Kina: sporiji privredni rast

M. L.

Bruto domaći proizvod (BDP) druge po veličini ekonomike na svetu porastao je lane za 6,9 posto što je najsporiji rast u Kini za poslednjih 25 godina ali i dalje nedostižan za većinu zemalja
(foto, Roboti proizvedeni u firmi Šansi Jiuli (Shaanxi Jiuli Robot Manufacturing Co Ltd) na kineskom 17. međunarodni sajam industrije u Šangaju, 3. novembar 2015.)

Kineska ekonomika, čija dinamika je motor rasta svetske privrede, rasla je prošle godine najsporije u poslednjih 25 godina. Rastom od 6,9 posto bi bila prezadovljna svaka nacionalna ekonomika u svetu ali je za Kinu, njene ambicije, mogućnosti i navike to premalo, posebno ako se zna da je stopa kineskog rasta veći deo perioda u proteklih 25 godina bila dvocifrena. Sami kineski ekonomisti priznaju, ipak, da je ovaj rast isforsiran, "na mišiće". U poslednjem lanjskom kvartalu rast je iznosio 6,8 posto sto je najmanje od prvog kvaratala 2009. kada je na vrhuncu bila svetska finansijska kriza. 

Usporavanje rasta pojačava pritisak na kinesku vladu koja, posle nedavnog velikog pada kineskih akcija na berzama, nastoji da povrati poverenje investitora.

Kineska ekonomija je proteklih godina bila glavni motor svetskog privrednog rasta ali, posle krize 2008-2009, uglavnom, beleži usporeni rast koji od tada više ne prelazi 10 posto. Komunisticka vlada u Pekingu nastoji da centralno planiranu ekonomiku transformiše u tržisno orijentisanu. Vlada stoji pred problemima usporavanja izvoza, smanjivanja investicija, hiperodukcije velikog broja fabrika, slabog tržišta nekretninama, i visoke zaduženosti.

Kineska ekonomija gubila je dah i u poslednjem mesecu prošle godine. Industrijska proizvodnja bila je veća od nivoa u istom mesecu 2014. za 5,9 posto, tojest ta stopa je bila ispod celogodišnje stope. Jedna od malo svetlih tačaka je bio promet u trgovini na malo koji je lane porastao za 11,1 posto. Iznad proseka rasta je bila prodaja nekretnina ali puni oporavk ovog tržišta se ne može očekivati u dogledno vreme.

Unekoliko je raspoloženje, usled ovih, uglavnom, loših pokazatelja, popravio oporavak na kineskim berzama. Kursevi kineskih akcija su naglo krenuli na gore a njihovi glavni indeksi „Šangaj kompozite“ (Shanghai Composite) i CSI300 juče popodne su porasli, svaki za više od dva procenta.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...