Sunovrat evropskih akcija zbog sankcija Rusiji

D. Ćirović

Uvođenje najnovijih briselskih ekonomskih mera Moskvi prvo se kao bumerang odrazilo na slabiju vrednost akcija na berzama u Londonu, Parizu, Frankfurtu. Pad su zabeležile kako evropske energetske kompanije, tako i evro koji se spustio na najniži nivo od novembra prošle godine. Rublja je, s druge strane, porasla i dostigla 35,56 za dolar. Uprkos sankcijama, interesovanje za akcije ruskih kompanija i dalje raste
(foto, Padaju akcije na evropskoj berzi - AFP)

Ruska rublja raste i već je kompenzovala pad od 17. jula koji je izazvala vest o novim sankcijama SAD i padu malezijskog putničkog aviona na istoku Ukrajine. Iako su početkom avgusta stupile na snagu nove sankcije Brisela koje se odnose na energetski, odbrambeni i finansijski sektor, tih dana je zapravo evropska berza bila u padu zbog mogućih posledica sankcija po privredu – Evrope.

Evropska unija pooštrila je ekonomske mere protiv Moskve, u nadi da će primorati Rusiju da promeni politiku kada je reč o Ukrajini. One prevazilaze mere zamrzavanja sredstava i zabrane viza koje su dosad uvedene i nameću ograničenja u finansijskom, vojnom i energetskom sektoru a kako bi Rusija platila veću cenu kontinuirane intervencije i podrške koju pruža proruskim aktivistima u Ukrajini.

Tržišni strateg kompanije IG grup Brenda Keli navodi da će sektor koji će pretrpeti najveću štetu zbog novih sankcija biti energetika, objavljuje AFP. Posledice su se na evropskoj berzi videle odmah, ali su evropske akcije bile te koje su pale. Naime, londonski indeks akcija FTSE 100 oslabio je 0,50 odsto na 6.773,44 poena, pariški CAC 40 za 1,22 odsto na 4.312,3 poena a frankfurtski DAX 30 za 0,62 odsto na 9.593,68 poena. Akcije energetskih kompanija, poput Rojal dač šel (u padu za 1,37 odsto), i BG grupe (1,75 odsto niže), oslabile su upravo zbog bojazni da bi mere protiv Rusije mogle uticati na profit. Akcije Šnajder elektriksa opale su za 4,27 odsto u Parizu nakon što je firma saopštila ne tako dobre rezulate iz prve polovine godine na koje su uticale slaba potražnja iz Evrope i nepovoljni kurs. Iako je Erbas imao sjajne rezultate od početka godine, kada su uvedene sankcije Rusiji krajem jula i početkom avgusta, i akcije ove firme su pale za 4,2 odsto.

rublja

Ruska rublja se oporavila nakon slabljenja posle pada malezijskog aviona (TV29)

Evro oslabio, rublja raste

Na valutnim berzama, evro je najpre oslabio na 1,3370 dolara, što je najniži nivo od sredine novembra prošle godine, ali se kasnije oporavio na 1,3373, što je i dalje bilo ispod nivoa prethodnog dana. Na Londonskoj berzi obojenih metala, cena zlata je pala na 1.294,50 dolara za uncu sa 1.299,25 od dana ranije. Deonice su registrovale pad i na američkoj berzi, uprkos snažnom rastu američke privrede u drugom tromesečju od četiri odsto. S druge strane, ruska rublja je istog dana dobila dva odsto nakon što su investitori odahnuli jer sankcije nisu oštrije. Rublja je dobila 0,5 odsto, te došla na 35,56 za dolar, i porasla za 0,34 odsto u odnosu na evro (47,53).

Ekonomista Džonatan Lojns iz firme Kapital ekonomiks predviđa da bi evro mogao da padne na 1,30 dolara do kraja godine, s obzirom na spori oporavak evropskog tržišta u poređenju sa američkim. Vest da je inflacija u Nemačkoj pala na najniži nivo za poslednja četiri meseca takođe je podgrejala očekivanja da će Evropska centralna banka preduzeti nove mere protiv deflacije, što je takođe uticalo na berzu.

Veće interesovanje za akcije ruskih firmi

Postepeni rast ruskog tržišta video se i pre uvođenja poslednjih sankcija, što se odrazilo na poteze velikih evropskih kompanija. Tako je nemački trgovinski lanac Metro keš end keri saopštio, pre oko mesec dana, da bi na jesen mogao da održi inicijalnu javnu ponudu akcija svog ruskog odeljenja, koja je ranije odložena na neodređeno vreme. Ponuda bi mogla da usledi već u septembru, prenosi Blumberg, zahvaljujući rastu interesovanja za akcije ruskih kompanija, jačanju rublje prema evru i ponovnoj evaluaciji potencijala ruskih trgovaca prehrambenim proizvodima. Metro grupa je prethodno planirala da u prvom polugodištu 2014. ponudi 25 odsto akcija ruskog odeljenja na Londonskoj berzi LSE. Pretpostavljalo se da kompanija može da privuče najmanje milijardu evra.

Sankcije Evropske unije protiv Moskve koje su stupile na snagu 1. avgusta predstavljaju deo najnovijih kaznenih ekonomskih mera koje su Evropa i SAD preduzele protiv ove zemlje zbog ukrajinske krize. Bankarskim sankcijama obuhvaćene su Sberbanka, VTB banka, Gasprom banka, Vnješekonombanka i Ruska poljoprivedna banka. Njima je ograničen pristup evropskom finansijskom tržištu. Takođe, uveden je embargo na uvoz i izvoz oružja i zabranu izvoza u Rusiju „dvostrukih“ tehnologija – za civilnu i vojnu upotrebu. Sankcije su uvedene i na isporuku Rusiji novih tehnologija i visokotehnološke opreme za naftnu industriju. Radi se o opremi i tehnologiji za istraživanje nafte u vodi, prozvodnju nafte iz škriljaca i istraživanje arktičke nafte.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...