DOJČE TELEKOM KUPUJE GRČKI OTE

Nikolaos Arvanites

Nemačka kompanija postaće vlasnik 20 odsto akcija Telekoma Srbija.

Do kraja nedelje se očekuje konačna realizacija ugovora Vlade Grčke i nemačkog Dojče Telekoma o prodaji udela u grčkom nacionalnom telekomu OTE, čijom će realizacijom nemačka kompanija postati vlasnik 20 odsto akcija Telekoma Srbija.

Grčki ministar ekonomije G. Alogoskoufis je savetnicima Vlade u Atini dao poslednje instrukcije za finalizaciju teksta ugovora, nakon čega se očekuje zeleno svetlo od Međuvladinog komiteta Grčke za prodaju tri odsto udela Dojče Telekomu po ceni većoj od 26 evra po akciji.

Isti izvor otkriva da je na meti preuzimanja zapravo Cosmote, ocenjen kao pravi dragulj s obzirom na prisustvo te firme na tržištima koja beleže brz rast.

Vlada Grčke i Dojče Telekom su postigli dogovor o pitanjima koja se tiču upravljanja, uspostavljanja hijerarhije i upravnog odbora u OTE, kao i pitanjima koja su vezana za buduću strategiju razvoja preduzeća. Država je zatražila eksluzivna prava u odlučivanju i, eventualno, pravo veta na poslovne odluke. Doneta je odluka da će pravo odlučivanja Vlada ubuduće imati kada je reč o bezbednosti telekomunikacija u samoj Grčkoj, kao i prodaji udela u OTE van granica te zemlje.

Nezvanični detalji ugovora

Po zaključenju dogovora, predstavnici Dojče Telekoma obavestili su Marfin Investment Grupu, kojoj su za 19.99 odsto udela u OTE ponudili 2.55 milijardi evra.

Detalji ugovora nisu objavljeni ali, prema istim izvorima, DT će od Vlade Grčke preuzeti dodatnih pet do osam odsto, po ceni od 28 evra po akciji. Ovim će Dojče Telekom postati vlasnik četiri odsto kapitala Telekom Srbije, u kome OTE kontroliše 20 procenata akcija.

U direktnom vlasništvu Vlade Grčke trenutno je 24,96 odsto, dok preko DEKA S.A drži 3,07 procenata firme, što je ukupno 28,03 odsto.

DT se obavezao da u prvoj vazi ne razdvaja filijale od OTE i bez prethodne saglasnosti grčke Vlade ne inicira dalje restruktuiranje firme. Nakon tri godine, DT će imati punu kontrolu nad firmom. Međutim, ove informacije i dalje čekaju na zvaničnu potvrdu.

Uprava OTE i Federacija grčkih sindikata OME-OTE su, kada je reč o restruktuiranju, 28. februara 2008.godine potpisali ugovor koji će zaposlenima po sticanju godine staža, zaključno sa 29.decembrom 2008.godine obezbediti beneficije ukoliko firmu napuste do 30.decembra 2008.godine. Zaposleni su navodno podneli neopozive prijave do 21. marta 2008. godine, ali tačan broj još uvek nije utvrđen.

Strategija DT
Drugi izvori tvrde da je DT preuzeo OTE uglavnog zbog Cosmote, koga smatraju pravim draguljem. Prvi na listi prioriteta je promena imena Cosmote, koji je prisutan na tržištu Jugoistočne Evrope, u T-Mobile.

Analitičari tvrde da se DT prvenstveno orijentiše na mobilnu i wireless tehnologiju, kao i na širokopojasni pristup. Za GSM dozvole i akvcizicije DT je potrošio milijarde. Najbolji primer je tržište SAD, gde je u maju 2001. godine DT za 24 milijarde dolara preuzeo Voice Stream, dok je u septembru 2002.godine u Grčkoj promenio ime firme u T-Mobile. I ne samo to, jer je septembra 2007.godine, T-Mobile USA najavio vest o preuzimanju firme SunCom Wireless, za 2.4 milijarde evra.

T-Mobile je, bez sumnje, jedna od vodećih svetskih kompanija u oblasti mobilnih komunikacija, i posle britanskog Vodafona i španske Telefonice, treća najveća multinacionalna kompanija na svetu. Prisutni su na tržištu SAD, Velike Britanije, Holandije, Nemačke, Austrije, Češke republike, Mađarske, Hrvatske, Slovačke, Makedonije i Crne Gore.

Sa stopostotnim učešćem u OTE, DT će za 11 odsto povećati bazu klijenata, u kojoj će se naći i mobilne mreže firme Cosmote u Albaniji, Rumuniji, Makedoniji i Bugarskoj. Po preuzimanju Germanosa, Cosmote je uspostavio jaku distribucionu mrežu na tom području.

Položaj Telekoma Srbija

Kupovinom OTE, Dojče telekom bi posredno ušao i na tržište Srbije, s obzirom da OTE ima udeo od 20 odsto u Telekomu Srbije dok je država Srbija, preko Javnog preduzeća PTT Srbija, vlasnik 80 odsto. Direktni ulazak Dojče Telekoma u Telekom Srbije neće doneti bitne promene u upravi nacionalnog operatora.

U Telekomu Srbija, koji iz dana u dan beleži sve veći rast i osvaja tržišta u regionu, Nemci imaju udeo od 4 odsto. Prošle godine Telekom Srbija je u Crnoj Gori startovao sa trećim mobilnim operaterom, “m:tel” a za 646 miliona evra, postao i vlasnik 65 odsto akcija Telekoma Srpske, čime je stekao prava da na teritoriji Bosne i Hercegovine ponudi usluge mobilne telefonije. U poslednjih nekoliko dana kruže glasine o planovima Telekoma Srbija da preuzme Tus Telekom iz Slovenije. Mediji u Sloveniji su posao ocenili završenim, što Beograd poriče.

Generalni direktor Telekoma Srbije, Branko Radujko, izjavio je ovom prilikom da Telekom nije preuzeo Tus Telekom, ali je upoznat sa situacijom na tržištu telekomunikacija u Sloveniji. Takođe je rekao da Telekom Srbija i dalje planira ekspanziju ali je u ovom trenutku firma orjentisana ka širenju i jačanju položaja u regionu, posebno u Crnoj Gori u BiH. Prioritet je, u svakom slučaju, dodatno preuzimanje, ukoliko za takvu priliku budu postojale mogućnosti.

Dojče Telekom je vlasnik velikog dela akcija telekomunikacionih komapnija, slovački T-Slovak Telekom, mađarski Magyar Telekom, i T-Hrvatski Telekom, danas T-Com/T-Home. Osim toga Magyar Telekom poseduje većinski udeo u bugarskom Orbitelu, rumunskom Combridge, makedonskom Mak Tel, i crnogorskom T-Crnogorski Telekom, koji posluju pod imenom T-Com/T-Home.

Protivnici DT-a

Ministar saobraćaja, Kostis Hacidakis je izjavio da je uloga veta (koji je deo ugovora) da doprinese zaštiti nacionalne bezbednosti. Partija PASOK je izjavila da je ugovor "akt nevernosti".

Do skoro su napori Dojče Telekoma da uđe u razgovore o prodaji pratili veliki protesti. Grčki sindikati su upozoravali na rast cena, niske standarde u radnom okruženju i masovna otpuštanja, naročito od kada je Telekom u Nemačkoj najavio ukidanje velikog broja poslova.

"OTE je deo Grčke, i nije na prodaju," upozorili su iz sindikata OME-OTE. Pre nekoliko dana završeni su brojni štrajkovi. Činjenica da će OTE preuzeti jedna nemačka firma izazvala je određeno negodovanje u Atini.

"Narod Grčke je podneo veliku žrtvu u borbi za liberalizaciju i uveliko doprineo porazu fašizma u Drugom svetskom ratu," bivši vojnik je izjavio, i dodao da je "neprihvatljivo da Grčka poziva Nemce na okupaciju Grčke."

U prilog strahovanju grčkih štrajkača je iskustvo zaposlenih u Hrvatskom Telekomu. Samo pre nekoliko nedelja, oko 60 predstavnika hrvtaskog sindikata RSRH održalo je demonstracije u Bonu. Nemačka telekomunikaciona kompanija je 1999. godine postala vlasnik 35 odsto akcija u Hrvatskom telekomu. U oktobru 2001.godine, taj udeo je povećan na 51 odsto, dok je trenutno u vlasništvu kompanije više od 60 odsto. Predstavnici sindakata u Hrvatskoj protestuju usled stalnog pogoršanja radnih i socijalnih uslova u hrvtaskom predstavništvu Dojče Telekoma.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...