ČEZ počinje da otpušta višak zaposlenih

M. Lazarević

Za početak bez posla će ostati oko 1.500 ljudi tj oko šest procenata ukupnog broja zaposlenih, ali firma nastavlja da se širi

Oko 1.500 zaposlenih češke elektroenergetske firme ČEZ biće otpušteno u sklopu restrukturalizacije, izjavio je generani direktor kompanije Daniel Beneš češkim “Hapodaržskim novinama” (HN). Ova firma, koja zapošljava oko 26 hiljada ljudi, vodeća je u regionu srednje i istočne Evrope po visini profita i takozvanoj tržišnoj kapitalizaciji, a u njoj država ima udeo od 70 posto.

Prilikom pripremanja restrukturalizacije pokazalo se neophodnim da se uštedi bar oko šest milijardi kruna godišnje (oko 217 miliona evra – jedan evro vredi 27,6 kruna).

“Biće potrebno vreme da se to postigne tako da se za ovu godinu očekuje ušteda od samo oko dve milijarde kruna. U diviziji „proizvodnja“ ne može se uštedeti mnogo, u troškovima za bezbednost i pouzdanost elektrana ništa... Sve u svemu, najviše se može uštedeti u centrali – između 16 i 27 posto, kako u kojem sektoru”, zaključio je on.

Otpuštanja su već počela – Severnočeškim rudnicima upućen je nalog da se otpusti 350 ljudi.

No, ČEZ, iako na jednoj strani otpušta radnike, na drugoj ne odustaje od ambicija da se širi. Nedavno je firma saopštila da je zainteresovana za otkup od italijanskog Enela dvotrećinskog udela u Slovačkim elektranama (SE) u kojima ostatak akcija ima država. Postoji i interesovanje za akviziciju poljske firme Energa. Takođe, ČEZ bi da stupi u Prašku plinarensku (najveći gradski snabdevač plinom) ali grad, koji je vlasnik preduzeća, još nije odlučio da li da proda ovu firmu i koliki njen deo.

Ovaj plan uštede je ČEZ pokrenuo zbog, kako je to Beneš kvalifikovao, “neispunjenog projekta evropske energetske politike”. Ukratko, u Evropi se mnogo govori o liberalnom tržištu energije a, istovremeno, svaka zemlja stvara svoje vlastite uslove na tržištu i programe dotacija. Zbog toga se tržišta ne spajaju, evropsko energetsko tržište se raspada... Cene energije su veoma niske ali zbog regulacionih nameta i dotacija su za potrošača znatno više nego ranije.

ČEZ je 2008. i 2009. prodavao megavatsat električne energije za 90 evra, sada ta cena iznosi 35 evra. A troškovi proizvodnje su, u međuvremenu, ostali isti...

“Pad cene megavatsata za jedan evro za nas znači manji godišnji profit od 1,5 milijarde kruna (preko 54 miliona evra). A za godinu cena može pasti i za čak 10 evra”, kaže Beneš ali dodaje da sadašnji višak izvora na tržištu neće moći dugo da izdrži. Cene će početi postupno opet da rastu od 2016, rast će se ubrzati od 2020.

ČEZ bi mogao da upotpuni svoju poslovnu politiku tako što bi mogao umesto puke prodaje eneregije nuditi rešenja „ključ u ruke”.

“Kada se budete odlučili da za koju godinu postanete energetski nezavisni mi ćemo vam ponuditi sve, tojest solarne panele, baterije, pozajmiti vam novac, osigurati vas, sve to montirati, i potom održavati. Sama prodaja produkta nije više dovoljna”, zaključio je on.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...