PRVI PAD PLATA U NEMAČKOJ OD 1949.

Milan Lazarević

Prosečna bruto plata – 2.304 evra

Petoprocentni pad ekonomije, najdublji u posleratnoj istoriji, Nemci su platitli i prvim smanjenjem plata od 1949, tojest nastanka Savezne Republike Nemačke.

Zaposleni u privredno najjačoj zemlji EU su lane u proseku primili bruto platu od 2.304 eura, tojest 0,4 procenata manje nego 2008, saopštio je Savezni statistički biro. Još osetnije je smanjena prosečna plata u industriji – za 3,6 procenata tj na 3.022 evra. Zanimljivo je verovatno za čitaoce iz postkomunističkih zemalja (jer je u njihovim zemljama upravo obrnuto) da su u Nemačkoj veće plate, i to osetno, u industriji nego u drugim privrednim i neprivrednim granama i sektorima.



Pristalice nemačkog sindikata Verdi

Glavni uzrok pada plata u industriji jeste smanjivanje prekovremenog rada zbog smanjenih porudžbina i uvodjenja tzv kurzarbeita, tojest rada sa skraćenim radnim vremenom. Reč je o nemačkom „specijalitetu“ kojim se, uz materijalnu podršku države, čuvaju radna mesta, njime je krajem prošle godine bilo obuhvaćen milion i po radnika.

Prosečna nadnica na sat je lane porasla za tri procenta i iznosila je 21,2 evra. U industriji je rast iznosio čak 4,4 posto i satnica se popela na 27,8 evra. Objašnjenje je dosta prosto: bilo je odradjeno manje radnih časova ali ljudima nisu srazmerno tome smanjivane plate.

Sindikat Verdi, koji okuplja oko dva miliona zaposlenih u javnom sektoru, krajem prošle nedelje postigao je dogovor s vladom o rastu plata za ovu godinu od svega 1,2 posto.



Proizvodnja motocikala BMW

„To je bio veoma razuman pristup“, pohvalila je sindikalce kancelarka Angela Merkel.

Najveća ekonomija Evrope izašla je iz recesije već u drugom kvartalu prošle godine, ali je oživljavanje zaustavljeno u poslednjem lanjskom kvartalu, što navodi na zaključak da će oporavak biti sporiji od predvidjanja tako da se u ovoj godini može očekivati stagnacija ili u najboljem slučaju minimalni rast plata.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...