EKOLOŠKA PROIZVODNJA STRUJE

Jelica Putniković

Jučerašnjom promocijom “Zelene knjige Elektroprivrede Srbije”, menadžment ovog javnog preduzeća je otpočeo svojevrsnu kampanju za donacije, kredite i investicije iz EU u ekološke projekte u proizvodnji uglja i struje u Srbiji.

-Elektroprivreda Srbije planira da do 2015. godine u projekte zaštite životne sredine uloži 1,2 milijarde evra i da u ovoj oblasti održivog razvoja ostvaruje svoju lidersku poziciju u regionu jugoistočne Evrope. EPS i njegove termoelektrane neće biti ograničavajući faktor već naprotiv, podsticaj integracije države i njenog elektroenergetskog sektora u zajednicu evropskih naroda – rekao je na jučerašnjoj promociji “Zelene knjige Elektroprivrede Srbije”, Dragomir Marković, generalni direktor ovog javnog preduzeća, poručujući Vladi Srbije da je za ostvarenje zacrtanih ciljeva neophodno voditi “hrabriju cenovnu politiku električne energije”.




Kategorično ponavljajući ranije dato obećanje da “struja neće poskupeti dok ne prođe kriza”, srpski ministar rudarstva i energetike, prof. dr Petar Škundrić je istakao da će se kroz kapitalne remonte postojećih kapaciteta učiniti sve da se obezbedi ekološki prihvatljiva proizvodnja električne energije. Nabrajajući započete i planirane projekte u obnovi postojećih elektrana, Škundrić je ukazao na značaj pokretanja investicionog ciklus na podizanju malih i srednjih hidrocentra i korišćenju obnovljivih izvora energije.

-Ministarstvo energetike učiniće sve da se komunalni otpad pretvori u čistu energiju. Nije dovoljno samo da očistimo Srbiju već da od tog otpada proizvedemo potrebne količine čiste energije – rekao je, takođe Škundrić, najavljujući da će do 1. jula Vlada Srbije doneti pravilnik o stimulisanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora.

Govoreći o značaju „Zelene knjige EPS-a“, Škundrić je rekao da ovaj projekat „doprinosi formiranju svesti o potrebi energetske efikasnosti i zadovoljavanja najviših ekoloških standarda pri proizvodnji i potrošnji svih oblika energije, posebno električne.“

EPS je, inače, prva elektroprivreda u državama potpisnicama ugovora o Energetskoj zajednici jugoistočne Evrope koja je izdala dokument o potrebama i obavezama u zaštiti životne sredine. Promociji su prisustvovali i članovi diplomatskog kora u Beogradu i njima je Marković poručio da ohrabre investitore iz svojih zemalja, kako bi se ovaj projekat dostizanja ekoloških standarda Evrope održao i intenzivirao.




-Srbija je nezavisna od uvoza osnovnih energenata za proizvodnju električne energije. Oslanjamo se na rezerve lignita i vodne potencijale. No, ukupna elektroenergetska nezavisnost ostvarena je velikim ulaganjima u elektrane i kopove od početka ove decenije, u čemu je EPS imao značajnu pomoć EU, više od 400 miliona evra – rekao je Marković ističući da se “na pomoć Evropske unije i dalje računa.”

Marković je, naime, nabrajajući odakle će se finansirati ekološki projekti iz “Zelene knjige” rekao da će novac obezbeđivati iz prihoda kompanije, iz kredita, od strateških partnera i fondova Evropske unije.



Mihajlo Gavrić, na promociji Zelene knjige EPS-a

“Zelena knjiga EPS-a” uskoro će biti predstavljena u Evropskoj komisiji u Briselu. Računa se na to da će EPS uspeti da privuče bar deo, tačnije, oko 15 odsto od 21 milijarde evra, koliko Evropska zajednica planira da do 2020. godine uloži u energetske kapacitete u regionu Jugoistočne Evrope.

EPS je isplanirao da se investicioni ciklus u elektroenergetskom sektoru Srbije do 2015. godine uloži više od devet milijardi evra. Od te sume 15 odsto, odnosno, oko 1,2 milijarde evra treba da bude uloženo u projekte zaštite životne sredine. Na taj način EPS će ne samo doprinositi zaštiti životne sredine u Srbiji i regionu nego i utirati put Republike Srbije ka Evropskoj uniji, na kome se 30 odsto obaveza u harmonizaciji standarda odnosi na zaštitu životne sredine.

-S obzirom na zamašnost finansijskih sredstava i složenost projekata u ovoj oblasti, od bitnog uticaja biće ne samo štedljivost i efikasnost EPS-a u proizvodnji energije nego i koordinirani rad svih državnih i društvenih institucija u stvaranju uslova za održivi razvoj. Knjiga koju predstavljamo sažetak je plana osnovnih akcija koje Elektroprivreda Srbije već sprovodi i koje namerava u budućnosti da intenzivira, s jasnim ciljem da dostigne evropske standarde u oblasti zaštite životne sredine - istakao je Marković navodeći da će se, pre svega, ulagati u smanjenje emisija štetnih gasova iz termoelektrana i rekultivaciju zemljišta i rečnih tokova.



Pepelište

“Zelenu knjigu EPS-a” napisali su Mihajlo Gavrić, direktor Sektora za zaštitu životne sredine u Direkciji za strategiju i investicije EPS-a, Aleksandar Vlajčić, zamenik direktora PD TE Nikola Tesla i Bratislav Čeperković, izvršni direktor u ovoj kompaniji.

-EPS je najveća kompanija na prostorima Balkana i za nju je vezan najveći deo srpske privrede. Kako se oko 70 odsto svih problema vezanih za zaštitu životne sredine odnosi na energetiku nije teško uspostaviti znak jednakosti između sudbine reformi u oblasti zaštite životne sredine i sudbine tih reformi u Srbiji, odnosno EPS-u – rekoa je Gavrić napominjući da „Zelena knjiga“ sublimiše sve ono što je urađeno i šta treba da se uradi da bi se stiglo u Evropsku uniju, gde je Srbiji mesto, ali i “da bi se budućim generacijama ostavilo zdravije i bolje okruženje”.

Pomoć EPS-u u ostvarivanju zacrtanog u “Zelenoj knjizi” obećao je i ministar za prostorno planiranje i zaštitu životne sredine Oliver Dulić.

-Predstavljanje ove knjige revolucionarna je novina u generičkom sektoru Srbije, jer jedna kompanija prvi put priznaje kakve probleme stvara životnoj sredini i pri tome iznosi plan kako da te probleme rešava – rekao je Dulić naglasivši da će za realizaciju planiranih projekata biti potrebno da se obezbede velika finansijska sredstva.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...