih dokumenata i izradi studija. Ali, hidrocentrale na Drini mamacu su, takođe i za federaciju Bosne i Hercegovine. Generalni direktor Elektroprivrede BiH Amer Jerlagić kaže da je ohrabren uspešnim početkom odmrzavanja dugo godina zaleđenih odnosa između BiH i Srbije oko korištenja hidropotencijala na Drini. Jerlagić je, prema pisanju bosanskih medija, sa direktorom investicija u EPS-u Dušanom Živkovićem razgovarao o zajedničkoj izgradnji novih hidroelektrana Kozluk i Tegare ukupne snage 320 megavata.

„Ambijent za investicije je izuzetno povoljan. Nastavak razgovora s EPS – om, a potom i realizacija dogovorenog, može biti dobar argument političarima u dokazivanju pred Evropom da su i naše države dio te iste Evrope”, kaže direktor EP BiH.

Ostaje da se vidi kako će na najnoviji dokument po pitanju hidropotencijala Drine reagovati partneri EPS-a s druge strane ove krivudave reke. Jer, evidentno je da ni jedna od ove dve elektroprivrede sama ne može finansirati veći projekat na Drini. Ali, u gornjem toku Drina ne teče kroz Srbiju pa se u ovom aranžmanu sa RWE-om možda radi i o nekom drugom projektu na ovoj reci.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...