Nemci sve češće prodaju elektrane

M. Lazarević

Zbog niskih cena električne energije u Nemačkoj se elektrane sve jevtinije prodaju, čak ih demontiraju i šalju kupcu
(foto, utovar polovne energetske opreme u Sarskoj oblasti u Nemačkoj, kupljene za Tursku)

Nemačka energetska preduzeća, kako piše agencija Blumberg (Bloomberg), prodaju sve jevtinije svoje elektrane. Nije retkost da ih demontiraju, zapakuju i pošalju kupcu u neku drugu zemlju. To je posledica povećavanje produkcije, uz debele državne dotacije, iz tzv obnovljivih izvora, uglavnom iz vetra i sunca, kao i rekordno niskih cena struje. 

Dva najveća nemačka proizvođača električne energije, kompanije RWE i E.ON, najradije bi prodale svoje plinske centrale čija proizvodnja postaje sve manje konkurentna í zato više stoje nego što rade. Pokazuje se da nije nekakav veliki problem da se centrale demontiraju, natovare na teške kamione ili vozove i onda, na nekom drugom mestu, često i u drugoj zemlji, ponovo se montiraju i nastave da rade.

Ponekad se kupuju cele centrale, ali nije nije retkost da se kupe samo ključni uređaji. Ogromne turbine za prozvodnju struje, koje se nalaze u srcu elektrane, stoje minimalno 30 miliona dolara, a kad se kupuju iz druge ruke, cena ide na dole bar za trećinu što je atraktivno za mnoge kupce, posebno u zemljama u razvoju.

transport-kamiion

Polovna oprema se transportuje kamionima do najbliže luke

Brže proradi polovna nego nova elektrana

“Postoji likvidno gobalno tržište za gasne trubine”, izjavio je zamenik izvršnog direktora koncerna RWE Rolf Martin Šmic (Schmitz). Jedna od mogućnosti jeste prodaja ovih elektrana, celih ili u delovima. “Troškovi za transport su u suštini zanemarivi”, dodao je on.

Ova firma je još 2012. prodala turbinu iz razmontirane nuklearke Egiptu. U Nemačkoj i Holandiji RWE sada ima najmanje šest konzerviranih generatora na gas za kojima možda nikad više neće pojaviti potreba.

U trgovini polovnim elektranama glavni posrednik je kompanija RAG majning solušns (Mining Solutions). Na svojim veb stranama ona nudi desetak raznih centrala u Nemačkoj, na ugalj i plin, koje su na prodaju cele ili u delovima. Korišćena elektrana je za najmanje trećinu jevtinija od nove, izjavio je ovim povodom izvršni direktor ove firme Martin Junker, listu Vestdojče algemajne cajtung (Westdeutche Allgemeine Zeitung). A i mnogo manje vremena treba da se uvede u rad nego nova...

“Mnogo je brže demontirati i potom ponovo složiti staru elektranu nego kompletno novu centralu”, dodao je Junker.

Tržišta za polovne centrale ova firma vidi u bivšem Sovjetskom Savezu, Aziji, Africi, možda u Čileu. Ipak, firma je odbila da Blumbergu da bliže pojedinosti kome su i po kakvim cenama prodate stare centrale odnosno njihovi delovi.

ChileanDelegation-nemacka

Čileanska delagacije u poseti nemačkoj firmi RAG majning solušns, u decembru prošle godine

Manje centrale lakše se prodaju

Nemačke elektrane su na prodaju zbog okretanja zemlje ka dotiranoj energiji iz obnovljivih izvora, koja će do 2025. činiti više od 45 posto ukupno proizvedene električne energije. Uz to, beleži se strmoglavi pad cena struje koje su ovih dana pale na najniži nivo od aprila 2004.       

E.ON je čak stvorio posebnu diviziju koja se bavi isključivanjem iz rada centrala i njihovom prodajom. Najpre se nastoji da se turbine i druge glavne komponente prodaju unutar koncerna. Ako se u tome ne uspe, traže se drugi interesenti za celu centralu ili bar za delove. Pojavljuje se sve više interesenata za kupovinu ne samo delova nego i celih centrala...

E.ON je lane u maju saopštio da će preseliti svoju paroplinsku centralu od 430 megavata u slovačke Malženice, ukoliko se pokaže da se isplati. Centrala je bila u pogonu manje od tri godine ali je zbog slabe tražnje i niskih cena na nemačkom tržištu morala obustaviti rad. Firma Štadverke Minhen (Stadtwerke Munchen), u vlasništvu grada Minhena, namerava da ove godine zatvori sve plinske centrale u minhenskom kvartu Frejman i potom da ih proda.

Prodaja nekih komponetni može biti lakša i brža od drugih. Generalno, važi pravilo da je tržište za manje centrale veće i njih je lakše prodati. Za velika postrojenja tržište je izrazito manje.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...