Potpisani sporazumi o brzoj pruzi Beograd – Budimpešta

Miloš Obradović

Brza pruga bi skratila put od Beograda do Budimpešta sa osam na 2,5 sata i bila bi deo Južnog puta koji povezuje Aziju i Evropu. Pruga bi trebalo da bude gotova za dve godine, rekao je kineski premijer Li Kećijang
(Beograd, 17.12.2014 - premijeri Srbije i Kine, Aleksandar Vučić i Li Kećiang, prisustvuju potpisivanju potpisivanju 13 sporazuma predstavnika vlada dve zemlje)

Predstavnici Srbije, Kine, Mađarske i Makedonije u prisustvu svojih premijera potpisali su dva sporazuma o saradnji železnica i carinskih organa kao deo dogovora o izgradnji modernizaciji železničkog transporta na Četvrtom samitu Kine i zemalja centralne i istočne Evrope u Beogradu.
Premijeri su u zajedničkom obraćanju javnosti nakon potpisivanja tih dokumenata izrazili zadovoljstvo što će se graditi pruga Budimpešta-Beograd uz ocenu da će to biti na korist zemalja regiona centralne i istočne Evrope, EU i opšte saradnje Kine sa ovim delom sveta, prenosi Tanjug.
Kineski premijer Li Kećijang je rekao da će ta pruga doprineti razvoju i Srbije i Mađarske, služiti na dobrobit ljudi koji u njima žive i da je u interesu te dve zemlje, Kine, ali i drugih zemalja, kao i da očekuje da će pruga biti završena za dve godine.

Kećijang je u svom tekstu objavljenom na Tanjugu ocenio da su kopneno-pomorske ekspresne linije između Kine i Evrope postala najznačajnija stavka za saradnju na velikim projektima između Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope.
Projekat za izgradnju dvokolosečne pruge za brzi voz koji bi išao 200 kilometara na sat iniciran je tokom posete srpskog premijera Aleksandra Vučića Kini u septembru ove godine, a izgradnja pruge Beograd-Budimpešta će se najverovatnije graditi koncesijom ili putem javno-privatnog partnerstva.
Izgradnja nove brze pruge, dužine 350 kilometara od kojih 200 prolazi kroz Srbiju na međunarodnom Koridoru 10, prema ranijim procenama koštala bi između 1,5 i dve milijarde evra. Sa prugom po kojoj bi vozovi išli ovom brzinom, put do Budimpešte bi trajao oko 2,5 sata umesto sadašnjih sedam do osam sati.

Kineska kompanija COSCO zakupila je luku Pirej i investirala značajna sredstva i od velikog značaja je železnička povezanost sa centralnom Evropom i to upravo preko Koridora 10 koji prolazi kroz Srbiju. Na ovaj način bi se ostvarila povezanost Azije i Evrope takozvanim Južnim putem.
U Kini, inače, planiraju da do kraja 2015. koriste čak 120.000 kilometara pruge, uključujući 40.000 kilometara superbrzih pruga. Na primer, na pruzi Peking-Tjendin CRH3C vozovi od 2008. saobraćaju brzinom od 330 km na sat, a maksimalna njihva brzina je oko 350 km na sat. Maglev voz od međunarodnog aerodroma u Šangaju do centra grada ide brzinom od čak 431 km na sat.

U Beogradu su iz oblasti saobraćaja potpisani i sporazum o uspostavljanju vazdušnog saobraćaja između Republike Srbije i Kine koji su potpisali potpredsednik vlade i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i zamenik šefa Biroa za civilnu avijaciju gospodin Li Đen.

Takođe je potpisan i memorandum o razumevanju o saradnji na projektu dela obilaznice oko Beograda, Bubanj potoka i Vinče između Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i kompanije Sajnohidro (Sinohydro), kao i memorandum o razumevanju o finansiranju između Eksim banke i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...