Česi kupuju od Italijana slovačke elektrane?

Milan Lazarević, Prag

Na prodaju je dvotrećinski udeo u najvećem slovačkom proizvođaču električne energije, koji drži italijanski gigant Enel, a najlogičnije je da to kupi češki ČEZ čime bi se oživelo jedinstvo elektro-energetskog sistema nekadašnje Čehoslovačke...

Bilo je to veliko iznenađenje kada je 2006. na privatizacionom tenderu za prodaju Slovačkih elektrana (Slovenske elektrane - SE) pobedio italijanski Enel – umesto favorizovane češke firme ČEZ koja je tada bila u jeku ekspanzije po zemljama srednje i jugoistočne Evrope. Italijani su za 66 posto akcije SE ponudili 840 miliona evra što je bilo samo nešto malo više od ponude ČEZ-a iako je ova otvarala osetno bolju perspektivu slovačkom preduzeću na koje otpada oko 82 posto produkcije električne energije u Slovačkoj (ostatak od 34 posto akcija SE kontroliše slovačka vlada preko Fonda nacionalne imovine).

One koji su odlučivali o ishodu tendera interesovala je, međutim, samo cena, a ne i argumenti u prilog reintegracije češke i slovačke elektrpoprivrede i elektroenergetskog sistema, koja bi i jednoj i drugoj zemlji donela znatne koristi. No, ČEZ-u, koji je 2006. potcenio spremnost Enela da plati više za preuzimanje, pruža se sada prilika da taj propust ispravi jer, kako tvrde slovački mediji, Enel namerava da se povuče iz Slovačke i proda svoj udeo. A na tome će, može se pretpostaviti, i dobro zaraditi, iako je o ceni još rano govoriti...

U Slovačkoj i Češkoj se već javno spekuliše o tome da bi, kao i pre osam godina, najveći interes za kupovinu SE imao upravo  ČEZ  - zbog zajedničke prošlosti, komplementarnosti i povezanosti mreža elektroprivreda dve zemlje. ČEZ tu informaciju nije dosad javno potvrdio, niti se uopšte izjašnjavao o nameri Enela da proda ono što mu je svojevremeno za malo izmaklo. Portparol ČEZ-a Ladislav Križ je češkom listu Pravo izjavio da rukovodstvo firme „prati situaciju ali je još prerano da se o toj stvari izjašnjava“.

Šef ČEZ-a Daniel Beneš izjavio je nedavno da ova firma, posle teških problema koje je imala sa svojim investijama (o čemu je u više navrata pisano u BM-u) u Albaniji, Bugarskoj i Rumuniji (a pre toga još i u Republici Srpskoj), neće više razvijati biznis na balkanskim tržištima i da je eventualno zanimaju samo akvizicije u susednnim zemljama, pri čemu se (u tom trenutku se još nije znalo za nameru Enela da proda SE) mislilo, pre svega, na Poljsku gde je ČEZ već investirao u nekoliko rudnika uglja i elektrana.

SE sada rade rade na dogradnji trećeg i četvrtog bloka nuklearke u Mohovcima, u južnoj Slovačkoj. Realizacija projekta je, međutim, u osetnom kašnjenju i problemima zbog finansijskog prekoračenja. To je, može se smatrati, jedan do glavnih razloga povlačenja Enela iz Slovačke.

SE ima prozvodne kapacitete sa idealnim miksom nukleranih, hidro i klasičnih izvora. Osim toga isporučuje i energiju za grejanje u gradovima i daje usluge podrške za elektro-energetski sistem. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...