Embargo: ko će zameniti zapadne izvoznike hrane u Rusiju?

Milan Lazarević, Prag

S Turskom Rusija već, navodno, pregovara da zameni Poljsku kao isporučioca 700 hiljada tona jabuka godišnje. Brazil i druge južno-američke zemlje nude velike količine mesa, žitarica, voća...
(foto, Vodeći češki kombinat Madeta neće više moći da izvozi mleko i prerađevine u Rusiju)

Embargo vlade u Moskvi na uvoz hrane iz zemalja koje su uvele sankcije prema Rusiji već se primenjuje od juče. Među prvima je to na svojoj koži osetio veliki češki mlekarski kombinat Madeta čiji su konvoj kamiona sa sirevima i drugim mlečnim proizvodima vratili sa granice ruski carinici.

Ovaj kombinat godišnje izvozi u Rusiju robu u vrednosti od oko 11 miliona evra, a takvih izvoznika ima ne malo u ovoj zemlji.

No, najveći gubitnik zbog ove mere ruske vlade biće Poljska koja izvozi hranu u Rusiju u godišnjoj vrednosti od oko 800 miliona evra. Samo jabuka iz ove zemlje u Rusiju svake godine se izveze oko 700 hiljada tona! Vlada Donalda Tuska, koja je inače, bila među najglasnijima u zahtevima za “oštriju” politiku i sankcije prema Rusiji zbog njene angažovanosti u ukrajinskoj krizi, najavila je da će zatražiti od Brisela kompenzacije šteta od ruskog embarga. Ne izgleda baš mnogo prinicipijelno ali, kako to kažu tzv pragmatičari, politika je politika a pare su pare.

poljska predsednik jabuke

Internet kampanji „Ustanite protiv putina – jedite jabuke i pijte čider“, priključio se i predsednik Poljske Bronislav Komorovski: ostaje problem šta će Poljaci sa ogromnim viškom jabuka koje su dosad izvožene u Rusiju

Ruska vlada spremna za embargo

Pošto je Rusija u carinskoj uniji sa Belorusijom i Kazahstanom, vlada u Moskvi pokrenula je odmah konsultacije s vladama u Minsku i Astani oko mogućnosti da se i one uključe u primenu embarga na uvoz iz zemalja koje su uvele sankcije, kao i da se ruski uvoz hrane sa Zapada zameni uvozom iz ovih zemalja. Kazahstan koji je, ne računajući pšenicu, i sam veliki uvoznik hrane, neće moći mnogo da pomogne ali tu je Belorusija iz koje i inače Rusija uvozi velike količine raznih poljoprivrednih prozvoda.  

No, najveći dobitnik u ovoj stvari mogla bi biti Turska s kojom je, prema nezvaničnim imformacijama, Moskva pokrenula razgovore o uvozu jabuka, oraha, krušaka, paradajza i drugih vrsta voća i povrća. Od Turske, članice NATO i verovatno najvernijeg  saveznika SAD u islamskom svetu, niko izgleda nije tražio (a verovatno neće ni tražiti) da se pridruži sankcijama prema Rusiji.         

To potvrđuju i ruski mediji koji navode da su o ovome telefonom ovih dana više puta razgovarali resorni ministri dve zemlje. Prema mišljenju zapadnih komentatora, vidi se da se ruska vlada dobro pripremila pre uvođenja ove mere i da već ima ne malo razrađenih varijanti zamene uvoza pojednih vrsta hrane.

medvedev-embargo

Moskva, premijer Rusije Dmitrij Medvedev na sednici Kabineta u četvrtak, 07.08.2014. na kojoj je usvojena Odluka o zabrani uvoza svih vrsta mesa, riba, mleka i mlečnih proizvoda, voća i povrća iz SAD, Evropske unije (EU), Australije, Kanade i Norveške. Ruska vlada je pethodno već započela pregovore o ugovaranju sa drugim dobavljačima

Šansa za južnoamerikance ali i Srbiju

A hrane i potencijalnih novih snabdevača ima na sve strane. Odmah su se oglasili prehrambeni magnati iz Brazila koji nude neograničene količene goveđeg mesa, žitarica, banana, kafe, šećera kao i da zamene celokupan uvoz piletine koji je dosad u Rusiju dolazio najviše iz SAD. Brazil je, inače, najveći svetski izvoznik govedine, piletine i soje.

Još u sredu rusko Ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je na razgovore diplomatske predstavnike južnoameričkih država o mogućnostima da njihove zemlje “uskoče” u snabdevanje hranom ruskog tržišta. Domaćini su im predali spiskove artikala koje smatraju za prioritetne. Iz ambasade Čilea se saznaje da će ova zemlja prevashodno povećati izvoz voća u Rusiju. Čile je i dosad bio ozbiljan izvoznik u Rusiju (lane je izvezao za skoro 700 miliona dolara) i to, uglavnom, voća, prerađvina i lososa. Povodom lososa, koji spada u skuplje i cenjenije ribe i dosad je u Rusiju dosta uvožen iz Norveške, ljubitelji u Evropi se unapred raduju pojefinjenju ove ribe koje se očekuje zbog viškova koji će nastati u Norveškoj.        

Povećanu šansu za intenziviranje izvoza hrane u Rusiju ima, naravno, i srpska poljoprivreda - njoj će taj izvoz, inače, već favorizovan jer je bez carine, svakako biti olakšan zbog manje konkurencije. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...