MOLOVAO U FEJSBUKU, PLATILI MU 200 MILIONA

M. Lazarević, PRAG

Istinita bajka o sretnom slikaru grafita koji sada ima preko 200 miliona dolara u akcijama

Jedan umetnik-crtač grafita imao je izbor 2005. da li da za obavljeni posao tj molovanje zidova sedišta mlade (tada) nepoznate firme Facebook uzme nekoliko hiljada dolara ili deonice. Iako je firmu smatrao za „smešnu i suvišnu“, odlučio se, ne zna ni sam zašto, da uzme akcije...


Sada ovaj umetnik iz San Franciska po imenu David Choe, kako piše The New York Times (NyT) može računati da će posle izlaska iz Facebook-a biti prebogat čovek. Jer, njegove deonice, zamena nekadašnjeg sitnog honorara, imaće fanstičnu vrednost od preko 200 miliona dolara.

Choe bi na ovaj način, zahvaljući ovom sretnom potezu, mogao da udje u istoriju umetnosti - dobiće za svoje crteže na fasadi više novca nego što je čuvenom Damienu Hirstu donela rekordna aukcija njegovih dela 2008. Tada je ovaj Britanac, smatran za komercijalno najuspješnijeg živog umetnika, inkasirao 200,7 miliona dolara.

Choe je dobio ponudu da omala sedište prve kancelarije Facebooka u kalifornijskom gradu Palo Alto 2005. od tadašnjeg šefa firme Seana Parkera. On mu je ponudio i da mu se honorar isplati u akcijama...

Prema NYT-u, Choe je ranije imao nekakve sukobe sa zakonom ali je i pre stupanja Facebook-a na berzu postao uspešni i bogati umetnik. Nije, ipak, jasno da li je nešto deonica Facebook-a dosad prodao ili ne... Odbio je zahtev za novinski intrevju jer, kako kaže, želi da sačuva svoju privatnost.

Zajedno s Choe-m, milione će zaraditi i oko hiljadu zaposlenih u Facebooku koji su ranije za svoj rad dobijali nagrade u deonicama. Najštedrije se uprava preduzeća ponašala prema iskusnijim programerima kojima je 2009. ponudila na otkup pojedinačno kupovinu oko 65 hiljada akcija po ceni od šest dolari po jednoj.

Posle promene deonica 2010. u odnosu 5:1 sada ti programeri mogu kupiti 325 hiljada akcija što im, s obzirom na cenu od 40 dolara, donosi dobit od 13 miliona dolara. Kako tvrde zaposleni koji su hteli ostati anonimni, uprava je nudila nekim menadžerima kupovinu čak i po 100 hiljada dionica odjednom.

Facebook se se sprema da ovih dana ponudi na berzi deonice za oko pet milijardi dolara koje bi mu mogle doneti, kako se procenjuje, čak i dva puta više. Cela kompanija, dakle sve njene deonice ukupno, vredi izmedju 75 i 100 milijardi dolara.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...