Najveća svetska ekonomija postaće do 2050. Indija

Milan Lazarević, PRAG

U prvih 10 biće još i Kina, SAD, Indonezija, Brazil, Nigerija, Rusija, Meksiko, Japan i Egipat
(ilustracija: U Indiji danas živi oko 1,21 milijarda ljudi, odnosno 17 odsto svetske populacije)

Istraživanje pokazuje: najkasnije do 2050. dostići će bruto društveni produkt (BDP) od 85.97 biliona dolara i tako će  postati najveća ekonomija sveta. Ali, ovaj put nije reč o Kini koja stiže i prestiže SAD, nego o Indiji koja će prestići Kinu i tako, za nešto više od 30 godina postati, najveća svetska privreda. To je glavni zaključak upravo objavljene nove studije svetskog razvoja konsultanske kompanije Knajt Frenk risrč i siti prajvat benk (Knight Frank Reserach i Citi Privat Bank).

No, još znatno pre toga, negde oko 2020, Kina će prestići SAD i postati najveća svetska ekonomija, a to njeno prvenstvo trajaće oko 20 godina. Indija će u celini u perodu do 2050. biti druga najbrže rastuća ekonomija sveta, veću stopu rasta imaće samo Nigerija.

Zaključak Velt riport 2012 (Wealth Report 2012) je najporazniji za sadašnju svetsku ekonomiju broj jedan – SAD, pašće do 2050. sa prvog na treće mesto!

U prvih 10 biće, prema redosledu, sledeće zemlje: Indija, Kina, SAD, Indonezija, Brazil, Nigerija,  Rusija, Meksiko, Japan i Egipat.

Indijski BDP dostići će fantastičnu brojku od 85.970 milijardi (tj 85,97 biliona) dolara gledano prema paritetu kupovne moći. Kina je relativno blizu Indiji sa BDP-om od 80,02 biliona dolara. Daleko iza njih su SAD s BDP-om od 30,7 biliona dolara (SAD je sada prva na svetu s BDP od oko 14,5 biliona dolara) 

Već na prvi pogled na novu top listu najvećih, evidentan je pad zemalja Zapada – nijedne od njih, izuzev SAD, nema medju prvih deset! To se vidi i po tome da će udio Severne Amerike i Evrope u realnom svetskom BDP pasti sa sadašnjih 41 na 19 posto do 2050. godine. Nasuprot tome udeo azijskih zemalja porašće sa 27 na 49 procenata. Kina, jugoistočna Azija i Japan, koji su sve bogatiji, već sada imaju više ljudi sa imovinom vrednijom od 100 miliona dolara nego Severna Amerika, ili zapadna Evropa.

Ekspanziju indijske ekonomije potvrdio je početkom ove godine i izveštaj Medjunarodnog monetarnog fonda (MMF) prema kome će ona nastaviti i dalje brzo da raste, ojačana visokim investijama u infrastrukturu i visokim rastom produktivnosti.

Trend rasta azijskih i afričkih ekonomija ovako objašnjava glavni ekonom u Siti benk (Citi Bank) Vilim Buter (Willem Buiter):

„Dosta siromašnih zemalja se otvorilo, dostiglo institucionalni kvalitet i političku stabilnost neophodne za brzi rast“.

Visoki rast se očekuje u nizu oblasti a, pre svega, u gradjevinarstvu, proizvodnji i razvoju korišćenja prirodnih izvora. Do 2050. izrašće u velike gradove neka sada manje poznata mesta. U najveće svetske gradove spadaće i sada malo poznati Lin, Kelama i Kuej-jang u Kini, Nagpur u Indiji, Concepcion i Belem u Latinskoj Americi...     


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...