Bugarska: oduzimaju se licence distributerima struje?

M. Lazarević, Prag

Češke firme ČEZ i Energo-pro i austrijska EVN ponovo u klinču s bugarskim vlastima
(foto, Sofija 25. februar 2013 - Protesti protiv poskupljenja struje održani u preko 40 gradova Bugarske)

Bugarske vlasti pokrenule su postupak za oduzimanje licence češkim firmama ČEZ i Energo-Pro i austrijskoj firmi EVN za distribuciciju električne eneregije zbog navodnog duga od 318 miliona leva (skoro 160 miliona evra).

Rok za isplatu duga upravo ističe i malo je verovatno da će ga firme platiti jer su već više puta dosad isticale da - ništa ne duguju bugarskim vlastima. Štaviše, tvrde da njima bugarske vlasti duguju neisplaćena sredstva za podsticanje solarne i eolske eneregije...

Oduzimanje licence bi bio težak udarac za strane investitore u bugarskom energetskom sektoru koji su već više puta bili u konfliktu sa vladom koja nastoji da na njih prebaci teret viših troškova za eneregiju. Lane su upravo povećani računi na električnu energiju bili detonator eksplozije socijalnog nezadovoljstva koje se izlilo u masovne dvomesečne demonstracije i dovelo do pada vlade i vanrednih izbora. Cene električne energije u Bugarskoj, koja se u ovoj zemlji masovno koristi za grejanje, daleko su najniže u EU i njima se, reklo bi se, već tradicionalno čuva socijalni mir u zemlji. 

Javna rasprava o oduzimanju licence zakazana je za 7. april. ČEZ, koji je dosad najviše bio u klinču s bugarskih vlastima, kao i ostala dva distributera, pomalo neočekivano za dosadašnje ovdašnje prilike, dobile su jednog dosta jakog saveznika. Ukratko, Institut za tržišnu ekonomiju (IME), koji okuplja najuglednije i najuticajnije bugarske ekonomiste, pozvao je vladu da konačno prestane da se meša u posao energetskog regulatora i da što pre reformiše tržište eneregije. Ako se to ne učini, energetici preti raspad koji bi teško ugrozio celu privredu. Tom apelu su se potom pridružili predstavnici sindikata, potrošača, privatne energetske firme i proizvođači obnovljive eneregije.

“Regulisane cene električne energije, koje je utvrdio regulatorni ured, ne pokrivaju troškove proizvodnje, prenosa i distribucije. Populistička cenovna politika izvukla je kapital iz energetskih firmi, uključujući i one u vlasništvu države. Održavanje i obnova aktiva i ispunjavanje obaveza prema zaposlenima i isporučiocima  nije moguće”, stoji u ovom apelu u kome se zahtevaju reforme kojima bi finansijski doprinele i nadzirale ih međunarodne finansijske institucije.

Iduće godine Bugarska bi, prema evropskim propisima, morala sasvim da liberalizuje tržište energije. Prema stručnjacima, može se očekivati da će cene struje skočiti između 30 i 40 posto. Najsiromašnim domaćnstvima, kako preporučuje IME, trebalo bi da takav rast cena struje kompenzuje adresna tj namenska socijalna pomoć.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...