EFT - GRADI ELEKTRANE NA BALKANU

J. Putniković

Energy Financing Team (EFT), kompanija koja je na ovim prostorima bila poznata kao najveći trgovac električnom energijom nizom projekata ulazi i u sektor izgradnje energetskih objekata i proizvodnje struje u regionu Balkana, pre svega u ex YU državama.


TE Stanari
Termoelektrana Stanari


Pored termoelektrane Stanari, čija izgradnja je već započeta u Republici Srpskoj, EFT pokreće projekat izgradnje hidroelektrane Ulog na Neretvi. A Nenad Savić, direktor Sektora za komunikacije EFT Grupe otkriva, međutim, da EFT pregovara sa Vladom Slovenije o izgradnji gasne elektrane u Trbovlju.
Finansijski obrt EFT Group prošle godine je bio 975 miliona evra.

- EFT aktivno razmatra niz potencijalnih investicija u regiji Balkana. Ali, u sljedećem razdoblju realnije je očekivati da ćemo učestvovati u nekoliko projekata u Rumunjskoj, Makedoniji, Albaniji i Sloveniji. Iz Te Stanari i HE Ulog na Neretvi imaćemo veću fleksibilnost u proizvodnji električne energije i stabilnu ponudu struje na tržištu: iz termoelektrane u „bandu“ i iz hidrocentrale u „pikovima“, kada za električnom energijom poraste potražnja. Ako bude realizovana i izgradnja gasne elektrane u Sloveniji imaćemo zaokruženu ponudu u ovom regionu – kaže Savić.


Pozitivni signali iz Ljubljane

EFT je i zvanično slovenačkom ministarstvu privrede uputio pismo o namerama za izgradnju gasne elektrane sa kombiniranim ciklusom gasne i parne turbine (CCGT) na prirodni gas u Trbovlju kapaciteta 200 megavata. Prema izjavi Savića na ovu inicijativu im iz Ljubljane i samog Trbovlja stižu pozitivni signali.

- U Trbovlju smo uvideli potencijal za izgradnju CCGT postrojenja, koje po nama predstvalja realno rešenje za dugogodišnji problem ovog energetskog kompleksa. Objekat koji nameravamo da izgradimo imao bi kapacitet od 200 megavata, a vrednost investicije je, po prvim procenama, u opsegu između 100 i 150 miliona evra. Inicijalne analize koje smo sproveli su dale pozitivne rezultate, te ćemo u narednom period započeti zvaničnu komunikaciju sa svim nadležnim institucijama u Sloveniji. Ukoliko dobijemo pozitivne odgovore države elektranu bi mogli da realizujemo za dve i po godine. Pored kapaciteta od dodatnih 200 megavata, kojim bi se stabilizovao slovenački energetski sistem, realizacijom ovog projekta bi se, dalje, razvila konkurencija u slovenačkoj energetici. Od toga bi potrošači imali velike koristi, pre svega kroz jeftiniju energiju i kvalitetnije usluge - kaže Tomaž Orešić, direktor marketinga EFT Group za zapadnu i centralnu Evropu.
Ova investicija EFT Group ne treba da čudi jer, prema sadašnjem stanju, Sloveniji će 2018. nedostajati kapaciteti za proizvodnju električne energije od čak 1.000 MW instalisane snage. A u ovoj kompaniji, koja je do sada u regionu Balkana važila za najvećeg trgovca električnom energijom ističu da je nova koncepcija EFT-a da se osim trgovine aktivno bave i proizvodnjom struje. Zbog toga su još 2008. godine otpočeli sa realizacijom investicija u području energetike.


TE Stanari – prvenac EFT-a


Kopač uglja - Stanari

- EFT je do sada investirao više od 50 miliona evra u Bosni i Hercegovini i vodeći je investitor u elektro-energetskom sektoru regiona. Naša termoelektrana u Stanarima, kapaciteta 420 MW, biće prva elektrana koja je na području zapadnog Balkana sagrađena u posljednjih 30 godina. Razvoj rudarsko-energetskog kompleksa Stanari danas predstavlja najzreliji energetski projekat u regionu. Ovaj pomak rezultat je investicija i intezivnih aktivnosti koje je EFT preduzeo u Stanarima u poslednje četiri godine. Ukupna vrednost projekta TE Stanari premašuje 600 miliona evra. EFT za finansiranje ovog projekta ima mandatni sporazum sa EBRD. TE Stanari će godišnje prozvoditi oko 3.000 gigavat časova električne energije u baznom režimu rada, što predstavlja oko 25 % ukupne proizvodnje električne energije u BiH - objašnjava Nenad Savić, napominjući da EFT posluje u 18 zemalja centralne i jugoistočne Evrope, a svoje delatnosti koordinira iz kancelarije u Beogradu.


Izgradnja HE Ulog

Vlada Republike Srpske donela je 1. septembra odluku o dodeli koncesije za izgradnju HE Ulog na reci Neretvi. Probno puštanje u rad HE Ulog iz EFT-ia najavljuju za 2013. godinu. Vrednost buduće hidroelektrane Ulog je 100 miliona evra.
- HE Ulog će biti koncipirana kao klasično derivaciono postrojenje, a činiće je dva agregata instalisane snage od 35 megavata, koji će godišnje proizvoditi 76 gigavat časova električne energije – kaže Savić.
Projekat za HE Ulog predviđa i izradu saobraćajnice i izgradnju 110 kilovoltnog dalekovoda od hidroeletrane do transformatorske stanice Kalinovik.
- Odmah pristupamo prvoj fazi projekta, koja između ostalog podrazumeva izradu detaljne studije izvodljivosti, dopunskih geoloških projekata, izradu regulacionog plana i izradu tendera za nabavku neophodne opreme. Kao i u slučaju TE Stanari, ceo projekat biće sproveden u skladu s direktivama EU o zaštiti životne sredine. Ovu fazu projekta završićemo za godinu dana. Osim izgradnje objekta, projekat predviđa izradu saobraćajnice i izgradnju 110 kilovoltnog dalekovoda od HE Ulog do trafo stanice (TS) Kalinovik - navodi Savić.
Stanovnici Uloga pozdravili su odluku o dodeli koncesije za izgradnju hidroelektrane, koju vide kao jedinu šansu za razvoj ovog mesta. Jer Ulog je jedina varoš u Republici Srpskoj do koje nema asfalta. Ovde je nekada živelo 8.500 ljudi, a danas je ostalo samo 19 stanovnika. Sa početkom radova i asfaltiranjem puta očekuje se da će se neko i vratiti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...