ZA GRAĐEVINSKU DOZVOLU POTREBNO 279 DANA

M. Obradović

Srbija se nalazi na 92. mestu u izveštaju Svetske banke o uslovima poslovanja, a gori poslovni ambijent u okruženju ima samo BiH

Ako je i bilo sumnji u valjanost podataka u izveštaju Svetskg ekonomskog foruma o konkurentnosti, što su srpski političari često isticali posle objavljivanja katastrofalne pozicije, pitanje je šta će smisliti nakon izveštaja Svetske banke „Poslovanje 2012“ („Doing business 2012“), po kome smo u odnosu na prošlu godinu pali za četiri mesta. Odgovor je ponudila ministarka za NIP Verica Kalanović koja je, komentarišući izveštaj, ocenila da su pale i sve druge zemlje u regionu pa to neće uticati na dolazak investitora.


Izveštaj Svetske banke po kome se uslovi poslovanja u Srbiji - pogoršavaju

Širenje optimizma uz plaćanje investitorima da dodju

Prema čvrstim i merljivim podacima Svetske banke, Srbija se po lakoći poslovanja nalazi na 92. mestu od posmatrane 183 zemlje, između Kine i Maroka, a u okruženju iza nas se nalazi samo Bosna i Hercegovina. U odnosu na prošlu godinu u devet od deset kategorija Srbija je u odnosu na ostale zemlje postala okruženje - teže za poslovanje. Samo je u uknjižavanju nekretnina Srbija napredovala i to za neverovatnih 59 mesta, sa 98. prošle na 39. mesto ove godine.

Ne tako davno, tokom 2009. Godine, državni zvaničnici, ministri, pa čak i predsednik Srbije govorili su da je svetska ekonomska kriza šansa za Srbiju, da će kod nas nagrnuti investitori iz drugih zemalja u okruženju, jer ćemo nuditi najbolje uslove. Sada je jasno da - osim što smo plaćali stranim kompanijama da otvore fabrike ovde subvencijama po zaposlenom - svojevoljno i o svom trošku retko ko dolazi. To i ne čudi budući su da ministri, osim širenja optimizma i pokrivanja troškova stranih kompanija parama srpskih poreskih obveznika, malo šta uradili da se u Srbiji lakše posluje.

U svim izveštajima o konkurentnosti i poslovnoj klimi poslednjih godina u Srbiji, najgore ocene dobijao je sektor građevinskih dozvola. Tu se skoro ništa nije promenilo, jer nema mnogo zemalja na svetu gde je skuplja i gde se teže dobija građevinska dozvola pošto se Srbija nalazi na 175. mestu. Skoro svaka investicija podrazumeva izgradnju nekog objekta, a u Srbiji za to je potrebno obaviti 19 procedura i potrošiti u proseku 279 dana. To u proseku košta 1.603 odsto dohotka po stanovniku, dok na primer u zemljama OECD-a to košta svega 54 odsto dohotka po stanovniku.

Najbolji u uzimanju kredita

Po plaćanju poreza Srbija se nalazi na 143. mestu, ali ne zato što su porezi visoki, već zato što su komplikovani za plaćanje. Tako firma godišnje obavi 66 plaćanja po ovom osnovu na šta se potroši 279 sati ili 35 radnih dana jednog zaposlenog. S druge strane, u zemljama OECD ima svega 13 plaćanja, ali je zato porez na profit viši nego u zemljama Istočne Evrope i Centralne Azije. Dok je u Srbiji ovaj porez 11,6 odsto, u Istočnoj Evropi u proseku 9,3 odsto, u bogatijim zemljama OECD-a porez na dobit je u proseku 15,4 odsto. Slično je i sa porezima i doprinosima na zarade po čemu su, takođe, skuplje razvijene zemlje.

Po sprovođenju bankrotstava srpska privreda nalazi se na 113. mestu i pala je za 18 mesta u odnosu na prethodni izveštaj. U Srbiji procedura bankrota košta 23 odsto vrednosti preduzeća, dok je u OECD zemljama to svega devet odsto. Dok tamo poverioci naplate 64 odsto potraživanja firme u bankrotu, u Srbiji je taj procenat svega 24 odsto.

Po još jednom važnom parametru za stabilnost poslovnog okruženja - poštovanju ugovora, nema razloga da budemo zadovoljni. Po tom parametru pali smo sa 94. na 104. mesto na svetu, budući da treba 635 dana da se reši spor po nekom ugovoru. U zemljama Istočne Evrope u proseku to traje čak 223 dana kraće, što svakako nije preporuka investitorima da se dosele u Srbiju, kao što su naši zvaničnici zamišljali. Takođe, u Srbiji su skuplji i troškovi sudskih sporova, advokata i svega ostalog što je potrebno da se zaštiti ugovor i iznose skoro trećinu potraživanja.

Započinjanje novog biznisa je oblast kojom su se naše vlasti mnogo hvalile, ističući da se firma može osnovati za svega pet dana. Podaci Svetske banke pokazuju da je to, ustvari, 13 dana i da su nas tu mnoge zemlje pretekle, pa se nalazimo na 92. mestu.

Po zaštiti investitora nalazimo se na 79. mestu, po lakoći dobijanja struje na istom mestu, kao i po lakoći spoljnotrgovinskog poslovanja.

Najbolje smo plasirani u kategoriji koja meri lakoću dobijanja kredita i tu smo na 24. mestu, ali smo i tu pali za tri mesta u odnosu na prošlu godinu.

Na vodećim pozicijama nalaze se Singapur i Hong Kong. Od zemalja iz okruženja najbolje je plasirana Crna Gora na 56. mestu, Bugarska na 59, Rumunija 72, Hrvatska 80, a ispred nas je i Albanija na 82. mestu. Najgore je plasirana BiH na 125. mestu od 183 zemlje koje obuhvatio ovaj izveštaj.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...