Gazprom: tok plina se ne može tek tako okrenuti...

M.L.

Iz Brisela bi hteli da pomognu Ukrajini i zapadnim kupcima koji su u ugovorima naručili previše ruskog gasa, time da se omogući da plin poteče u suprotnom pravcu – preko Slovačke za Ukrajinu koja plaća najvišu cenu ruskog gasa

“Neće to biti tako jednostavno, kao što zamišljate” - takvu poruku poslao je ruski državni monopolni izvoznik gasa Gazprom slovačkoj vladi koja nastoji, zajedno s Evropskom unijom, da se “umeša” u rusko-ukrajinske odnose i uštedi Ukrajini, a istovremeno i zapadnim kupcima, znatna sredstva na uvozu ruskog gasa.

Ukratko, Evropska komisija i slovačko ministarstvo privrede traže mogućnosti da se gas ubuduće gasovodom kroz Slovačku može transportovati i u suprotnom pravcu, tojest ne samo na Zapad, nego i na istok, prema Ukrajini. Jer, gas koji dobijaju zemlje zapadne Evrope iz Rusije jevtiniji je, i to ne malo, od gasa koji Gazprom isporučuje Ukrajini.

Kako prodati višak gasa?

Gazprom, međutim, tvrdi da se ne mogu tek tako kršiti ugovori.

“Ta ideja je jako sumnjiva, može voditi ka kršenju ugovora”, oglasio se ovim povodom Gazprom.

U Briselu i Bratislavi se, kako piše slovački list SME, smatra da se Ukrajini može pomoći plinom sa Zapada i bez toga da se najpre plin uveze u EU, a potom potiskuje natrag na Istok. To je moguće zato što zapadni klijenti Gazproma imaju naručene preterano visoke isporuke gasa iz Rusije pa bi taj višak jednostavno prodali Ukrajini za nižu cenu nego što ona plaća Gazpromu. A to se zapadnim kupcima isplati i zato što bi oni ugovorene količine morali da plate i u slučaju da ih ne preuzmu (princip take or pay, tj uzmi ili plati). A isplati se i Ukrajini koja sada ruski gas plaća za oko četvrtinu više nego zapadni kupci.

Gazprom, međutim, upozorava da bi Slovačka morala fizički da preuzme gas iz Ukrajine i pošalje ga dalje na Zapad, a potom da ga vrati natrag. Drugim rečima, Ukrajina ne može zadržati kod sebe ruski plin namenjen zapadnim klijentima, sa njihovom saglasnošću, jer Gazprom je pravno vlasnik plina i tokom tranzita, tojest sve dok on ne stigne do kupca.

Analitičar Slovačkog društva za spoljnu politiku Aleksandar Duleba, ipak, ne vidi fiktivno vraćanje plina natrag kroz Slovačku kao nerealnu ideju. Virtuelno bi gas izvozio u Ukrajinu nemacki koncern RWE koji je suvlasnik sa Gazpromom plinovoda Severni Tok (Nord Stream). To znači da se ne bi mogao tek tako isključiti dogovor oko fiktivnog vraćanja gasa.

Slično važi i za virtuelni tok gasa iz Poljske za Ukrajinu koji je već, prema Evropskoj komisiji, realnost.

Brisel pomaže svojima a i Ukrajini

Ukoliko to ne bude moguće, ostaje mogućnost da se gas fizički izveze na Zapad, a potom vrati u Ukrajinu. Kroz Slovačku prolazi čak pet tranzitnih plinovoda i nije nikakav problem da se neki od njih prebaci na pumpanje gasa unazad. U stvari, sve to traži investiciju od svega 20 miliona dolara da se napravi priključak gasovoda na Istoku. Slovački transporter gasa Eustream je još ranije testirao interes za kapacitete prenosa gasa na Istok ali je tada bilo za to malo interesenata.

Situacija se u međuvremenu izmenila jer sada zapadni potrošači imaju ugovorene prevelike količine ruskog gasa. Brisel ovom incijativom pomaže, pre svega, njima jer se u normalnim okolnostima viškovi plina na takozvanim kratkoročnim tržištima prodaju s gubitkom koji je, kako rastu viškovi, sve veći. A nešto i da se pomogne Ukrajini na koju se u Briselu i dalje, mada u dosta dogoročnoj perspektivi, računa kao na potencijalnu članicu EU.

 

Cene rusko gasa (za 1.000m3)

 

Velika Britanija        313 dolara

Holandija                  371

Nemačka                  379

Madjarska                390

Slovačka                  429

Bugarska                  501

Poljska                     525

Ukrajina                   560

Makedonija              564

 

Ovi podaci – procene Slovačkog društva za spoljnu politiku, važili su za prošlogodišnje cene. U međuvremenu, neki kupci su dobili sniženja od Gazproma - Ukrajina, na primer, za 10 posto. Gazprom, inače, ne objavljuje cene po kojima prodaje gas pojedinim klijentima.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...