EU: emisione dozvole biće skuplje, ekoulaganja će opet biti isplativa

M. L.

Evropski parlament usvojio reformu tržišta dozvola emisije C02 koja bi trebalo da dovede do njihovog poskupljenja posle 2019. tako da postaju isplative investicije u ekologizaciju proizvodnje
(ilustracija - pokušaj da se obnovi trgovina čistoćom vazduha)

Posle dužeg vremena pada cena emisionih dozvola, i praktično kraha tržišta u EU ovim dozvolama, na pomolu je preokret. Evropski parlament je juče usvojio reformu tržišta dozvolama koja treba da dovede do toga da će se preduzećima ponovo, i to od 2019, isplatiti ulaganja u ekologizaciju proizvodnje. Višak dozvola će ponovo ići u tzv rezerve tržišne stabilnosti (MSR) i puštaće se na tržište samo u slučaju  izuzetno narasle tražnje.

Sistem trgovine ovim dozvolama EU je uvela još 2005. Tada su među članske zemlje razdeljene kvote emisija - ispuštanja CO2 i drugih štetnih gasova u atmosferu - pri čijem prekoračivanju je neophodno da se kupuju dozvole. Ekonomska kriza je, međutim, dovela da je na tržištu nastao veliki višak dozvola - cene dozvola su izrazito padale pa je sistem prestao da ispunjava funkciju. Cene dozvola, prema prvobitnom planu, trebalo je da se kreću oko 30 evra za tonu CO2, ali je njhova cena sada preko tri puta manja od toga i kreće se oko 7-8 evra.

„MSR je osnovni instrument koji omogućava da se podrži cena emisionih dozvola CO2 a time stimulišu inovacije u energetske uštede. Ta reforma treba da omogući da se u EU do 2030. emisije smanje za 40 posto“, istakao je u obrazloženju predloga parlamentrani izveštač, poslanik belgijske Narodne strane, Ivo Belet.

Prvobitno je Evropska komisija predlagala da se rezerve tržišne stabilnosti stvore početkom 2021, kako bi potom uticale na poskupljenje emisija i jačanje motivacije za ekoulaganja, ali u Evropskom parlamentu je preovladalo reaspoloženje da se to učini dve godine ranije, tojest od početka 2019. To po ocenama mnogih analitičara može biti prerano i otežati situaciju mnogim energetskim i industrijskim preduzećima koja su tek sada, sedam godinja posle izbijanja svetske ekonomske krize, došla do daha i počela uspešnije da proizvode i posluju. A taj oporvak im poskupljenje emisionih dozvola moze prilično otežati...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...