Trgovci pune velike tankere jevtinom naftom

M.L.

Pune se tankeri - grdosije koji primaju i po pola miliona tona nafte koja će tamo sačekati ponovni uspon cena
(foto, tanker Okeanija)

Trgovci su opet našli način kako da se osiguraju od padajućih cena nafte i da, eventualno, zarade prilikom oporavka cena. Na veliko se, naime, iznajmljuju ogromni tankeri u kojima se na moru skladišti nafta da bi tu sačekala da bude prodata kada cene ponovno budu visoke.

Prema agenciji Rojters, koja se poziva na izvore iz velikih brodskih kompanija, poslednjih nedelja je izrazito porastao interes za iznajmljivanje tankera od strane britanske firme Šel (Shell), švajcarske Trafigure kao i holandske Vitol smatrane, inače, za najvećeg svetskog petro-trgovca.

Vitol je sklopio ugovor o iznajmljivanju tankera TIA Okeanija (Oceania), proizvedenog 2002. u brodogradilištima korejskog Dejvua (Daewo), koji ima kapacitet od tri miliona barela, tojest skoro pola milijarde litara, odnosno skoro pola miliona tona nafte.

Šel je iznajmio dva tankera koji plove pod honkonškom zastavom – Kin Run Jang i Ksin Tong Jang, koji primaju po skoro 300 hiljada tona nafte. A Trafigura je uzela u najam tanker Neiv sinerdži (Nave Sinergy) koji plovi pod liberijskom zastavom.

Prema dugoročnim ugovorima o najmu tankera, koji služe kao ukotvljeni rezervoari, trgovci plaćaju  40 hiljada dolara dnevno, što je dva puta manje od uobičajene cene za korišćenje tankera. 

Ukupno su, kako se procenjuje, u ove svrhe dosad iznamljeni tankerski kapaciteti od oko 15 miliona barela, tojest skoro 2,5 miliona nafte. To je, međutim, znatno manje nego 2009. kada je u tankerima na moru uskladišteno čak oko 100 miliona barela ali je u sadašnjoj krizi cena, iznamljivanje tankera tek počelo. I pre šest godina se radilo o načinu kako da se trgovci osiguraju od pada cena. I tada su, istina samo kratkoročno, cena nafte pale ispod 50 dolara za barel. Zato sada, kako se čini, trgovci ne žure previše da iznajme tankere i napune ih naftom, misle valjda da do pada cena nema još mnogo...

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...