Solarne elektrane tokom pomračenja sunca zamenili ugalj i gas

M. Lazarević, Prag

Evropske solarne centrale, ukupnog kapaciteta od oko 90 hiljada megavata, tokom dva sata radile bez 60 procenata svoje snage
(foto, Pomračenje sunca kako je viđeno u Velikoj Britaniji)

Uprkos mračnim prognozama, evropska elektroenergetske mreža preživela je u prošli petak pomračenje sunca bez većih problema. U Češkoj, dvosatno ispadanje solarnih centrala nadoknađeno je strujom iz uglja i iz ireverzibilnih hidro-centrala. Slično je bilo u većini okolnih zemalja, dok su u zemljama u kojima ima malo centrala na ugalj, važnu ulogu u tome imale plinske elektrane koje se, inače, zbog sve nižih cena struje i relativno stabilne cene gasa, uključuju u rad sve ređe.

U susret pomračenju, na energetskim berzama je vladala nervoza pa su mnogi trgovci za svaki slučaj kupili znatno veće količine nego što su im bile potrebne za period od 10 do 12 sati u petak, 20. marta. Zato su cene eneregije za taj period izrazito skočile, pa se u Češkoj megavatsat za taj period prodavao za oko devet evra skuplje nego u četvrtak (kada je vreme bilo isto kao u petak).   

Još veće poskupljenje zabeleženo je u Nemačkoj i Italiji, dvema zemljama koje imaju najveće instalisane kapaciteta u solarnoj energetici u Evropi. U Italiji je megavatsat u kritično vreme bio skuplji za 12, a u Nemačkoj za čak 19 evra.

Ukupni kapaciteti u solarnim centralama u Evropi iznose, inače, oko 90 hiljada megavata (poređenja radi, kapaciteti svih elektrama Elektroprivrede Srbije iznose 8.359 megavata).

U Češkoj su vlasnici solarnih centrala izračunali da su zbog pomračenja izgubili oko 14 miliona kruna tj nešto više od pola miliona evra (u zemljama kao što su Nemačka i Italija ti gubici su, naravno, mnogo veći).  Na drugoj strani, potrošači i državni budžet uštedeli su isto toliko zbog toga što proizvađačima nije isplaćena subvencija koja se plaća prilikom izmorivanja računa za potrošenu eneregije i direktno iz budžeta. Potrošači će, međutim, morati da pokriju vanredne troškove koje je imala prenosna mreža jer su kupljene dodatne rezerve za kritična dva sata. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...