Drastična američka mera protiv uvoza kineskog čelika

M. Lazarević

Administracija predsednika Baraka Obame odlučila je da uvede finalnu uvoznu carinu na kineski hladno valjani čelični lim u neverovatnoj visini od 522 procenta što praktično znači zabranu uvoza
(Kineski i američki predsednik Si Đinping i Barak Obama, 30. novembra 2015.)

Američke vlasti došle su do zaključka, kako javlja Rojters (Reuters), da se uvezeni hladno valjani čelični lim iz Kine prodaje na američkom tržištu ispod troškova i da dobijaju iz svoje zemlje tzv nepoštene dotacije. Zbog toga je adminstracija predsednika Obame odlučila da se na ovaj prozvod uvede carina za finalnog uvoznika u visini od 522 posto. Praktično, to znači zabranu uvoza ovih ploča iz Kine.

SAD su lane uvezle iz Kine hladno valjane limove u vrednosti od 272,3 miliona dolara. Ovaj lim se koristi, pre svega, za prozvodnju karoserija automobila, zatim, brodskih kontejnera, u građevinarstvu, kao i za male potrošače energije.

Vrednost ovog uvoza nije baš spektakularna ali je uvoz čelika veoma osetljiva stvar za američke, kao i evropske firme, zbog prevelike produkcije odnosno izrazitog smanjenja tražnje koje traje već nekoliko godina u ovoj grani. U EU se poslednjih meseci razmatra dodeljivanje Kini statusa tržišne privrede, što bi joj znatno olakšalo izvoz na evropsko tržište, ali se to odlaže upravo zbog delikatne situacije u ovoj grani u Evropi, naročito u V. Britaniji.

Firme iz SAD i EU tvrde da Kina "deformiše" svetske cene jer, zbog pada tražnje na domaćem tržištu, nastoji da višak produkcije proda po dampiškim cenama u EU i SAD. Kina kategorično odbacuje te optužbe i tvrdi da su kineske čeličane produktivnije i imaju mnogo manje troškove od inostranih konkurenata.

"Kineski proizvodi od čelika su veoma konkurentni tako da izvoz i dalje umereno raste. Ovaj sektor se, međutim, koristi, pre svega, za zadovoljavanje domaće tražnje i nikad nije bilo nikakve političke podrške nekom značajnijem obimu izvoza“, izjavio je predsednik Udruženja kineskih proizvođača gvožđa i čelika (CISA) Ma Kuo-Ciang.

Žalbu na uvoz iz Kine hladno valjanih limova uložili su još jula 2015. veliki američki proizvođači kao što su Ju. Es. Stil (U.S.Steel). AK stil, Arselor Mital SAD (ArcelorMittal USA), Nucor, i Stil dinamiks (Dynamics). Oni tvrde da su samo za godinu dana pre toga morali zbog smanjenja prozvodnje da otpuste 12 hiljada zaposlenih. U međuvremenu je Ministarstvo trgovine uvelo finalni antidampinški porez od 71,35 posto na uvoz iz Japana hladno valjanih čeličnih limova. Uvoz tog čelika lane je iznosio 138,6 miliona dolara.

Ju. Es. Stil nastoji da i na drugi način zaustavi uvoz čelika iz Kine - podnela je tužbu američkoj Komisiji za međunarodnu trgovinu u kojoj se traži istraga protiv više desetina kineskih proizvođaca i distributera čelika zbog sumnje da su se dogovarali o utvrđivanju cena, zatim zbog krađe trgovačkih tajni i zaobilaženja trgovačkih obaveza lažnim označavanjem robe.

Kina je uverljivo najveći proizvođač čelika na svetu, ali tamo je sada, prema podacima CISA, više pod polovine čeličana u gubicima. U narednih pet godina Kina namerava da godišnju produkciju čelika smanji za između 100 i 150 miliona tona. Iz Pekinga nedavno saopšteno da će čeličane, koje su pod kontrolom centralne vlade, redukovati ove i naredne godine proizvodnju za jednu desetinu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...