Olimpijada je svetska marka – vredi 47,5 milijardi dolara

M. L.

Ispred Olimpijade je kao brend samo Ejpl koji vredi 70,6 milijardi
(foto - London: procenjuje se da bi londonska Olimpijada mogla doneti zaradu od preko 20 mililjardi dolara)

Olimpijske igre postale su zaista dobar i siguran biznis. Vrednost te svetske marke iliti brenda, kako se to modernije kaže, porasla je, prema računici nezavisne konsalting kompanije Brend Finans, na 47,5 mlijarde dolara - prešišala je čak i Gugl koji vredi nešto malo manje (45,4 milijarde). Ispred Olimpijade je samo Ejpl koji kao brend teži 70,6 milijardi dolara.

Očito, ideja Pjera de Kubertena (Pierre de Coubertin), osnivača modernih Olimpijskih igara, pokazala je da se isplati kao biznis projekat. Nadmašila je, prema analizi Brend finansa, po vrednosti i sve svoje glavne  sponzore – Samsung (38,2 milijarde), Dženeral Ilectrik (33,2) i Koka Kolu (31 milijarda).

Prva moderna Olimpijada održana je 1896. u Atini. U narednih 116 godina vrednost brenda je postala 134 puta veća od Narodna banke Grčke (354 miliona). Poslednjih godina ekonomija Grčke pada ali zato Olimpijada - koja je nastala na tom tlu kao igre posvećene bogovima, istina dosta davno, tj  pre 2.788 godina (prva je održana 776 godina p.n.e.) - nastavlja da cveta kao biznis i da vredi sve više.

Nema sumnje u to da olimpijska marka ima ogromnu vrednost. Velika Britanija na njoj može zaraditi čak 25 miliijardi dolara, tvrdi se u analizi Brend Finansa.

No, britanski sportski ekspert Simon Čedvik (Chadwik) ne slaže se s tim da se vrednost Olimpijade može izraziti brojkama odnosno novcem. 

Iako se ne može negirati da Medjunarodni olimpijski komitet (MOK) učestvuje u finansiranju sportu u celom svetu, mnoštvo troškova, vezanih za Olimpijske igre, pokrivaju zemlje u kojima se one organizuju. Ali, i ti troškovi, koji se tiču, naprimer, infrastukture, amortizovaće se dugoročno u zemlji-domaćinu kojoj ostaje ta infarstktura (stadioni, olimpijsko selo, nove saobraćajni objekti...) pa je sve to teško odvojiti i izračunati...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...