Tata stil prodala železaru Skantorp u Britaniji za jednu funtu

M. L.

Počela rasprodaja aktive indijskog giganta koji u Britaniji proizvodi preko 11 miliona tona čelika
(foto, Čeličana Skantrop u Britaniji koju je vlasnik Tata stil iz Indije prodao za jednu funtu)

Za samo jednu britansku funtu prodao je indijski železarski gigant Tata stil (Tata Steel) svoju železaru i valjaonicu limova u Britaniji Skantorp (Scunthorpe) u istoimenom gradu u severnom Linkolnšajru. No, kupac - fond privatnog kapitala Grejbul kepital (Greybull Capital), obavezao se da će u konsolidaciju i razvoj železare, koja ima oko 4.000 zaposlenih, uložiti minimalno 400 miliona funti...

Ovaj fond, koji je osnovao jedan od šefova banke Liman Braders (Lehman Brothers čiji je krah 2008. bio jedan od detonatora svetske finansijske krize) Nataniel Mejoas (Meyohas), preimenovaće ovu železaru, koja spada u tri najveća integrisana metalurška zavoda u Ujedinjenom kraljevstvu i neslavni je šampion - najveći industrijski zagađivač u zemlji, u tradicionalnu marku Britiš stil (Britisch Steel). Kupac najavljuje da će železaru već za godinu dana učiniti profitabilnom. U tome će mu pomoći zaposleni koji su se saglasili da im se tokom prve godine od dolaska novog vlasnika plate smanje za tri posto, kao i da im se smanje uplate za penzijsko osiguranje.

Ovo je, međutim, tek početak rasprodaje britanske aktive Tate stila koja se iz ove zemlje povlači usled gubitaka, visokih troškova proizvodnje (na primer, visoke cene energije) i neizdržive konkurencije jevtinog kineskog čelika. Prodaja Skantorpa jeste, kako se ocenjuje, pozitivni signal za prodaju ostatka aktive Tata stila koji na Ostrvu proizvodi godišnje preko 11 miliona tona čelika i zapošljava oko 15 hiljada ljudi (od Tata stila zavisno je još 25 hiljada zaposlenih u kooperanstkim firmama).

Sledeća na prodaju je čelicana u Velsu, Port Talbot za koju je preliminirano izrazio interes Indijac Sanjeev Gupta, vlasnik kompanije Liberti haus (Liberty House), takođe, značajnog proizvođača čelika Koji, inace, budućnost vidi u osposobljavanju čeličana za tzv konvertorski rad i proizvodnju čelika iz šrota tj železnog otpada. Gupta računa i na pomoć britanske vlade koja bi omogućila da ova čeličana koristi dotiranu električnu energiju iz obnovljivih izvora.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...