Samsung sve više odmiče Ejplu

M. L.

U poslednjem kvartalu lane Samsung je prodao 17 miliona smartfona više nego Ejpl. Prvi znaci oporavka Nokije
(foto, Samsungov fleksibilni - savitljivi displej od 5,5 inča, prikazan prošlog meseca)

Južnokorejski koncern Samsung Electronics ostvario je u poslednjem lanjskom kvartalu čist profit od 7,04 biliona vona što iznosi oko pet millijardi evra, od čega skoro dve trećine otpada na diviziju mobilnih telefona i tableta. To je porast od 76 posto prema istom periodu pretprošle godine, a mobilna divizija, koja postaje ključna u koncernu, udvostručila je dobit. Ukupan prihod je istovremeno porastao za 19 posto i iznosio oko  56 biliona vona (40 milijardi evra)

Ovi najnoviji podaci ukazuju, prema analitičarima, da se Samsung sve više odmiče svom glavnom rivalu – američkoj firmi Ejpl (Apple) u ključnom sektoru – proizvodnji smartfona i tableta.  Iako Samsung ne objavljuje podatke o svojoj prodaji, analitičaru su došli do brojke prodatih 63 miliona smartfona u poslednjem tromesečju. Ejpl je u istom periodu prodao 47,8 miliona ajfona (iFone), mada se računalo da će ih prodati bar 50 miliona. Ejpl, ipak, i dalje tuče svog azijskog konkurenta u pogledu profitabilnosti – iako prodaje manje smartfona, u ovom periodu imao je profit od 13,1 milijarde dolara tj oko 10,4 milijarde eura.

Samsung ima znatno širu ponudu smartfona od Ejpla a širi je i dalje, obuhvatajući razne varijante i cenovne kategorije. Ejpl je, međutim, ostao samo sa asortimanom od tri smartfona - varijante ajfona, što se pokazuje kao slabost, zbog čega je poslednjih mesec-dva kurs akcija pao sa 700 na oko 500 dolara po komadu, a firma je na kapitalnoj vrednosti izgubila oko 200 milijardi dolara.

Istovremeno, u ovom sektoru analitičari zapažaju prve znake oporavka do nedavno suvereno najvećeg svetskog proizođača mobilnih telefona - finske Nokie koja se lane našla gotovo pred bankrotom i čije su akcije pale na minimum od svega 1,5 dolara po komadu u julu (šest puta niže od proseka iz 2011.). Od tada  se kurs, zahvaljući prvim uspesima u kondolidaciji firme, donekle oporavio i popeo na 3,3 dolara po komadu. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...