Britanija će postati najveća evropska ekonomija

M. Lazarević

To je zaključak i britanskog Centra za ekonomska i trgovinska istraživanja koji tvrdi da će Velika Britanija uskoro prestići Francusku, a potom do 2030. i Nemačku
(foto, London siti, Canary Wharf, finansijski kvart koji zovu i ekonomska prestonica sveta)

Do 2018, kako se tvrdi u upravo objavljenoj studiji britanskog Centra za ekonomska i trgovinska istrazivanja (CEBR), Velika Britanija imaće jaču ekonomiku nego Francuska, a do 2030. po veličini bruto društvenog produkta prevazići će čak i sadašnjeg neprikosnovenog ekonomskog šampiona Evrope – Nemačku. U istom vremenskom horizontu bi, međutim, Britaniju trebalo da prestignu Indija i Brazil, a Kina bi umesto SAD postala najveća privreda světa.

„Iz naših istraživanja proizlazi da će Nemačku na poziciji najveće evropske ekonomike zameniti Britanija, pre svega zahvaljući populacionom rastu, nižim porezima i manjoj zavisnosti od ostalih evropskoih ekonomija“, objašnjavaju autori studije. Oni smatraju, međutim, da bi izgledi Nemačke bili bolji u slučaju raspada evrozone. Britanska ekonomija bi, kako tvrde, teško mogla ikada preteći nemačkou ekonomiju ako bi se ona vratila svojoj valuti...

Šef CEBR Daglas Mek Vilijams (Douglas McWilliams) ocenjuje, u izjavi Dejli Telegrafu (The Daily Telegraph), da bi Britanija mogla rasti znatno brže nego dosad ako istupi iz EU. Kratkoročno, posledice izlaska iz EU bi, po njemu, bile sigurno bolne „ali bi u roku od 15 godina bile najverovatnije pozitivne“. Nešto slično verovatno misli i premijer Dejvid Kameron (David Cameron) koji je obećao da će, ako njegovo stranka dobije naredne izbore, organizovati referendum o članstvu zemlje u EU. 

Nemačka će, prema ovoj studiji, biti suočena sa sve negativnijim efektima starenja populacije, što može da nadoknadi samo gašenjem evrozone i povratkom marki. Francuska, prema CEBR, biće među ekonomijama Zapada koje će najgore proći u narednih petnaestak godina. Nju će teško pogoditi svi problemi od kojih pati evrozona a na njen rast posebno negativan uticaj imaće izuzetno visoko poresko opterećenje privrede.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...