Koncern RVE prodaje svoje sedište, otpušta radnike

M. Lazarević

Dugovi od oko 31 milijarde evra i niske cene energije ugrožavaju treću po veličini elektroenergetsku (petu gasnu) kompaniju u Evropi, koja spada među glavne interesente za privatizaciju odnosno za strateškog partnera EPS
(foto, sedište nemačke kompanije koje je na prodaju - RVE kula u Esenu))

Cenovna kriza u energetici i narasli dugovi teraju nemački koncern RVE (RWE) na radikalno kresanje troškova. Ova visoko zadužena kompanija primorana je da proda svoje sedište u Esenu i da pristupi otpuštanju radnika. Istovremeno se RVE, zajedno s drugim nemačkim energetskim gigantom E.ON, sudi s državom oko odštete zbog isključenja nuklearnih centrala.

RVE je bio, zajedno s češkim ČEZ, najčešće spominjana strana kompanija među interesnetima za privatizaciju ili bar za strateškog partrnera Elektroprivrede Srbije (EPS).

RVE, treća po veličini elektroenergetska, (peta gasna) kompanija u Evropi, pregovara s američkim investicionionim fondom ARC o prodaji centrale firme u Esenu - oblakodera, poznatog kao RVE Tauer (RWE Tower).

Zajedno s ovom glavnom zgradom, ARC će preuzeti još nekoliko okolnih nekretnina koje pripadaju kompleksu. A potom će ih RVE sve uzeti natrag od kupca u dugoročni najam... Cena transkacije nije objavljena.

Na ovaj način RVE, koji je lane ostvario ukupan prihod od 54 milijarde evra, nastoji da snizi svoje zaduženje od 31 milijarde evra.

U cilju snižavanja troškova, planira se da se ove i naredne godine otpusti nekoliko hiljada zaposlenih.

“RWE se nalazi u teškoj situaciji, siguran nije nijedan sektor koncerna”, napisao je personalni šef firme Uve Tigs (Uwe Tigges) u pismu koje je dobio svako od oko 66 hiljada zaposlenih.  

RWE nije jedini od evropskih energetskih giganata koje planiraju otpuštanja i druge mere štednje kao odgovor na niske cene energije. U Nemačkoj, proizvođači električne energije imaju veliki problem i zbog napuštanja nuklearne eneregije koje je naložila vlada. RVE, kao i drugi nemački energetski gigant E.ON, traži od vlade u Berlinu odštetu od nekoliko stotina miliona evra zbog ove mere. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...