(NE)KONKURENTNOST SRBIJE

M. Obradović

Po izveštaju o globalnoj konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma Srbija se nalazi na 95. mestu od 142 zemlje, a od evropskih zemalja samo BiH je lošije pozicionirana. Po odlivu mozgova nalazimo se na 139. mestu

U prethodnih godinu dana Srbija nije uradila maltene ništa da bi popravila svoju konkurentnost - pokazuje Izveštaj globalne konkurentnosti 2011-2012, Svetskog ekonomskog foruma. Na listi konkurentnosti nalazimo se na 95. mestu od 142 zemlje, za jedno mesto bolje nego prethodne godine. Većina zemalja u okruženju poput Bugarske, Hrvatske, Rumunije, Albanije i Makedonije zauzimaju pozicije od 74. do 79. mesta, dok je iza nas jedino Bosna i Hercegovina na 100. mestu.

I dalje smo najtanji sa institucijama na 121. mestu, po efikasnosti tržišta roba i usluga nalazimo se 132. mestu, a po efikasnosti tržišta rada na 112. mestu.

Kao najveće prepreke obavljanju biznisa u Srbiji navode se neefikasna državna birokratija, korupcija i pristup finansiranju. Takođe, probleme predstavljaju i visoka inflacija, politička nestabilnost, poreske stope i poreske procedure.

Od korišćenja svetske ekonomske krize kako bi se popravila konkurentnost Srbije u odnosu na druge zemlje i priče kako će se investitori preseliti iz drugih zemalja kod nas - nema ništa, niti će biti sudeći prema nivou konkurentnosti koji pružamo.

Po zaštiti imovinskih prava nalazimo se na 126. mestu, nezavisnosti sudstva na 128. mestu, a prema beskorisnosti državnog trošenja na 130. mestu.

Poslovanje otežava i breme državne regulative (134.), dok je efikasnost pravnog sistema u razrešavanju sporova na 137. mestu od 142 zemlje u svetu. Ni privatne kompanije ne doprinose mnogo konkurentskom ambijentu budući da smo po etičnosti kompanija na 130, a po efikasnosti korporativnih odbora na 136. mestu. Manjinski akcionari preduzeća u samo dve zemlje u svetu imaju lošiji status nego u Srbiji.

Kada se radi o infrastrukturi, telekomunikacije su na odličnom 26. odnosno 28. mestu, kvalitet snabdevanja električnom energijom na 76, ali smo zato po kvalitetu puteva na 131, a železnice na 102. mestu po ovom izveštaju.

Nekonkurentnost srpske privrede najbolje se ogleda u neefikasnosti tržišta roba i usluga gde smo u skoro svim kategorijama na začelju, osim što imamo jedan od nižih poreza na profit. Po snazi domaće konkurencije smo na 136. mestu, a efektivnost antimonopolske politike je među najgorima u svetu.

Takođe, saradnja između poslodavaca i zaposlenih je na veoma niskom nivou (136.), a i dalje smo među zemljama sa najvećim odlivom mozgova, čak 139. od 142. zemlje.

Do sada je često isticano da je možda i jedini zdrav sektor privrede u Srbiji bankarski sektor. Međutim, po indikatoru kvaliteta banaka, nas svrstava na 116. mesto.

Konsultant za strane investicije Milan Kovačević ističe da je konkurencija strašno važna, ali da se kod nas vrlo malo radi na tome.

“Čini se da je lobi protiv uvođenja konkurencije u poslovanje i dalje jači od onog koji želi veću konkurenciju. Institucije i procedure su sve, ali o tome niko ne brine. Pre nekoliko dana direktor poreske uprave je izjavio u medijima da će Delta platiti porez na prenos udela i akcija u Srbiji, iako smo mi taj porez ukinuli. Toliko o institucijama. Jedino ako nas Evropa natera da uradimo nešto po tom pitanju, inače naši političari neće ništa sami uraditi”, ocenjuje Kovačević.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...