"PANDA" SE VRAĆA KUĆI...

M.Lazarević

Fiat vraća produkciju najmanjeg modela iz Poljske u Italiju

 

Već dosta dugo, počev još od sredine 90-ih, sve velike evropske industrije automobila sistematski sele svoju pogone na istok – u postkomunističke zemlje s jevtinijom radnom snagom, raznim pogodnostima u radnom i socjalnom zakonodavstvu i tržištima gladnim automobila. Mnoge će zato iznenaditi da je ovih dana FIAT odlučio da proizvodnju "pande" preseli iz Poljske u Italiju...

Povratak kući najmanjeg modela FIAT-a je, medjutim, posledica silnog pritiska vlade u Rimu. Prethodno je kabinet Berlusonija načinio sporazum sa sindikatima fabrike u Napulju, gde će se proizvoditi "panda", o radu u tri smene, odricanju od niza dosadašnjih povoljnosti i ograničenju prava na štrajk, u stvari, uslovima kakve FIAT sada ima u Poljskoj. Zauzvrat, FIAT je odustao od gašenja proizvodnje u napuljskoj tvornici, čak se obavezao da će primiti još 10 hiljada ljudi i investirati u nove kapacitete oko 700 miliona eura.

U napuljskoj fabrici je o prihvatanju „poljskih uslova“ organizovan referendum na kome se 62 posto od 4.642 radnika, koji su glasali, izjasnilo za prihvatanje plana FIAT-a. Tako je spaseno i oko 15 hiljada radnih mesta kod kooperanata u Italiji. A ceh tog talijanskog sidikalnog-preduzetničko-političkog sporazuma platiće fabrika u mestu Tychy na jugu Poljske iz koje je dosad godišnje izlazilo oko 300 hiljada "pandi"... To je Poljake veoma teško pogodilo, tema o „izdaji FIAT-a“ je bila jedna od najkontraverznijih u kampanji za predsedničke izbore...

Neracionalno širenje kapaciteta, preko potreba tržišta, sa anticipiranim (pre)visokim rastem tražnje nije, medjutim, greh samo FIAT-a. O tome se dosta govori poslednjih meseci ne samo u auto-industriji nego i medju ekonomistima i političarima, pri čemu je opšta ocena da su kapaciteti ove industrije predimenzionirani za najmanje jednu trećinu (ponovio ju je juče direktor Forda za Evropu John Fleming) i da je to glavni izvor problem razvoja cele grane. S tim se mora računati i u Srbiji gde se polažu preterane nade u razvoj auto-industrije preko stranih ulaganja.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...