SAMO PRIVREDA SAD BOLJA OD KINESKE

J.P.

Svetska banka i američka banka Goldman Sachs ocenjuju da je Kina prestigla Japan i postala druga po veličini privreda na svetu. Analitičari procenjuju da je Kina na najboljem putu da do 2025. godine istisne SAD sa čelne pozicije svetske ekonomske lestvice.

 

Kina je već 2009. godine bila za petama Japanu, a prema najnovijim podacima iz Pekinga, ove godine je uspela da pretekne Zemlju izlazećeg sunca, javljaju svetske agencije. Time je Kina postala druga po veličini svetska ekonomija i pomerila Japan na treću poziciju.

„Sa rastom privrednog proizvoda od 11,1 % u prvoj polovini 2010. u odnosu na isti prošlogodišnji period i privrednim rastom od 9 % ove godine, Kina, zapravo, već zauzima drugo mesto među svetskim privredama“, tvrdi Ji Gang, šef kineskih deviznih rezervi, koji kaže da se „burnom privrednom rastu ne nazire se kraj. Nezaustavljivi uspon predstavlja posledicu privrednih reformi koje je komunistička partija u Kini započela od kraja sedamdesetih godina prošlog veka.”

U drugom ovogodišnjem polugodištu prognozirano je usporavanje rasta kineske ekonomije, što je posledica nedavnih mera, koje treba da spreče njeno pregrejavanje. Da bi izbegla taj negativni scenario Kina, uglavnom, nastoji da obuzda rast cene nekretnina.

Od reformi 1978. godine najmnogoljudnija zemlja na svetu stabilno dostiže visok tempo privrednog rasta, koji iznosi u proseku 9,5 % godišnje. Ukoliko održi sličan tempo i ove decenije biće na najboljem putu da prestigne i SAD. Time bi, prema mišljenju eksperata Svetske banke i Goldman Sachs-a, u periodu od sledećih 15 godina Kina mogla da prestigne i SAD, kao vodeću ekonomsku silu na svetu.

"To će, međutim, zavisiti od toga koliko će brzo rasti privrede zemalja koje su glavni konkurenti Kine", ističu finansijski analitičari.

Ugledne međunarodne institucije su na taj razvoj upozoravale već duže vreme, pa novi podaci, prema kojima je Kina zauzela drugu poziciju u svetskoj privredi, nisu veliko iznenađenje. Uspon Kine rezultat je 30-godišnjeg brzog rasta, koji je u proseku iznosio skoro 10 % godišnje i zahvaljujući čemu su stotine miliona ljudi u toj zemlji izašle iz siromaštva.

Kina je drugu poziciju u svetskoj ekonomiji na dohvat ruke imala već prošle godine, ali je Japan uspeo, tada, da je odbrani, ukazuju analitičari, koji prognoziraju da će kineska privreda ove godine porasti za novih 9 %. To će Kini obezbediti poziciju ispred Japana, čija privreda raste mnogo sporijim tempom.

"Kina je, praktično, još zemlja u razvoju i treba da budemo dosta razumni i da znamo naše mogućnosti", rekao je šef kineske kancelarije za regulaciju deviznog tržišta I Kang, odgovarajući na pitanje novinara da li je došlo vreme da kineski juan postane globalna valuta.

Da Kina polako preuzima stvari u svoje ruke govore i podaci Međunarodne agencije za energiju, koja je nedavno objavila da je ta zemlja postala najveći potrošač energije na svetu, pomerajući time na drugo mesto SAD, javljaju agencije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...