HAMBURGU I ROTERDAMU KONKURIŠU LUKE NA JADRANU

M.K.

Umesto da brodovi prolaze Gibraltarom i oplove veliki deo Evrope da bi stiglie do Roterdama i Hamburga, pokazuje se kao racionalnije da se roba prekrca u jadranskim lukama na železnicu (foto: Trst, teretna luka)

Sve više barodarskih kompanija planira da koriste luke na Jadranu, pre svega italijanski Trst jer brod, koji dolazi iz pravca Sueckog kanala i istočnog Sredozemlja, stigne do njega znatno pre nego do Hamburga. Ta komparativna prednost sada se može iskoristiti zahvaljući modernizaciji železničkog saobraćaja čime se ubrzava istovar i prekrcavanje iz broda na voz i dovršava prevoz kopnom.


Centar Trsta sa kupolom srpske crkve Svetog Spiridona (desno)

Kontejnerske kompanije najviše interesovanja pokazuju za Trst do koga brod iz Singapura stiže za 22,5 dana. Prema kompaniji A.P. Moeller-Maersk, to je čak sedam dana manje nego što im je potrebno do Hamburga. Iako transport unekoliko komplikuje pretovar i prevoz vozom, za brodarske kompanije je to, i u slučaju da se tovar mora poslati na sever, povoljnije. Brodovi, naime, pošto preplove Suecki kanal mogu usporiti i štedeti na sve skupljem gorivu. Vreme koje se uštedi na ovaj način, u poređenju s plivodbom kroz Gibraltar, omogućava ne samo da ranije isporuče tovare, nego i da u nekim slučajevima uspore plovidbu i uštede na gorivu bez kašnjenja u roku isporuke.


Pogled na tršćansku luku iz vazduha

Ovaj trend će se pojačavati narednih godina jer južnoevropske vlade, iako su preokupirane dužničkom krizom, nameravaju ekonomiju da podrže investicijama u železničku infrastrukturu.

„Narednih godina udeo severne Evrope na tom tržištu sve više će biti ugrožen jer će sve veći broj teretnih brodova koristiti južnoevropske luke“, ističe Michael Garatt iz kompanije Box Trade Intelligence.

Na to su brodarske kompanije stimulisane i time što su poslednjih godina kupile velike prevozne kapacitete. To je dovelo do pojačavanja konkurencije i snižavana cena, pa sada traže načine kako da uštedama nadoknade niske prevozne tarife i marže. U prvih 10 meseci prošle godine obim brodskog prevoza u Evropi porastao je za 4,5, dok su kapaciteti porasli za 10 posto. Još gore u tom pogledu biće 2012. kada se očekuje rast prevoza za 3,1, a kapaciteta opet za 10 posto.

Trst zasad osigurava pretovar robe sa broda na železnicu za Nemačku, Austriju, Slovačku i Češku ali će se, verovatno, u to uključiti i severnije zemlje kao što je Poljska, koje su dosad, uglavnom, koristile Hamburg ili svoje luke. Trst planira, takođe, prodor na tržište Bavarske gde se nalaze velike firme kao što su auto-kompanije BMW i MAN i mašinski koncern Siemens. Minhen je od Trsta udaljen 322 kilometara što je polovina udaljenosti u poređenju s Hamburgom ili Roterdamom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...