Sukob "škriljčara" i "šeika" zbog jeftine nafte

M.L.

Pojeftinjenje nafte usporava rast američke eksploatacije iz škriljaca. “Škriljčari” poručuju “šeicima” iz OPEC-a da mogu izdržati veći pad cena nafte od njih
(foto, eksploatacija škriljaca u Severnoj Dakoti, SAD: fraking izaziva sudar između velikih zarada i velikih razaranja prirode)

U SAD će se i dalje povećavavati produkcija nafte, koja raste zahvaljući eksploataciji iz škriljaca, ali će zbog pada cena nafte tempo rasta biti usporen, izjavio je Rojtersu Džeson  (Jason) Furman, glavni ekonomski savetnik predsednika Baraka Obame.

“I pri nižim cenama nafte eksploatacija nafte će rasti. Samo tempo rasta biće niži nego da nije toga”, rekao je on.

Cene nafte pale su od juna za oko 40 posto, cena severnomorske nafte tipa Brent pala je u prošli petak ispod 70 dolara, dok je u junu iznosila oko 115 dolara za barel. Treba, ipak, imati u vidu da pad cena nafte prodavcima nafte bar u izvesnoj meri kompoenzuje rast dolara u odnosu na evro i druge valute.

Sadijska Arabija blokirala je krajem prošlog mesec nastojanja nekih siromašnijih članova Organizacije zemalja-izvoznika nafte (OPEC), koji su tražili snižavanje kvota eksploatacije nafte kako bi se time podržale cene nafte. Postupak Rijada potkrepio je spekulacije da Arapi nameravaju da niskim cenama zaustave eksplotaciju nafte iz škriljaca u SAD. Iza tog rasta stoji nova tehnologija, takozvani hidraulični freking. Američka produkcija nafte porasla je u poslednjih pet godina za neverovatnih 80 posto i dostigla dnevni prosek od oko devet miliona barela. Lavovski udeo u tome imaju tri škriljčane formacije – Igl (Eagle) Ford i Permian u Teksasu i Beken (Bakken) u Severnoj Dakoti.  

Furman ističe da jevtinija nafta ima u celini pozitivan uticaj na ekonomiju SAD. Pre svega, povećava disponibilan primanja stanovništva što podržava izdatke potrošača. A ta potrošnja je glavni agens rasta ekonomije.

Ovim povodom oglasili su se i proizvođači nafte iz škriljaca iz SAD koji tvrde da mogu bez problema da izdrže cenu nafte nižu i od 70 dolara za barel i da su u tome sigurno izdržljiviji od rasipničkih vlada zemalja-članica OPEC. Korist od jevtine nafte imaće, kako tvrde oni, ne samo potrošači  u SAD nego u celom svetu. Nasuprot tome, probleme će imati berze akcija i obveznica koje su se, uglavnom, oslanjale dosad na petrodolare sa računa naftnih šeika.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...