“BOGATAŠI GRČKE, PLATITE POREZ!“

Nikos Arvanites, ATINA

Bafetov poziv nije iznenadio svetske bogataše ali još nije poznato kako će na to reagovati najbogatiji Grci

Američki multimilijarder Voren Bafet traži od američkih vlasti da povećaju poreze njemu i ostalim bogatašima kako bi i oni doprinieli merama štednje. Sličan apel objavljen je i u Francuskoj. U peticiji objavljenoj na internet stranici časopisa Le Nouvel Observateur, direktori 16 kompanija i super bogataši pozvali su na uvođenje posebnog doprinosa koji bi plaćali veoma bogati poslovni ljudi. Neki od najbogatijih Francuza, uključujući naslednicu kozmetičkog carstva L'Oreala i čelnika naftnog giganta Totala, pozvali su vladu da ih oporezuje kako bi pomogli u rešavanju finansijskih problema države. Francuski predsednik Nikolas Sarkozi planira da ukine neke poreske olakšice koje pogoduju bogatima, kako bi se “ubralo” dodatnih 5 do 10 milijardi evra za projektovanu 2012. godinu.

Gde su Grčki milijarderi?

Nemačka štampa je svojevremeno objavila da grčki tajkuni u stranim a posebno u švajcarskim bankama kriju oko 600 milijardi evra. Ekonomski stručnjaci procenjuju da je 600 milijardi evra naduvana cifra, ali niko ne sumnja da je visina grčkih uloga sigurno veća od 200 milijardi evra, koliko je u grčkim bankama. Mediji špekulišu da je u Švajcarskoj zamrznuta suma koja prevazilazi čitav grčki jednogodišnji BDP (oko 300 milijardi evra). Bogatih Grka ima mnogo, ali zbog poreza retkima je mesto boravka Grčka. Mnogi grčki biznismeni svoj kapital šire po čitavom svetu, neki na Balkanu a neki ulažu i u poslove u Grčkoj uz lobiranje moćnih ljudi iz vlasti i uz politčku zaštitu.

Najbogatiji Grk, Spiro Latsis

Jedan od takvih je i Spiro Latsis koji je, prema Forbsovim podacima s imovinom vrednom 5,3 milijardi dolara, najbogatiji Grk s donedavnim mestom boravka u Ženevi. Porodica Latsis bogatstvo je stekla brodarskim biznisom ali deo imperija Spire Latsisa je i u bankarstvu, pre svega u EFG Eurobank čiju su poslovnicu u Atini u ranijim sukobima uništili demonstranti.

Zanimljivo je da postoji vrlo malo fotografija tog najbogatijeg Grka. Latsis glavni dobitnik evropskog paketa za spasavanje Grčke. Naime, njegova je banka potkraj 2009. imala 12 milijardi evra grčkih državnih obveznica koje bez evropskog paketa za spasavanje Grčke ne bi više ništa vredile. Naime, poznato je da Latsis ima izvanredno dobre veze s predsednikom Evropske komisije Jose-om Manuel-om Barroso-m. Zbog toga je socijalistička poslanička grupa u Evropskom parlamentu aprila 2005. godine uputila zahtev aktuelnom predsedniku Evropske komisije Žozeu Manuelu Barozu (Jose Manuel Barroso) da objasni zašto je avgusta 2004. godine sa porodicom besplatno proveo odmor na jahti u vlasništvu grčkog milijardera Spirosa Lacisa (Spiros Latsis). Sumnju evropskih parlamentaraca u postojanje potencijalnog sukoba privatnog i javnog interesa podstakla je informacija Evropske komisije prema kojoj je „EFG Eurobank”, u vlasništvu grčkog milijardera, 1998. godine pobedila na tenderu za posao raspodele sredstava strukturne pomoći Evropske unije Grčkoj, namenjenih za razdoblje od 1999. do 2004. godine.

Mreža grčkih bogataša

Mnogi grčki biznismeni svoj kapital i firme sele u druge države EU ili na egzotična područja. Zašto?

"Ako sedište firme premestite iz inostranstva u evrozonu, tada je lakše iskoristiti blagodati fonda za spasavanje", smatra Wilhelm Hankel, nemački ekonomista. Čitava Lacisova grupacija, po pisanju medija, možda drži oko 60 milijardi dolara grčkih obveznica i u tom je slučaju njegova korist od paketa spasavanja - daleko veća.

Eutanazija uživo!

Kako i na koji način pojedini grčki milijarderi ulažu novac dok je Grčka u stanju akutne besparice i “tehničkog bankrotstva”.

Krajem jula ove godine Ukrajinac Nikolaj Ivanišovič (62) umro je pred televizijskim kamerama?! Njegovu smrt prenosila je Internet stranica Betlkem (Battlecam), čiji je vlasnik grčki milijarder Alki David. On je Ukrajincu uplatio šestocifreni iznos da bi mogao uživo da prenosi eutanaziju.
Nikolaj je otkrio da ima neizlečivi tumor na mozgu i odlučio se za eutanaziju, piše švajcarski tabloid Blik. Njegova žena je upoznala Davida i molila ga da plati troškove dobrovoljne smrti, a zauzvrat mu je ponudila prava da prenosi eutanaziju.

"Ne mislim da je to išta loše. I smrt je deo života", rekao je David .

Ulaganja u Crnu Goru

Grčka firma “Balkan energy”, koja je rudnik u Beranama kupila krajem leta 2007. godine, registrovana je nešto ranije u Podgorici za poslove proizvodnje, prometa i usluga, a zvanično je saopšteno da je to zapravo podružnica poznatog grčkog koncerna “Restis group” čiji je vlasnik milijarder Viktor Restis. Grčki milijarder istovremeno je osnivač i sa 91 procenat vlasnik First finacial bank AD Podgorica. Drugi po redu, manjinski vlasnik banke Petros Statis jedan je od upisanih osnivača Balkan Energy.

Moćni Kokalis i Veropulus!

Veoma uticajan na Balkanu je i multimilijarder Sokratis Kokalis, gazda Olimpijakosa i vlasnik lutrijskog lanca "Intra lot" i jedan od stratega ekonomskog razvoja telekomunikacija na jugistoku Evrope koji ima jak uticaj u SAD i bio je jedan od finansijera srpske opoziucije u rušenju Miloševićeve vlasti. Medju moćnima je i trgovinski milijarder Veropulus sa lancem mega marketa širom Grčke i Balkana.

Moćni Kondominas ulaže u Makedoniju

Grčki kapital je prisutan i u Makedoniji preko Dimitrisa Kondominasa koji ima ugledne osiguravajuće kompanije u Grčkoj i interese ulaganja u Makedoniju. Kondominas je počeo svoj biznis još 1960. za vreme studentskih dana. Krajem 60-tih godina formira svoju osiguravajuću firmu “Interamerikan”. Biznismen Kondominas ima svoje akcije u Alfa banci i drugim bankama. Procena je da Grčka ima desetak milijaredera i mnogo više onih “težih” od 10 miliona evera. Svi poznati i nepoznati grčki bogataši treba da slede Bafetove ideje i pomognu svom narodu i državi da “stane na svoje noge”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...