VAPAJ ZA SPAS PETROHEMIJE

Jelica Putniković

Samostalni sindikat Petrohemije zatražio je od Vlade Srbije da formira ekspertski tim koji će s ruskim vlasnicima Naftne industrije Srbije AD razmatrati sudbinu HIP Petrohemije.

Samostalni sindikat HIP Petrohemije AD Pančevo smatra da je na pomolu velika pljačka državne imovine, sa ciljem da se u bescenje rasproda imovina proizvodnih fabrika HIP Petrohemije AD: FSK – Elemir, Petroplast – Luka Dunav i Panonijaplast – Crepaja. Sindikat traži da Agencija za privatizaciju poništi odluku br. 10-2071/09-137/02, kojom je pokrenut postupak restrukturiranja akcionarskog društva HIP Petrohemije, izdvajanje ovih pogona i njihova prodaja.




Nezakonito restrukturiranje

„Prodajom tih fabrika, prekinuo bi se reprolanac između HIP Petrohemije AD, Naftne industrije Srbije AD i više od 20.000 prerađivača sirovina, koje proizvodi HIP Petrohemija. Ukoliko dođe i do izdvajanja Fabrike za obradu vode i Energetike iz sastava HIP Petrohemije, što je sve izvesnije, svima će biti jasno da je, osim rasprodaje državne imovine, na pomolu i definitivno gašenje jedinog petrohemijskog kompleksa u Republici Srbiji. Samim tim biće ugroženi i interesi Naftne industrije Srbije AD, koja poseduje 21% udela u vlasništvu HIP Petrohemije“, kaže Miša Faraga, predsednik Sindikalne organizacija samostalnog sindikata HIP Petrohemija AD.

Prema Informaciji o potrebi pokretanja postupka restrukturiranja Akcionarskog društva za proizvodnju petrohemijskih proizvoda, sirovina i hemikalija HIP Petrohemija , knjigovodstvena vrednost ove tri Petrohemijine fabrike je 33,15 miliona evra.

„Sredstva ostvarena od prodaje navedenih imovinskih celina iskoristila bi se za namirenje poverilaca i bila bi deponovana na poseban namenski račun“, piše u ovoj Informaciji takođe, bez pojašnjenja kako bi se to imovinom čija je knjigovodstvena vrednost nešto veća od 30 miliona evra podmirili poverioci kojima Petrohemija duguje mnogo više. Prma istoj Informaciji, naime, 31. decembra 2008. godine Petrohemija je ukupno dugovala 196.319.920 evra. Najveći poverilac bio je NIS – 73,7 miliona evra, dug Lukoil Beopetrolu je bio 33,2 miliona evra, kineskoj Eksim banci 14,5 miliona a Srbijagasu 8,94 miliona evra.

„Ova odluka Agencije za privatizaciju doneta je na brzinu, bez odluka Upravnog odbora i Skupštine akcionara, kao i bez konsultacija sa reprezentativnim sindikatom. Iz Informacije o potrebi pokretanja postupka restrukturiranja, koju je Ministarstvo za ekonomiju i regionalni razvoj pripremilo za sednicu Vlade Srbije, može se konstatovati da je predlog o prodaji ove tri proizvodne fabrike dat iz HIP Petrohemije, od strane generalnog direktora Slobodana Adžića. On je to učinio nezakonito, zloupotrebivši službeni položaj. Jer, saglasno aktu o osnivanju privrednog društva HIP Petrohemije, generalni direktor nema ovlašćenja da predlaže odluke koje će imati fatalne posledice za privredno društvo“, tvrdi Miša Faraga..

Na osnovu Informacije Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj, Vlada Srbije je na sednici održanoj 14. maja 2009. godine donela zaključak o potrebi pokretanja restrukturiranja u HIP Petrohemija AD. Već sutradan, 15. maja Agencija za privatizaciju donosi odluku o restrukturiranju HIP Petrohemije AD.

„Ova odluka je nezakonita jer postupak privatizacije HIP Petrohemije iz Pančeva pokrenut je 2003. godine. Agencija za privatizaciju je 26. jula 2006. godine donela odluku br. 137/02-1 o metodu privatizacije prodajom kapitala, odnosno da se imovina subjekta privatizacije – preduzeća za proizvodnju petrohemijskih proizvoda, sirovina i hemikalija HIP Petrohemija DP (društveno preduzeće) sprovodi metodom javnog tendera. Pune tri godine Agencija za privatizaciju niti je raspisala tender niti je stavila van snage odluku br. 137/02-1 iz 2006. godine. Samim tim Odluka agencije za privatizaciju od 15. maja 2009. godine nije uskladu sa zakonom“, kaže Faraga i komentariše: „Sve ovo ukazuje da se nekim interesnim grupama jako žuri, kako bi se ceo proces završio do 1. juna 2009. godine, za kada je zakazana godišnja Skupština akcionara AD HIP Petrohemije, na kojoj se imenuju novi članovi Upravnog odbora i novi članovi Skupštine akcionara.“

Sakrivanje od Sindikata

Poslovodstvo HIP Petrohemije AD je, inače, odluku Agencije za privatizaciju dobilo 20. maja. Ta odluka, međutim, nije dostavljena i Samostalnom sindikatu HIP Petrohemije, u koji je 25. maja bilo učlanjeno više od 1.000 radnika. Sindikat je 19. maja dobio samo zaključak u formi priloga Informatora br. 28, koji je izdao generalni direktor Slobodan Adžić.

Sindikalni odbor Samostalnog sindikata HIP Petrohemije AD na vanrednoj sednici, koja je održana 22. maja, nije prihvatio Zaključak vlade Srbije niti Odluku Agencije za privatizaciju.



Radnici Petrohemije na protestnom, zboru krajem aprila

„Pošto o tome nisu raspravljali ni Upravni odbor ni Skupština akcionara kompanije odlučili smo da protiv Adžića podnesemo krivičnu prijavu zbog zloupotrebe službenog položaja“, kaže Faraga.

Samostalni sindikat Petrohemije zatražio je, takođe, od Vlade Srbije da formira ekspertski tim koji će s ruskim vlasnicima Naftne industrije Srbije AD razmatrati sudbinu HIP Petrohemije.

„Zahtevamo da u njemu ne bude ministar ekonomije Mlađan Dinkić, niti bilo ko iz njegovog Ministarstva. Ovo zahtevamo zbog toga što su svi Dinkićevi pokušaji da proda HIP Petrohemiju ili da joj nađe strateškog parnera do sada propali. Organizovani kriminal i samovolja političkih direktora preti da uruši najvećeg srpskog izvoznika. Ukoliko se to desi Republika Srbija i njeni građani biće uskraćeni za još jedno veliko, izvozno orjentisano preduzeće koje je u budžet Srbije izdvajalo 23 miliona evra na ime poreza i doprinosa, bez posla će ostati 2.367 radnika HIP Petrohemije i desetine hiljada radnika koji rade u reprolancu, članovi njihovih porodica ostaće bez sredstava za život a biće ugrožena i rafinerijska prerada sirove nafte u NIS-ovoj rafineriji u Pančevu“, zaključuje Faraga.

Zahtev za poništenje odluka Vlade Srbije i Agencije za privatizaciju o prodaji delova HIP Petrohemije Samostalni sindikat ove komanije je uputio Savetu za borbu protiv korupcije, predsedniku Srbije Borisu Tadiću, premijeru Mirku Cvetkoviću, poslanicima Skupštine Srbije, državnim i organima same kompanije, koji bi trebalo da se pozabave sudbinom ove firme.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...