Nigerija i Azerbejdžan traže međunarodnu pomoć

M. L.

Zbog problema izazvanih drastičnim padom cena nafte i gasa pomoć međunarodnih finanijskih institucija bi mogao da potraži i Kazahstan
( Nigerija je najveći proizvođač nafte u Africi, a ujedno i zemlja u kojoj se dešavaju i najveće krađe. U zemlji se svakodnevno krade 400.000 barela nafte, foto vest: Anadolija)

Najmnogoljudnija afrička država Nigerija zatražila je ovih dana, zbog problema izazvanih strmoglavim padom cena nafte, pomoć od Svetske banke i Afričke razvojne banke u visini od 3,5 milijarde dolara.

Vlada Muhameda Buharija nastoji da smanji planirani deficit budžeta od 15 milijardi dolara. Produbljeni manjak u budžetu je posledica povećanih izdataka vlade koja pokušava da oživi ekonomiju, teško pogođenu padom cena nafte. Privreda Nigerije je, po obimu bruto društvenog prozvoda, najveća u Africi, a prihodi od nafte sada pokrivaju oko trećinu budžetskih izdataka dok jer pre godinu-dve to iznosilo 70 posto.

Strahovanja bankara za sudbinu zemalja u razvoju-izvoznika nafe i gasa potvrđuje i slučaj Azerbejdžana koji je krajem prošle sedmice najavio da bi uskoro mogao zatraziti pomoć od MMF-a i Svetske banke od oko četiri milijarde dolara.

"Imamo pravo da zajmimo od MMF-a i drugih međunarodnih finansijskih institucija", izjavio je, kako prenosi Fajnešnel tajms (The Financial Times-FT), azerbejdžanski ministar finansija Samir Sarifov. "Ne moramo pozajmiti odmah, još ne gori. Možemo pozajmiti za tri, pet meseci ili krajem godine", dodao je on.

Od 2000, zahvaljujući povećanim prihodima od nafte i gasa, Azerbejdžan je postao ekonomski tigar kavkaskog regiona, a i narod je brzo navikao na viši životni standard kojeg se teško može odviknuti. FT primećuje da je sve do nedavno ova bivša sovjetska republika rado pokazivala svima svoje bogastvo. Lane u junu organziovane su prve u istoriji Evropske igre (evropska olimpijada) mada mnogi ne smatraju da je Azerbejdžan evropska zemlja. Za tu priliku sagrađeni su stadioni i drugi sportski objekti koji su koštali preko 10 milijardi dolara. Ova zemlja je 2012. bila domaćin "Pesme Evrovizije" pa je za tu priliku podignuta koncerna hala koja je koštala preko 110 miliona dolara.

Analitičari smatraju da bi i Kazahstan mogao da zatraži pomoć od međunarodnih finansijskh institucija, pošto je, takođe, žestoko pogođen naftnim sokom. Vrednost ukupnog izvoza pala je za 40 posto, usled snižavanja cena nafte i gasa. Tamošnja valuta tenge izgubila je prema dolaru oko polovinu svoje vrednosti.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...