Gubitak pojeo kapital

Miloš Obradović

Novosti su nesolventna i prezadužena kompanija sa svim znacima opasne finansijske slabosti i vrlo visokog rizika daljeg poslovanja, stoji u izveštaju Nadzornog odbora

Izdavačka kompanija Novosti u 2011. godini zabeležila je, zvanično, gubitak od 87,8 miliona dinara, ali sa potraživanjima starijim od godinu dana koji su potencijalni gubici, ova kompanija se u prošloj godina našla u minusu celih 437,3 miliona dinara.

Nagomilani gubici iz prethodnih godina prevazišli su milijardu dinara, zabeležio je Nadzorni odbor ove kompanije, osvrćući se na izveštaj revizora.

manojlo

Manojlo Vukotić, dugogodišnji glavni urednik i direktor Novosti

Dramatično stanje?

Izveštaj Nadzornog odbora koji je potpisala predsednica Dragana Simić ukazuje na dramatično stanje u kome se nalazi ovo preduzeće čiji ukupni gubici su čak veći od ukupne imovine kompanije.

“Novosti su nesolventna i prezadužena kompanija sa svim znacima opasne finansijske slabosti i vrlo visokog rizika daljeg poslovanja. Naime, ukupne obaveze kompanije su prevazišle vrednost ukupne poslovne imovine što znači da iz ukupne imovine ne mogu da se izmire obaveze kompanije. Dodatno, gotovo 97 odsto ukupnih obaveza su kratkoročne obaveze koje dospevaju na plaćanje u roku od jedne godine.

Neto obrtni kapital, kao merilo vrednosti firme i osnovni pokazatelj uspešnosti finansiranja je negativan. Iz ukupne obrtne imovine se ne mogu isplatiti preuzete kratkoročne obaveze, odnosno kompanija je nelikvidna, što se navodi i u izveštaju revizora kao razlog za sumnju u stalnost poslovanja kompanije.

Kompanija posluje sa gubitkom i to tolikim da je vrednost nagomilanih gubitaka prevazišla vrednost ukupnog kapitala kompanije, odnosno ostvaren je gubitak iznad visine kapitala u iznosu od gotovo 40 miliona dinara. Ukupan gubitak iznosi 654.199.000 dinara što je za 56,10 odsto više od osnovnog kapitala ili za 6,5 odsto više od ukupnog kapitala kompanije.

Kada se u obzir uzmu i činjenice koje su takođe navedene u izveštaju revizora, da kompanija nije izvršila ispravku vrednosti potraživanja starijih od godinu dana u iznosu od 296.904.000 dinara i ispravku vrednosti datih avansa starijih od godinu dana u iznosu od 52.538.000 dinara, dolazi se do zaključka da je gubitak poslovanja u 2011. umanjen odnosno, manje iskazan po ovim osnovama za 349.442.000 dinara i iznosio bi 437.316.000 dinara. Što bi sa nagomilanim gubitkom iz prethodnih godina na dan 31.12.2011. godine iznosilo 1.003.641.000 dinara, a što je 76 odsto ukupne poslovne imovine”, zapisao je Nadzorni odbor kome je, inače, istekao mandat pa će biti zamenjen članovima dosadašnjeg Upravnog odbora -Dinom Kurbatvinski Vranešević, Slavicom Nikolić Čorbić, Goranom Nikolićem i Dijanom Vukmanović.

Odgovornost države

Zanimljiva je i zabeleška revizora “Baker Tilly WB” da na dospela potraživanja Novosti ne naplaćuju zateznu kamatu, niti su potraživanja obezbeđena jemstvom ili hipotekom.

Izveštaj Nadzornog odbora i usvajanje finansijskog izveštaja za 2011. godinu naći će se, uz predloge odluka o razrešenju članova Upravnog i Nadzornog odbora, na dnevnom redu Redovne skupštine akcionara, koja je zakazana za 25. maj.

Na ovakve finansijske izveštaje, saopštenjem je reagovao i sindikat novinara Novosti optužujući državu da je odgovorna što je kompanja zabeležila ovoliki gubitak u 2011. godini.

“Država Srbija ima više od 30 odsto kapitala u “NIP Kompaniji Novosti A.D.”, a njeni predstavnici od sredine prošle godine imaju većinu u Upravnom odboru kompanije. Prošlogodišnji gubitak Novosti je rezime petogodišnje uprave Beko-Vukotić, a sve pod patronatom države”, piše u saopštenju Sindikata novinara ove kuće.

Oni u saopštenju podsećaju da je neposredno pre prodaje akcija, po završnom raunu 2005. godine ostvarena dobit od 63 miliona dinara.

“Od tada traje tiražno i finansijsko urušavanje Novosti, na šta je Sindikat novinara upozoravao generalnog direktora, Upravni odbor i najviše funkcionere države”, ukazuju zaposleni i zahtevaju da se “utvrdi odgovornost za sunovrat decenijama najčitanjih i najprofitabilnijih novina u Srbiji”.

Privatizacija Novosti iz 2006. godine jedna je od spornih privatizacija na čijim istragama insistira i Evropska unija.  Od 2006. godine većinski vlasnik ove kompanije je, prema sopstvenom priznanju, Milan Beko preko tri “of šor” firme.

beko

Milan Beko, doskorašnji vlasnik Novosti

Beku je Komisija za hartije od vrednosti prošle godine naložila da da ponudu za prodaju udela većeg od 25 odsto, što on do sada nije učinio. Njemu je oduzeto i pravo upravljanja na udeo veći od 25 odsto, tako da je sada država najveći pojedinačni akcionar u Novostima.

Kakva “srpska drama”?

Novosti su u sredu izdale saopštenje kao odgovor na vesti o velikim gubicima ove kompanije u 2011. godini. U tekstu koji je potpisao Izvršni bord kompanije Novosti navodi se da su “zloupotrebljavajući neke podatke iz izveštaja Nadzornog odbora kompanije, neke agencije, sajtovi, redakcije – požurile danas da, gotovo pod „hitno“ objave kako je kompanija Novosti pred bankrotstvom, krahom, nelikvidna”.

U saopštenju se dalje pita „da li su Novosti jedine sa gubitkom, pa je to sada neka posebna srpska drama? U ovoj državi posluje gotovo 60.000 preduzeća sa gubicima! Da li Novosti uzimaju i kredite da prebrode probleme? Da, ali ih redovno otplaćuju! Naš kredit iznosi danas manje od milion evra!”.

Izvršni bord u tekstu ukazuje i na primere da Novostima ne preti nikakav krah.

“Kompanija Borba, koja je u vlasništvu države sto odsto, duguje, po sudskim presudama, kompaniji Novosti više od milijardu dinara. Drugi primer je da je kompanija Novosti zajedno sa Štamparijom Borba izgradila 16.000 kvadrata prostora u Kosovskoj ulici. Tužila je državu Srbiju zbog vlasništva. Prvostepeni sud, uz ekspertizu stručnjaka, doneo je presudu da svojina Novosti budu gotovo 8.000 kvadratnih metara! Proces je toku. Treći: Samo u Republici Srpskoj, po sudskim odlukama, od bivših distributerskih kuća Novosti potražuju oko milion i po evra. Počinje prinudna naplata. Četvrti: Vrednost mašina Novosti, koje su zajedno sa Štamparijom Borba, veća je od četiri miliona evra.

Naravno i da dugujemo. Ali, više od polovine je dug Štampariji Borba koja više od 70 odsto svojih kapaciteta angažuje za izdanja naše kuće. Sve je to znatno manje nego što potražujemo”, kaže u saopštenju rukovodstvo ove kuće.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...