Folksvagen lane prodao više od 10 miliona automobila

M. Lazarević

Koncernu je to uspelo četiri godine ranije od plana, ostaje mu kao najveći problem slaba profitabilnost koja je znatno niža nego kod glavnih konkurenata
(ilustracija, Folksvagen i Porše - velika marka i veliki profit)

Grupacija Folksvagen (Volkswagen – VW) postavila je pre dve godine sebi cilj da do 2018. premaši magičnu granciu od 10 miliona prodatih automobila godišnje i da postane najveća autombilska firma na svetu.  To joj je, međutim, uspelo već prošle godine, dakle četiri godine ranije, kada je prodala 10,14 miliona vozila. Tu granicu od 10 miliona je, prema preliminarnim podacima, uspela lane da premaši i japanska Tojota ali još se ne zna koja će od dve firme biti na prvom mestu.

Ponuda vozila koncerna VW je veoma široka – od mini-auta do teških kamiona. Isto tako je veoma široko tržište na kome se, na svim kontinentima, u ogromnoj većini zemalja sveta, prodaju vozila proizvedena u ovom koncernu.  Nije, međutim, prodaja išla dobro svuda. Da nije bilo rasta prodaje od 11,3 posto u Aziji i 7,2 posto u zapadnoj Evropi, ne bi bilo razloga za zadovoljstvo. U SAD je prodaja VW pala za dva posto, koliko i u Južnoj Americi. Nezadovoljavajuća je bila i prodaja u Rusiji gde je prodato 276 hiljada automobila, odnosno oko 40 hiljada manje nego 2013.

Porsche_Cayenne

Porše kajen (Porsche Cayenne) džip koji Folksvagenu donosi ozbiljnu zaradu

Najviše razloga za nezadovoljstvo izaziva, međutim, profitabilnost u prodaji pojedniih marki. Kada VW ne bi u svom portfoliju imao prozvođače luksuznih i sportskih automobila Porše (Porsche) i Bentli (Bentley) to stanje bi bilo još mnogo gore... Ključnu marku grupacije VW (putnička vozila) muči veoma slaba rentabilnost koja dostiže marže od svega dva procenta dok je kod glavnog konkurenta Tojote to 8,8 posto, a kod Hjundaija (Hyundai), prema Automotiv njusu (Automotive News), čak 9,5 posto. U planovima se računalo sa šest procenata. Marka, koja je jezgro grupacije, tako plaća danak sporom uvođenjenje promena u proizvodnji i višim troškovima za zaposlene.

Bentley_Brooklands_Coupe

Unosni Folksvagenov proizvod - Bentli bruklends kupe (Bentley Brooklands Coupe)

Pre nekoliko dana, Martin Vinterkorn (Winterkorn), koji na čelu koncerna stoji već devetu godinu, sazvao je veliko savetovanje menadžera na kome je upozorio na neodrživost ovakog stanja u fiannijskim pokazateljima: “Nije kriv svet oko nas za to. To je naš problem. Moramo na sebe pogledati kritički, priznati probleme i rešiti ih”, rekao je on.

U tom pogledu stanje je sasvim drugačije u Poršeu i Bentliju. Dok se stopa profitabilnosti, pre obračuna kamata, poreza, otpisa (EBITDA), kretala u celoj kompaniji u 2013 oko 14 posto (procenjuje se da je isto toliko iznosila i lane), prosečne marže su u Poršeu i Bentliju bile oko 40 posto.  To znači da prodaja vozila ove dve marke, koja čini svega 1,5 posto ukupne prodaje grupacije, u njenoj vrednosti učestvuje sa 18 posto. To, ipak, nije ništa izuzetno. Slično su visoko prinosne svojim majčinskim kompanijama i druge marke luksusnih i sportskih auta, na primer, Ferari (Ferrari) i FIAT Krajsler (Chrysler), ili Rols Rojs  (Rolls Royce) i BMW.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...